bugün

frodo baggins'in amcası,gollum'un sakladığı yüzüğü mağarada şans eseri bulan hobbit.shire'da çıkınçıkmazı'nda yaşardı,sonra ayrıkvadi'de görmeye başladık onu.zaman zaman yüzüğün etkisine kapılırdı efelik yapardı 2 saniyeliğine sonra yine pamuk gibi olurdu.
ian holm' un canlandırdığı lotr karakteri.
kendi kişisel macerası the hobbit isimli kitapta anlatılır. gandalf ile olan muhabbeti, gollum ile karşılaşması, hatta bir ejderha görmesi.
feci şekilde ahmet mete ışıkara'ya benzeyen tolkien karakteri. fantastik dünyanın en seksisi seçilen hobbit. kıymetlimis.
durmadan macera peşinde koşmak isteyen hobbit. 111 yaşına gelmiş hala dağa tırmanmak, rivendell'e gitmek istiyor.
(bkz: oradaydık şimdi buradayız)
131 yaşında denizin ötesi'ne geçerek gelmiş geçmiş en uzun süre yaşayan hobbit.
yüzüğü terkediş sahnesi beni hep çok etkilemiştir.

hayatının adandığı bir değeri arkana bile bakmadan terketmek, muazzam bir bağı gözünü kırpmadan koparıp atmak, yükü bırakmak ama yola devam edecek olmak.

yapmak isteyip de yapmadığım* şeyleri düşünürken her defasında gözlerimin önüne gelen bir sahne; yapılamayacaklarımızı bile kendimizin belirlediği gerçeği.
frodoyu pek sevmemişimdir, ama bilbo çok baba adamdır hep iyi niyetlidir, özellikle arekentaşından feragat edip erdemli bir davranışta bulunmuştur. ayrıca aldığı ufak miktarda hazineyide eve gidene kadar bir çok dostuna hediye olarak vermesi, bir tolkien tabiriyle takdire şayen bir davranışdır.
" Basit bir hayatın tadını çıkartmak kötü değildir " demiş orta dünyalı yazar, gezgin, hobbit.
14 aralık 2012' de gösterime girecek olan the hobbit: an unexpected journey filminin baş kahramanıdır.
orta dünyanın en önemli karakterlerinden. aslında tolkien buna yüzüğü buldurmasaydı o kadar da önemli birisi olmayacaktı. peter jackson dan başrol kapmayacaktı.
(bkz: bilbo baggins in zamanında yazdığı efsane şiir)
gençliği martin freeman tarafından canlandırılan hobbit.
(bkz: karizma)
the hobbit serisinin ve kitabının baş kahramanı.
yalnız ve neşeli erkek.

evli değil tam ben bu hobbit filmini izlerken yemek yapması, yalnız takılması tam bendi. hafif tırsak ve çekingen olmasi aynı ben amk.
"the hobbit"in film versiyonunda kendisinin gençliğini martin freeman canlandırmaktadır.
lord of the rings serisinde yaşlı ve ara sıra kaçık biriyken the hobbit filmiyle neler yaşadıklarını görüyoruz. frodo gibi salak olmadığı için daha sevilesi bir karakterdir. bunun dedeleri de maceracıydı. mesela golf sporu goblin reisi Golfimbul 'un kafasının tahta sopayla uçurulmasından sonra ortaya çıkmıştır.
ikinci filmde bilboyu smaug ile beraber izleyeceğiz. (bkz: The Hobbit The Desolation of Smaug) .
111 yasında dağlara cıkma kararı almıstır kendisi. oldukca egzantirik bir kisiligi vardır.

o boyunla nasıl cesaret ettin bu kadar seye amk.
thorin ölürken beni benden alan bilbo resmen ağlattın.

Bilbo: Thorin. Thorin uyan. Uyan lütfen.

Bilbo: Kartallar. Kartallara bak.

Bilbo: Karta...
içinizden en az yarısını, arzuladığımın yarısı kadar bile tanımıyorum; ve yarınızdan azını hak ettiğinizin ancak yarısı kadar sevebiliyorum. ''Yüzüklerin Efendisi; Bilbo Baggins'
Yaşlı bilbomuzu kaybettik. Başta orta Dünya olmak üzere Tüm yüzük severlerin başı sağolsun.

görsel
o yüzüğü çıkarmayacaktı toprağı bol olsun.
Yüzüğü gollumdan çalmıştır. Efendi gibi iade etmeliydi.
güncel Önemli Başlıklar