bugün

bugün cnntürk'te katıldığı programda:

''yunanistan, çin niye alfabesini değiştirmemiş. demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş. son 20 yıldaki türkiye'nin güçlenmesine sıçrayışına bakıyorum. bunun arkasında dindar insanların ciddi rolü var''

şeklinde açıklama yapmıştır.

https://twitter.com/sputn.../1287326116521410561?s=21

Bu mantıkla orhun alfabesine dönmemiz gerekiyor zira arap değiliz, türk'üz.

ayasofya'dan sonraki koz arap alfabesi olmaz umarım.

entry bu kadar.
Bizim eski Türk alfabemiz vardı. Hani her yere ıyı falan yazıyor ya çomarlar.

Sormak lazım eski Türk alfabemize ne oldu? islam’a geçtik diye niye kendi alfabemizi terk ettik?

Bilal kalksın bunun eleştirisini yapsın.
sanki arap harfleri olsa birşeyi bir kerede anlayabilecek.
(bkz: sahi bilal Erdoğan kim mk)
Şimdi Yapılması gereken şey harf devrimi değil. 5816'nın kaldırılmasıdır. Ondan sonra her şey çorap söküğü gibi gelecektir.
Çünkü Arap alfabesi Türkçeye uymuyor.
ilber Ortaylı bu konuda detaylı açıklama yapmıştır.
YouTube’da videosu vardır.

Bu şahıs 100 yıl öncesini bıraksın.

Şuanki sistem bozukluklarına kafa yorsun ve babasına söylesin.

Zaten babası kimsenin dediğini yapmıyor.

Belki bunun dediğini yapar.

Gerçi bunun düşünce yapısı da belli.
bu herifler zorla halk darbesi istiyor cidden.

t: dünyanın en gereksiz birkaç insanından birsinin oğlunu zırvalamaları.
Tarihçi mi dilbilimci mi? Kimdir nedir yani?
Osuruktan lafları umurumuzda olmayan tiptir.

Fakat şu Türkiye hopladı, zıpladı iddiasına takıldım.

Ülen Türkiye ekonomik büyüklük olarak dünya 19.su.. Akp'den önce 16. Olduğumuz dönemler oldu.

Akp'nin ekonomi alanında bir başarısı yoktur.
Bir gün ben gidip ingilizlerin harflerini değiştirip osmanlı harfleri yapacağım o zaman sesini çıkaranı asarım.
bilal efendi tıraşı bıraksında

şu okçular vakfının paralarının hesabını versin.
Yalnız Türk'ün asıl harfleri, alfabesi budur.
görsel

Bu değil. Bu da Latince gibi sonradan kullanılmıştır. En azından Latin alfabesi Türkçe'ye daha uygun bir yapıdadır.
görsel
Belli ki sonunda karanlık tarihimizle yüzleşmeye başlıyoruz. Ama bir bak bakalım halkımız o seviyeye çıkabilmiş mi?

Bu yüzleşmeyi yapabilmek için almanya, belçika gibi avrupa ülkeleri seviyesinde düşünme kabiliyeti gerekiyor. Bizim solcu çomarlar kalan son beyin hücreleriyle yaşamaya devam ettikçe tarihi gerçeklerle yüzleşmemiz imkansız.
Bilalin kendi fikri var ! Ben şoklardayım!!!
şok yaaa, nevet.
bilal erdoğan babası seçimleri kaybettiğinde kaçacağı ülkeyi seçerken, latin alfabesine geçmeyenlerden seçsin o halde.

zira vatandaşlık görevi olarak ben uyarayım kendisini italya ve amerika'ya giremiyor biliyorsunuz suçlamalar olduğu için, artık malezya, katar arasından bir seçim yapar.
Henüz destekçisi olduğu 15 temmuz darbe girişiminin sonuçlarıyla yüzleşmemiş olan kurmay hainin yüzleşme lafları etmesine vesile olan boş laflardır.

Bunun gibileri kodese atmak lazım ki yüzleşme nasıl olur görsünler.
bayılıyorsunuz şöyle youtuberları ünlü yapmaya.
Farklı alfabeleri bilmek ve kullanmak, milli kültürden uzaklaştıran bir acziyet değil, bilakis ilmi bir derinlik ve zenginlik göstergesidir. Keşke Latin alfabesini tenkid edip eleştirmek yerine üzerine ilave olarak göktürk uygur kiril arap arami ibrani osmanlı alfabelerini de öğrenseydik. Hiç olmazsa bu kadar cahil kalmazdık. Daha osmanlıcayı bile müfredata katamamış bir eğitim sistemimiz varken latin harflerini eleştirmek adına yapılan bu açıklama, cehaletten başka bir şey değildir..

Yunan alfabesinin menşei (kökeni) fenikelilerdir, (bugünkü lübnan ve akdenize yakın bölgesi) yani ortadoğu merkezli. Dolayısıyla araplara çok uzak değil.

http://www.yunanistan.co/yunanistan/yunanalfabesi

Çin alfabesine gelince;

Çin alfabesi diye bir şey yoktur. Çince demek, karakter demektir ve Türkçe’de harflerle yaptığımız gibi karakterleri yan yana getirip kelime oluşturmuyorsunuz, çünkü bu karakterler zaten birer kelimedir. Her karakter tek hecelidir. Ve bir karakter bir kelimeyi simgeleyebilir, fakat aynı zamanda birçok karakter bir araya gelip tek bir kelime de oluşturabilirler.

https://ltl-cin.com/cin-alfabesi/

görsel
görsel
görsel
italyancada güzel onada geçebiliriz.
2023 yılı altyapısının hazırlığı çerçevesinde bilinçli olarak yaptırılan açıklamalardır. asıl amaç hem gündem değiştirmek hem de 2023 yıĺından sonra atatürk'ün konumunu değiştirmektir.
görsel
lan konuştuğunuz her söz yalan, yazdığınız her satır anlamsız boş. sanki dünyada bir şeye hizmet ediyoruz da bunu hangi dille yaptığımız kaldı geriye. kimin sikinde olm türkçe?

ha arapça retorik yapmışın yalan söylemişsin ha türkçe? kimin sikindesiz aq?

bence bi alfabemiz olmasın. millet de değiliz zaten. riyayız biz aq. komple riyayız. arapça yakışırmış bize.
I. Latin alfabesi ne geçmek incelendiğinde zamanın şartları için doğru bir karar.
II. Arap alfabesi ne geçmek o dönemin bilim/ilim dili olan bir dile yatırım yapmak olduğundan o da dönemi için doğru bir karar.

Göktürk alfabesi-->Arap alfabesi sonuç: Araplaştık ya bu ne biz Türk üz
Arap alfabesi-->Latin alfabesi sonuç: Modern olduk zaten Ortadoğu ağzıyla ne işimiz var çok yaşa atam(eminim ki Atatürk ün imkânı olsa türk alfabesiyle bu işi yapardı)

Yani ikisi de özünde "Türklük ten uzaklaşmak" neden birinde böyle derken diğerinde de aynı şeyi demiyorsunuz? ikiside 'yabancı' kaynaklı değil mi ikisine de aynı mesafe de olmamız lazım değil mi zaten yukarıda da bahsettiğim gibi ikiside zamanın ilmi seviyesine hızlı çıkmak için bir yenilik neden bunu görmüyorsunuz?

Tabi bir tarafta Atatürk kavramını yerleştirince modernleşme oluyor
Diğer taraf da islam kavramını yerleştirince araplaşmak oluyor

Hâlbu ki ikisi de 'aynı amaca' hizmet etmek için yapılmış icraâtlar.
babası ne kadar zeki, ne kadar politik yetenegi ust duzeyde ise bu oglu da o kadar asalak. ben baska bir sey demiyorum.