bugün

cigenedikce ebadi buyuyen, kocaman balonlar yapilmasina imkan veren, sekerli, meyveli sakizdir.
cok fazla cignendigi taktirde cene yoran sakız..
modası geçmiş sakız. yeni trend ilaç kutusu şeklinde ambalajlarda satılan sakızlardır.
gorup gorebileceginiz en cirtlak renkleri ambalajinda barindirmaktan cekinmeyen, tadini bir boka benzetemedigim ama donemin reklamlarinin etkisinde kalarak kilolarca tukettigim sakiz. ama yeri tutulamayacak bir sakiz varsa o da tabi ki (bkz: sulu goz)
süper yaratıcı reklamları olan, bigg babooollll diye iştahlı bir müzikle zihinlerimize sokulan, muzlusu enfes olan sakız.balon şişirmek bu sakızla çok zevklidir, yalnız patlayan balon yüzünüze yapışınca yavşak bir hal alıyor.
nine deyimiyle eşşek eti olan ağız kaslarını geliştirici bağımlılık yapan sakız markası.
bakkaldan 100ykr ye big babol alınır dörde bölünür ve dörtgün dört gece afiyetle çiğnenir.

(bkz: yalanım varsa namerdim)
üzerindeki un benzeri madde sayesinde yapışmayan sakızdı.
üç tanesi çiğnenirken balon yapıldığında kişinin ağız ve burnunun olası koca balon içinde kalması sonucu havasızlıktan ölebileceği sakız.
saatlerce çiğnediğim için sonunda beni öğürtüler eşliğinde tuvalete koşturan sakız.kendimden geçmişim sanırım.
karpuzlu olanı çok güzel olan sakız. bu sakızla, iç içe iki-üç balon şişirilebilirdi.

halen arada bir rastlanmakta, geçmiş yad edilmektedir.
renk renk meyveli meyveli aromalı sakız markası. en büyük özelliği kafa kadar şişip elastiki şekilde patlamamasıdır. çocukken kafamdan büyük şişirmiş akabinde patlamış ve enseme kadar sakıza banmıştım. hey gidi günler.
canım öyle çekti ki seni şimdi çıldırazayim big babol. ne çok çiğner hatta çiğnemez yerdim seni. uff resmen ağzım sulandı , yemin ediyorum. marketlerde satılıyor mu hala? satılıyorsa gidip alacağım. evet, evet.. uff.
piyasada ki her sakızdan güzel olan ama doğru düzgün hiç bi bakkalda bulunmayan sakız.
düşüşte olan sakız-çiklet-şekerleme endüstrisini adam eden mükemmel tat budur efendim.

bu endüstrinin ayağa düştüğü dönemde, yoğun reklam çalışması ve "büyük balonlu", "yapışmayan" etiketleriyle piyasaya çıkıp bakkallarda oluk oluk sakız satılmasını sağlamıştır. aynı dönemde bu piyasaya yeni bir soluk getiren diğer ürün de "sulugöz"dür kesinlikle.

ama lezzet ve karizmasıyla big babol her zaman bir numaradır. kovboylu reklamını hatırlayan liseli değildir...
(bkz: mazendaran)
çocukluk yıllarımda beşerli çiğnediğim ve ebeveynlerim tarafından 'ağzın büyüyecek' denerek fazla sakız çiğnememin önüne geçmeye çalıştıkları ama dinlemeyip her defasında beşerli çiğnediğim, an itibari ile ise tek olarak çiğnediğim balonlu çiklet.
bir döneme damga vurmuş efsane sakız.
Çocukluğu anımsatır.
kocaeli izmitte big babol aromalı dondurma yemiştim. sakızıyla aynı tattadır. tavsiye edilir.

edit: 7li pakedinin üzerinde hobbit filminin reklamı var. bir taşla iki nerd vurdu yeminlen. alıverdim.
geçtiğimiz senelerde Türk markların big balon diye çakmasını çıkardığı 15. dakika sonunda tadı biten sakızdır.
90'lar efsanesidir.
şu an çiğniyorum. acayip mutlu oldum sakızı bulunca.
görsel
Çok güzel reklamı vardı patlatıp oraya buraya yapışıyordu.
En sevdiğim sakızdır,yeşil renkli olan favorim.
güncel Önemli Başlıklar