bugün

Dogru cevabi kisiden kisiye değişebilecek sorudur.

Simdi efendim, herhangi bir kisiden 500 dolar degerinde borc aliyoruz ve sonra turk lirasina cevirerek kullaniyoruz. Aylar geciyor ve bu borcu odeyebilecek duruma geliyoruz. Fakat ortada bir sorun var dolarin degeri borcu aldigimiz gunku degerden cok daha fazla. Simdi biz bu borcu ayni dolar miktari uzerinden mi odemeliyiz yoksa bugun o para ne kadar dolar ediyorsa o degerden mi odemeliyiz.

Eger cevabiniz tami tamina 500 dolar geri odemek olursa adama fazla para odemis gibi oluyorsunuz. Eger cevabiniz dolarin bugünkü degeri uzerinden odemek ise adam size karsi cikiyor ben sana 500 dolar vermistim bana daha azini veremezsin.(eger senet imzaladiysaniz o paranin esitini isteyebilir)

Eger daha iyi anlamak istiyorsaniz bunu turk lirasi olarak dusunun. Aylar oncesinden birine 500tl borc vermissiniz ve gun gelmis o 500tl geri odenecek. Fakat turk lirasinin degeri dustugu icin adamin size verecegi 500tl cok degersiz olacak ve daha fazla isteyeceksiniz ama adam bunu kabul etmeyecek.

Sizce cozum yolu ne olmali?

Edit: kambiyo olayini bilmeseydim bu basligi acmazdim zaten. Dikkat ederseniz soru soruyorum ve bir cevabi var. Ayrica borclar hukuku okumayan veya finans gormeyen birisinin bunu bilmesinin sadece tecrube yolu ile olabilcegini dusunuyorum. Birakin da bu tur bir baslik uzerinden insanlarin faydalanmasini saglayabilelim. Siz biliyor olsaniz bile bu dusunceyi insanlarla durup dururken paylasmaniz icin hic bir sebep yoktu.

Dini olarakta bunun faiz olarak adlandirildigini dusunenler bile oluyor. Fakat aldiginiz borcu ayni borcun para degerinden odemeniz gerekir veya buna denk bir esya ile anlasmali olarak karsilayabilirsiniz.

(#29738338)
Bence çözüm yazarın silik yemesi olabilir.
cevabı kişiden kişiye değişmeyecek sorudur.

borcu hangi para birimiyle aldıysan o para birimiyle veya ödeyeceğin zaman o para birimine denk gelecek yerel para birimiyle ödemek durumundasın.
"abi yemedik ya paranı tamam, kaç yıllık geçmişimiz var ne zaman yamuğumuzu gördün? nakit sıkıntısı var şu sıralar elime para geçsin valla iki gözüm aksın vercem sana. yok abi para yok."

bu.
Bir çeyrek altın borçlandığın birine altının değeri değişti diye bozdurup mu verirsin. Yo. O hesap.
Yahu niye cevapladım ben bu soruyu ne saçma.
bekle dolar düşünce öde.
Enflasyonun sebep oldugu kafa karisikligidir.

Fakat altının degeri arttiginda aldigin borctan kar elde edeceksin? Bu nasil bir borc almadir ki kâr elde ediyorsun?

Ya da kâr elde ediyor gibi gozukuyorsun.

Parayi odeyecek adam odeyecegi para biriminin degerinin dusmesini beklesin o zaman?
tutuştu beynim aman aman. parayı hangi birimde aldıysan o birimde vermek durumundasın.
Beyni bu kadar küçük meselede bile yanan yazarın açtığı başlık.
YGS-LYS hazırlık kursları için lütfen zall'a başvurunuz henüz kayıt dönemi başlamadı gençler.
dogru cevap borcu hic odemeyecek olmasidir.
sana arabamı kullanman için olsa ve sen geri getirirken ülkede devalüasyon olsa hükümet düşse falan euro 3.3 tlden 10 tl ye fırlasa abi bu araba bmw şimdi değeri 3 kat arttı arabanın 3te 2si benim mi diyeceksin.

öyle düşünüyorsun sanırım , intihar iyi bir tercih olabilir bu cahillikle yaşanmaz.
cevabı kişiden kişiye değişmeyecek sorudur.

borcu hangi para birimiyle aldıysan o para birimiyle veya ödeyeceğin zaman o para birimine denk gelecek yerel para birimiyle ödemek durumundasın.
Dolarsa dolar ödeyeceksiniz.
Edit :Yakmadı.
500 dolar aldım, kaç para ödeyecem sorusu sebebiyle çıkan yangında 3. Derece yanıklar alan beyne borç hukuku kitabından bir iki yaprak yirtarak pansuman yapılabilir. Beyin Iyilestiginde gidip venezuella para birimiyle borç ödenebilir.
500 doları tl ye çeviririz sonra o parayla altın alır altının fiyatlarının yükselmesini bekler sonra altını bozdurup euro alırız arından euroyu tl ye çevirdikten sonra derdini, olmadı yanmış beynini sikeriz.
Hayir anlamadigim surada insanlar yasayacaklari tecrubeler konusunda bilgi edinsin diye baslik aciyoruz zirdonun biri geliyor "cahil yazar beyanidir" , "ygs ye calis" vb. Laflar atiyor. Ulan dingil herif inanki ben senin yazdigin entrylerden daha mantikli entry giriyorum. En azindan bilgiye acik entryler giriyorum. Sen hala gelmissin basliga veya yazdigim icerige takılıyorsun.

Onemli olan icerik degil sonucunda insanlarin ne kazandigidir. Herkes finans bolumlerinde veya hukuk fakultesinde okumuyor. Bu isin tipcisi da muhendisi de var ve adam belki bu konuda dertli. 70 yasindaki amcam belki bu konuda bilgili degil ama torunu veya oglu sozlukte bu bilgiyi gorup yardim ediyor.

Bilginin degerini anlamaniz icin onu nasil kullanmaniz gerektigini bilmeniz gerekiyor. Konumuzun aksine Bilgi borc edinilmeyen bir seydir. Bilgi bedavadir ama onunde de sizin gibi engeller vardır. Evet beyninizi yakmistir umarim bu. Cunku degisip yerine yenisinin gelmesi lazim.

Tanim: beyin yakmayan aydinlatan sorudur.
Borç hangi baz üzerinden alındıysa o değer üzerinden ödenir efenim. O anki kurun düşmüş veya artmış olması iki tarafıda ilgilendirmez.
Dolar yükselmek yerine düşseydi aynı şekilde mi düşünürdün diye olmayan beynini yakacak bir soru ile karşılık vereceğim sikimsonik sorunsal.

Dün dolar 2 lirayken 500 dolar yani 1000 lira borç aldın. Bugün 3 lira ve borcun 1500 oldu. Diyelim ki 1 liraya düştü dolar. Sen yine karşındakine 1000 lira ödemeyi mi isterdin yoksa 1 liradan dolar alıp 500 lira değerinde 500 dolar ödemek mi işine gelirdi?
Borç işine geldiği gibi ödenmez aga. Borcun neyse onu ödersin. Madem borcunu tl üzerinden değerlendirecektin, o zaman tl olarak borç alsaydın. Veya borcunu dolar olarak aldıysan bile(olur ya, o an bozdurmaya fırsat olmamıştır) tl karşılığını hesaplayıp borcunu tl olarak aldığına dair karşılıklı anlaşmaya varacaktın.
Sen her türlü bana girmesin de kime girerse girsin mantığındasın amk.
Bu borç dolar değil de altın üzerinden olsaydı altın alınıp verilirdi. Para girince işin içine, ufacık beynin yanmış amk.

Bizzat bu durumdan mağdur olmuş biri olarak kendi ülkemin parası haricinde başka bir para ile alışveriş yapmayı mantıklı bulmuyorum. 1999 krizinde doların bir gecede iki katına çıkması olayından bir kaç hafta önce ev yaptırdık ve o dönem herkes dolar ve markla ödemeyi bi bok sandığından biz de borcumuzu dolar üzerinden hesaplamıştık. Dolar iki katına çıktı, bizim götümüze de yağlı kazık girdi. O borcu sike sike dolar üzerinden ödedik. Arabamızı sattık aça ödedik. Söz var abi ortada bi kere. Kimse bize dolar ile yap bu boku demedi sonuçta.

Sen de işine geldiği gibi kıvıracaksan hiç dövize falan bulaşma, paşa paşa Türk Lirası üzerinden borçlan. Alanın da verenin de kafası rahat olsun.
Beynim yandığı için anlayamadığım soru. Yazar kardeş biraz daha açar mısın çok karmaşık geldi bana.
tl değeri sabit kalsaydı, kimse dolar yada euro kullanmazdı zaten. borç alıp verirken, paranın asli sahibini ve miktarını korumak esas alınmasaydı, borç verme müessesi ortadan kalkardı.

senin işini gördü mü ? gördü. o an o parayı başka birinden isteseydin bulabilir miydin ? bulamaya bilirdin.

tamam o halde mesele kalmadı. sen de borç aldığın adamı ziyadesiyle memnun et ki bir daha işin düştüğünde adam sana gönül rahatlığıyla borç versin dimi?

borç yiğidin kamçısıdır. geri öderken 3 ün 5 in hesabını yapmaz.
Satın alma gücüne göre.
(bkz: ne saçma sorular bunlar ya)
Sen aldigin zaman ne kadar ediyosa onu kenara koy dolar düşünce ödersin amk. Dert ettiğiniz seye bak.
güncel Önemli Başlıklar