bugün

evlilik anlamına gelen gül
beyaz gülün en büyük anlamı tabii ki masumiyet..

Her nedense rengi beyaz olan herşeyin masum olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Örneğin beyaz gelinlik, o da masumiyeti, saflığı, bekareti simgeler. Halbuki kaç tane hatun kişi, bekaretine 17 yaşında veda etmiş olmasına rağmen, 37 yaşında beyaz gelinlik giymekte hiçbir sakınca görmez. Bu nedenle beyaz gül hadisesine temkinli yaklaşmakta yarar vardır. Bu gül hiç de masum olmayabilir; belki 10 tane çiçekle kırıştırmıştır, belki 150 tane arıyla cilveleşmiştir, nereden bileceğiz. Ancak, kriminal bir vakaya karışmadığı manasında bu tez desteklenebilir ve bence beyazlığı böyle anlamak yerinde olur.

Bir erkek bir kadına beyaz gül verdiğinde şöyle demek ister: Ben masumum, sen masumsun, onlar masum; hepimiz masumuz!..

Bir kadın erkeğe gül vermişse tek bir anlamı vardır: Ben masumum!

Bir de mesken masuniyeti vardir ki, konut dokunulmazlığı anlamına gelir ve konumuzla zerre kadar ilgisi yoktur. Varsa bile şimdi hiç uğraşamayacağım vallahiiiiii.
ankara küçükesat'ta bir sokak ismi.
ikinci dünya savası nda alman genclerden olusan direnişçi grubu.
(bkz: beyaz gül kırmızı gül güller arasından gelir)
(bkz: beyaz gülüm)
Beyaz Gül

seni arıyorum kalabalık caddelerde,
tanımadığım insanlar geçiyor, sen yoksun..
perişan hayallerimin basladığı yerde,
sana sesleniyorum, duyuyor musun?

beyaz güller açtı bahçelerde , sevdiğin..
ya o karanfil , baygın kokulu çiçek.
gel yalnızlık bahçeme beyazlar giyin,
anladımki bu ömür sensiz geçmeyecek.

odamı süsleyen ellerini uzat,
hazzından dile gelsin bastığın halı..
açılsın sevincinden perdeler kat kat..
ışık ve ateş senin için yanmalı..

sonra çevir düğmesini, radyonun
sevdiğin musiki dolsun odama,
dinle şarkısını büyük koronun,
beni düşün! beni düşün aglama..

içimden bir ses diyorki sabret..
sonu gelecek bu yalnızlığın,
bütün aynalar gülecek elbet,
açılacak kapılar ansızın..

yalnız sen varsın beyaz gülüm,
evde bahçede ve sokakta,
bir eylül akşamı gördüğüm ,
o beyaz hayalsin uzakta..

yakınsın yalnızlık kadar,
uzaksın yakınmış gibi,
sensiz yasadıgım yıllar
bu kadar güzel değildi.

yeter.. gel artık yeter..
karanfiller açtı gel!!
kış bahçesinde , güller
beyaz güller açtı gel..

Ümit Yaşar Oğuzcan
kendini diğerlerinden ayırmak için kırmızı yerine tercih edilmesi gereken güldür beyaz. güllerin gülüdür, en güzelidir.
hiç kışkırtıcı, heyecanlandırıcı olmayan gül. adrenalin salgılanmasına da yardımcı olmaz, mayıştırır. (bkz: mayışmak)
(bkz: die weisse rose)
kırmızı gülden daha az rağbet gören, bembeyaz ya da kırık beyaz gibi duran bir renge sahip, güllerin en güzelidir.

saklarsanız eğer, yıllar sonra sapsarı olur. çok romantik, melankolik, hüzünlü bir görüntüsü vardır beyaz güllerin. neden bilmiyorum? gelin çiçeği olabilir, evlilik töreninizin yapıldığı yerde bol miktarda bulunabilir. en masumdur, en güzeldir..

http://img26.imageshack.u...g26/1487/whiteroseeo7.jpg
yaşam kadar kirli,yaşam kadar temiz.
şahsımca kırmızı gülden daha güzel olandır. kokusu da öyle nitekim.
bir kadına yakışabilecek en güzel çiçek.
ikinci dünya savaşı'nda alman gençlerinden oluşan direnişçi grubu.
beyaz renkli evlilik anlamı taşıyan güldür.
günlerden bir gün yine kendimi romantik hissediyorum böyle aşık adamım yani. babannemde oturuyoruz babannemin arka balkonu vardır bir tane. saksıda domates falan yetiştirdiği. daha önce orada hiç görmediğim birşey dikkatimi çekti. küçük bir saksıda bir kaç tane beyaz gül gördüm babanneme sordum babanne ne alaka diye. oda bana hikayesini anlattı.
dedem vefaat etmeden önce babanneme vermiş bu beyaz gülün ilk tohumunu. babannem gülü almış ve onu yaşatabilmek için saksıya ekmiş. gül nasıl ekilir bilgim yok ama dedemin aldığı gülü bir şekilde yaşatmayı başarmış. bende sordum babanneme bunlardan bir tanesini alabilir miyim diye. sağolsun bir tanesini verdi bana. dikenlerini falan temizledim koştum sevgilimin yanına aynı gün. verdim gülü. ama istediğim tepkiyi alamadım. yani gülü saklamadı bile. beyaz gül güzeldir de bende artık sevgiliye verilebilecek bir nesne değil artık.
şu hayatta sevgiliden almış olduğum ilk çiçek türüdür. evlilik anlamı taşıdığını bilse asla almayacak olduğunu da bildiğim çiçek türüdür.
1958 yapımı, siyah beyaz türk filmi. yönetmen turan day, oyuncular nazım inan, cihan işık, mesut sürmeli, tijen üstün, zati özgüler.
gölgesi siyahtan başka bir renk değilse takma ve taktırma.
sevgiyi ve aşkı en yakın tarif eden bitki. ileride bir sevgilim olursa, çiçek olarak ondan almak istediğimdir.
Kırmızı güle tercihimdir.Henüz almadığımdır.
görsel

açın fotoğrafı, uzatın ekrana elinizi alın beğendiğiniz demeti koyun yanıbaşınızdaki içi su dolu vazoya. deli miyim diye gülümsersiniz belki de ama yapın bak kokusunu bile duyacaksınız. sabah kalkınca da yüzünüzü yıkamadan elinizi sürün üstlerine kokusu bulaşsın parmaklarınıza, mutlu olmak bu kadar mı zor canım. ah çatlaklar sizi ah mis gib oldu odam.
güncel Önemli Başlıklar