bugün

(bkz: evinde kedi besleyen insanın ben müslümanım demesi)
basla kargayı oysun gözünü.
'besle kargayı oysun gözünü' ata sozunu animsatan eylemdir.
gerçek olmayan hadisedir. evde kedi besleyen biri olarak gönül rahatlığı ile söylebilirim ki böyle bir şey yoktur. kedi candır, arkadaştır.

yaklaşık 6 yıldır kedi besliyorum. hem de öyle cins kedi falan değil. bildiğin sokak kedisi, daha gözleri kapalıyken buldum onu. daha bir kez kedi kumu dedikleri kumdan bile kullanmadım. zeki hayvan, tuvaleti geldiğinde tuvalete gider, kendi kendine öğrendi. oldu da tuvaletin kapısı kapalı kaldı, bekler ev halkından biri gelene kadar. bırakın sahibinin üzerini kirletmeyi evin herhangi bir yerine bile yapmaz pisliğini. sudan hoşlanmayan kedi lavaboya gittikten sonra bas bas bağırıyor ayağına su tatulması için. sen yeter ki hayvanı alıştırmayı bil, sevgiyle yaklaş ona. senin onu sevdiğini bilsin o sevgiye karşılık verir kedi. bakma sen kedi için nankör dediklerine. kedi candır can. hasta ol bak başından ayrılıyor mu? senin keyfin yerindeyse onun da keyfi yerinde, canın mı sıkkın onunda canı sıkılır seninle beraber. dedim ya candır kedi can.
kendi mamasından başka bir şey yemez, et koy önüne yemez, koklamaz bile, balık ver yemez. daha bir kaç gün önce iki tane yavru muhabbet kuşu getirdi kardeşim eve. ilk gün kafesin dibinden ayrılmadı. şimdi kafesin kapısı açıkken bile onlarla ilgilenmiyor. biliyor ki bizim sevgimizden bir azalma yok ona karşı. kuşları takmıyor bile. biliyor ki ev kendisinin. evet efendim biliyor evin kendisinin olduğunu. kedi besleyenler bilir, kedi evin sahibidir sizse o evde onunla beraber yaşayanlarsınızdır.