bugün

feridun düzağaç'ın askerden döndükten sonra,asker psikolojisiyle yaptığı ilk albümünün adıdır.
çoğu insana göre feridun düzağaç ın en iyi albümüdür.tanınmamış,butik şarkıcı sıfatını hemen kazanmıştır bu albümüyle.
en güzel feridun düzağaç albümü...
ayriyeten,komutan'ın uzun konuşacağının emaresi.hazırolda dinlenmesi şart bir kişi olduğundan ''beni rahatta dinleyin'' şeklinde kıyak yapar güya askere,oysaki rahat ta pek rahat bir pozisyon değildir malesef.
feridun düzağaç'ın -belki de- en sağlam albümü.

1- lavinia *
2- hoptirinom
3- nenni
4- sevgili öyküler
5- paranoya *
6- beyaz *
7- adı sevda *
8- hep sarhoş
9- ay
10- buralar soğuk *
11- kördüğüm
12- beni rahatta dinleyin
-beni rahatta dinleyin
+zorrttttt
+abartmayın lan ifneler
okul müdürü lafıdır. es geçtiği nokta; rahatta dinleniyor olsa bile,o sıcağın* altında 45-50 dakikalık konuşma insanı gebertir.kendisi gölgede olduğundan durumun farkına varamamaktadır.*
Lise zamanımda zaten rahatta durduğumdan beni pek alakadar etmeyen cümledir.
bayrak törenleri sirasinda okul müdürünün istiklal marsi öncesi klasik konusmalarina(okul aidatini getirmeyenler, kurallara uygun giyinmeyenler,vs) baslayacaginin isaretidir.
adı var kendi yoklardan bıktım
adı var kendi yoksa ben de yokum

gibi şahane bir nakaratı vardır.
içinde lavinia nın da bulunduğu bir feridun düzağaç albümü ve aynı zamanda bu albümde yer alan bir şarkının adı.
sözleri de şöyledir;

yağmurda tanıdım seni yağmuru da sevdim seni de
seni yağmurdan çok
bak denizin ortsındayız rüzgarlar altında
ve yağmurumuz artık yok
ölüm ayrılıktan da zor senin gibi ölünce
gözlerin dolacak mı beni görünce
bir gün ölürsem ki ölürüm
yüzünü gecelerde görürüm
ellerimi uzatsam sana değmez bilirim
adı var kendi yoklardan bıktık
adı var kendi yoksa ben de yokum
yarım kalsa da sevgimiz farketmez dostum
bir gün bitecek türkümüz bitecek dostum
söyleyecek
yüzbaşının uzun bir nutuk çekeceğine işarettir.
ayrıca ve bence, bir albüme verilebilecek en güzel isimdir.
feridun düzağaç'ın en güzel albümünün hızlı fakat derin şarkılarından bir tanesidir.
--spoiler--
ölüm ayrılıktan da zor senin gibi ölünce
gözlerin dolacak mı beni görünce
--spoiler--
bedenciler de böyle der.
tören sırasında söylendiğinde kafa göz dalma isteği uyandıran söz öbeği.
genellikle söyleyen kişi rahat olup hitap edilen kesim sıcak,yağmur vs. rahatsızlıklarla boğuşmaktadır.
yemin töreninde konuşma yapan komutanın esas duruşta bekleyen yüzlerce askere söylediği lütufkar söz.bu noktada komutanın karizması tavan yapar. o öyle yüce bir varlıktır ki erat onun konuşmasını yellenerek veya gözünün önündeki sineği kovarak dinleyemez, nasıl dinleyeceğini de komutan söyler.
feridun düzağaç'ın 1996 senesinde prestij müzik etiketiyle yayınlanmış ilk solo albümü. solo çalışmadan önceki grubu olan grup tını'dan bildiğimiz lavinya, paranoya gibi şarkıların yanı sıra birbirinden güzel şarkıların bir araya gelerek oluşturduğu bütünlüklü ve her şarkısı ayrı ayrı güzel olan güzel bir albüm bu. sound 90'ların ilk yarısındaki brit rockunu andırırıyor. detone ama samimi söyleyişiyle f.d. içimizden biri gibi söylüyor şarkılarını.. kanımca albümün en güzel şarkısı adı sevda bunu sırasıyla sevgili öyküler ve buralar soğuk. beyaz şarkısını babası için yazan f.d. albüme ismini veren şarkısını birlikte askerlik yaptığı ve şehit olan bir arkadaşı için yazmıştır. o arkadaş ki rahat uyusun ki bu albümü ve şarkısını her daim rahatta dinlesin.

böylesine özel bir albümdür bu işte... müziğin temiz ve saf olduğu yıllardan.

o sene bir de gölgede aynı adındaki albümüyle mustafa sandal çalmıştı kalbimizi, bereketli bir yıldı 1996..
yakında sıklıkla duyacağım tümcedir.
askeri düzenin olmazsa olmaz komutlarından sadece bir tanesi.
askeri bir tabir.
anılar kendi yoklar ben bıktım
anılar kendi yoksa bende yokum...

https://www.youtube.com/watch?v=egQqHqad_UM

beni rahatta dinleyin - son feci bisiklet
komutan havasıdır. komutandan başka bu sözü sarfeden askeriyeden kalma özentisi olandır. zaten komutanın rahatta dinleyin derkenki verdiği hissi de veremez. okul müdürü vs gibi.
Bir Feridun Düzağaç albümüdür.
feridun düzağaç'ın en güzel şarkılarından biridir. son feci bisiklet coverı da iyidir.