bugün

Aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır. Yolun açık olsun.

Edit: ikna olmak istemek, beyin içindir. insan beyniyle sevemez ki.
Oysa inanmak sevmektir. insan sevmediğine inanamaz. Kalbin hissetmiyorsa biz sayfalarca yazsak sen de sayfalarca okusan yine de olmayabilir.
ikna ol lütfen.
Ayetler var ayetler.

Şimdi şehadet getiriyorsun.

Hayırlı olsun.
Mavi gözlü kızlar gibi ilahi canlıların rastlantıyla oluşmuş olma olasılığı var mıdır? Yoksa bir Allah özene bezene photoshoptan mı yapmıştır?
Bak şindi goçum dünyada herşey sistemli muhakkak bir yaratıcı var bu kadar şey tesadüf olamaz.

Ve dünyada düşünebilen ve uygulamaya geçen tek insanoğlu var ve Bi yaratıcı insanoğlu ile temasa geçebilir mantıklı ben varım seni yarattım ve şunları şunları yap diyebilir.
Niye Müslümanlık ki, hristiyanlıkı dene bir de!
https://youtu.be/X-6o8MNgmbo

çok kıyak video. ben ikna olmak üzereyim.
islam'da yapamamışsan başka bir din de seçebilirsin.
Kuran da evrenin genişlediği yazar ve evrenin genişlediği 20. yy kanıtlandı. Kuran ın uzmanlar tarafından hiç değişmediği de kanıtlandı. Kuran da ruhlar vardır ve gerçekte de ruhlar kanıtlanmıştır hatta bilinç altı kavramını bazen ruh için söylenir. Namaz kılmanın çok sağlıklı bir şey olmasıda var çoğu spor dan falan daha etkili düzenli kılındığında. Kuran da dünyanın deve kuşu yumurtasına benzetildiği vardır kuran da. Dünya da yuvarlak değildir. Dünya tam yuvarlak olmadığından dolayı deve kuşu yumurtasına benzetilmiştir. Bu yazılarda doğrudur kuran ı kerim değiştirilmemiştir. Dediğim gibi ingiliz uzmanlar tarafından kanıtlandı.
Edit: niye eksikediniz size yazanı söylüyorum.
Ha evet şu bilimsel gelişme oldu sonra kurancılar çıkar kuranda yazıyordu der yazık. Yok ruh kavramı psikiyatrı da varmışmış yazık.
(bkz: sen olma ayı)
bu başlığın entarisinin altında gizli yatan bir yalvarış var.

ye iç sıç yat zina, içki eeee?

sıkılıyor dimi insan. *

biraz alaylı bir başlık ama gerçeklik payı çok fazla.
Sizene be milletin yatak odasından içkisinden!
Dini inancın önemli değil, düzgün bir insan olarak yaşa, ahlak ve etiğe uygun davranışlar sergile, istersen kuma tap çok da mühim değil insanlık açısından. Gerçek anlamda inançsız birisi olursan ve vicdanın olmazsa, bir yaratıcı varsa ve kuralları varsa, işin sonucunda sen karlı çıkmazsın öte yandan gerçekten bir yaratıcı yoksa ve her şey yalansa da yine kaybedecek bi şeyin olmaz. Yani inançlı insan bu kumarda bi şekilde kazanır ama bir inançsız her türlü kaybeder. Tarafını sen seç. Dindar biri olup hayatını kısıtla demiyorum, istediğin şeyleri yaşa sadece kalp kırma, kul hakkı yeme, vicdansız olma bu kadar basit.
Altında devekuşu yumurtasının elips olduğu iddia edilen başlık. Yok Dikdörtgenler prizması deseydin aw.

Neyse ispata gelince ispat falan yok. Hiçbir şeyin kanıtı yok. Canın isterse inanırsın, istemezse inanmazsın. Bu kadar basit. Hangi yöne olursa olsun inanç, kimse kimsenin yüreğini bağlayamaz sonuçta.

Adam yürekten inandığında farkı hissedersin diyor. istiyorsan bir dene.

Ben denedim, hiç öyle bir şey olmuyor. inanmak insanları veya hayatı sevmeye sebep olmalı, ben bunları sevmiyorum.
Şunu bil islam'a inanmakla Nobel kazanmış bir ateist olmak arasında fark yok ikiside eninde sonunda (ölecek demiyecem merak etmeyin) ispatlanamaz bir şeye boyun eğer biri bunu kabul eder biri daha bulmadım der(bulamaz).
Dünyanın, uzayın, evrenin bir yaratıcısı olduğuna inanıyorsan gerisi kolay.

Eğer bir yaratıcı varsa kurallar da vardır.

Bazıları sistem olarak işler bazıları da emir ve yasak olarak işler.

Evrenin yaratılışından beri değişmeyen sistemler "kader" alanıdır.

Yağmurun yağma şartları bellidir ve yerine gelirse yağmur yağar. Bu oturmuş bir sistemdir.

Suyun bir kaldırma kuvveti vardır.
Dünyanın bir çekim kuvveti vardır.
Gezegenlerin milyonlarca yıldır izledikleri bir yörünge vardır.
Dna dizilimi bellidir.
Bir doğum için olması gerekenler bellidir.
Su için iki hidrojen bir oksijen gerekir.

Bütün bunlar sistemlerdir.

insan ise aklı olan dünyadaki tek canlıdır.
Yaratıcının koyduğu kurallara tabidir.
Bu kurallar din kuralları olarak tecelli eder.
Hayvanlar belli bir yaratılış gereği davranış geliştirirler.

Bir arıdan ağ yapmasını bekleyemezsin, bir örümcekten de bal yapmasını bekleyemezsin.

insan ise tercih edebilir.
Doğru olanı ya da yanlış olanı.

Doğru olanı tercih ederse ödül, Yanlış olanı tercih ederse ceza.

Kurallar ise bir kitaptadır.
Bütün sorular oradan sorulacaktır.
Müfredat o kitaptadır.
Bu kitabın belirlediği kurallara "din" denir.

Bu kitabı dikkatle okuyup uyguladıktan sonra korkmak gereksizdir.

Samimiyet ve sadakat esastır.

Hata yapılamaz mı? Elbet yapılır.

O zaman da "af dilemek" en büyük erdem olacaktır.

iyi niyeti suistimal etmeden kurallara uymak insanın elbette iyiliğine olacaktır.

En doğrusunu ancak "allah" bilir.
Sen çoktan ikna olmuşsun içinde. Sadece birinin seni hafifçe itmesini bekliyorsun.

Hani gökten bir sesin sana seslenmesi falan bekliyorsan bekleme. Öyle imtihanın bir anlamı kalmazdı.

"Onlar (iman etmek için) kendilerine meleklerin gelmesini mi, yoksa Rabbinin gelmesini mi, yahut Rablerinden bir takım mucizelerin gelmesini mi bekliyorlar? Rabbinin bir takım mucizeleri geldiği gün, bir kimse daha önce inanmamışsa veya imaniyle bir iyilik kazanmamışsa, imanı ona fayda vermez. Onlara: "Bekleyin, doğrusu biz de bekliyoruz" de."
En'am suresi 158. Ayet.

Daha bekleyecek misin?
Başkasının demesiyle ikna olmazsın. Ben bir sene uykusuz yaşadım neredeyse kafamda olan anlam arayışını gidermek için. Kafayı sıyarana kadar araştırıyordum. Ama niyet önemli. Sen gerçekten samimi olarak doğruyu ararsan önüne yollar çıkıyor ve doğruya doğru uzanmaya başlıyor. Bedavaya cevap yok, herkes o yollardan geçer.
Eğer tanrının tek, kusursuz, herşeye gücü yeten, herşeyi yaratan ve mutlak şekilde kontrol eden, gören ve bilen olduğunu düşünüyor ve bir dine inanmasan bile tanrıya bu şekilde inanıyorsan Hristiyanlık, musevilik ve Müslümanlık ligine hoşgeldin demektir.

Çünkü bu üç din de aynı şeyi anlatmaktadır. Hatta o kadar aynıdırlar ki, cennet-cehennem, ahiret, aynı melekler, aynı uyarıyı peygamberler, aynı isimli Rab, hac, farklı formlarda abdest, dua, farklı formlarda namaz, oruç, peygamberleri arasında soy bağları vb...

Peki neden islam.

Şöyle ki islam, yahudilik ve Hristiyanlığın temel öğretisi olan tek Allah inancını bizzat yaşatmaya devam eden tek dindir. Ve zaten ms 600lü yıllarda gelen Kuranın değişmesi artık mümkün değildi. Yahudilik ve Hristiyanlık islamiyetten çok çok önce, kitabın korunmasının zor olduğu zamanlarda geldiği için içinde bu dinin mensuplarının da aslında bildiği eklemeler çıkarmalar olmuştur(bunlar tabi ki Allahın planı dahilinde olmuştur. Allah dinini dünya kurulduğundan beri kendi planınca tamamlamıştır bu başka bir başlığın uzunca konusu.).

işte bu değişimler sonucu Hristiyanlık ve yahudilik temel öğretisini kaybetmiştir. Yahudiler ve hristiyanlar peygamberlerin kimilerini tanrının bizzat oğlu olduğunu söyleyerek eşi benzeri olmayan tanrıya insani özellikler verme çelişkisine düşmüşlerdir. Bunun yanında tanrıyla güreşen bir Musa, kızlarıyla ilişkiye giren peygamberler, Allahın indinde sadece insan olanın yahudiler olduğu, diğer ırktan insanlar hayvan hükmündedir gibi ekleme çıkarmalarla özünden sapmıştır yahudilik.

Romada doğan Hristiyanlık ise roma imparatorluğunun dini olan paganizm ile devlet gücüyle etkileşime geçmiş tek ilah anlayışı yerini 3'ün teki oluşturduğu baba, oğul, kutsal ruh'tan oluşan pantesit bir dine dönüşmüştür.

Hristiyanlık ve yahudiliği incelediğinde bunlara takılıp kalacak ve benliğinin mantıktan ötürü kabul ettiği herşeye gücü yeten tek ve kudreti sonsuz tanrıyı(çünkü birkaç tane tanrı olması düzenin bozulması, kiminin güçlü kiminin güçsüz, kiminin etkisiz olması anlamına geliyor) sözde kabul eden bu dinler özlerinde reddediyorlar. Bu da senin onlara hakiki olarak inanmana engel olacak.

Fakat kuran ayetlerinin neredeyse tamamının ana fikri Allahın tek olduğu, eşsiz ve benzersiz olduğu, yaratılan hiçbirşeye benzemediği, geçmişi geleceği bildiği, zamandan ayrı olduğu, geçmişe, geleceğe, şimdiye aynı anda tek noktaya bakar gibi baktığı, her üçünde de hazır bulunduğu, kusursuz derecede adaletli, kusursuz derecede merhametli olduğu, gücünün kudretinin sonsuz olduğu ve bir şeyin olmasını dinlediğinde ona ol demesinin yettiği üstün, herşeyin sahibi Rab olduğu anlatılır durur. Ana fikir budur. Dinimizin özü Allahın 99 ismidir. O her yönden kusursuz Allahtır inancı. O kusursuzluk sebebiyle biz de bu dünyada ona kulluk eden iyi bireyler olmak zorundayız.

Bunun yanında dünya hayatıyla ilgili kurallar koyar. inanmayan kimileri buna itiraz eder ama bu itirazlar kişilerin kendi fikirleri olmaktan öteye gitmez.

Sağlığa zararlı, kötü hiçbir emir bulunmaz islamiyetin kitabında, bilime ters hiçbir bilgi olmadığı gibi teknik cihazlarla günümüzde ulaştığımız yüzlerce bilimsel bilgiyi barındırır içinde.

Hristiyanlık ve yahudilik de islamiyetin aynısıdır özünde ama maalesef bozularak birisi milli ve Allaha ortak koşan bir din haline, diğeri ise çok tanrılı bir dine dönüştü.

islamiyeti tarafsızca, yobaz olmayan, bilimi görmezden gelmeyen, rasyonel, kibirsiz ve aydın kişilerin çizgisiyle takip edersen aradığını kolayca bulacaksın...

*mucize konusunu bile henüz anlayamamış kişilerle din tartışırsan doğruyu bulmak yerine laklak yapmış olursun...
ay ikiye bölündü mü? sorusuyla ortamı neşelendiriyorum o vakit.

adamın biri de evrenin genişlemesinden bahsetmiş; ha canım he herbişeyler var kur'an'da.

ek not: kur'an'a göre evren genişlemiyor. evren yakıştırması açıkça "evren genişliyor" denmiyor. yeni nesil yorumculara ait. sema'dan basheseiliyor. ayrıca yıldızlar gökte asılı kandiller vs falan değil.

hem kur'an değiştirilmedi diyorsunuz hem kendiniz değiştiriyorsunuz. çok ayıp bakın.

bakın mesela insan psikolojisidir geçmiş dönemden kalma bağzı soyut şiirler de kehanet gibi algılanabilir. insan beyni vaoluşunu anlamlandırmak ister. duygularıyla hareket eder ve olayları işine geldiği gibi yorumlar. evrenin genişlemesinin geçtiği iddia edilen ayet daha önceden böyle yorumlanmamaıştır.
Burda akşama kadar mavi gözlü kız arayacagina git kitap oku. Kuran oku. Kimse seni ikna edemez. Kalbin söyler yolunu. Teslim olacaksın. Allah kimisine hidayet nasip eder kimisine etmez. Bu işler de dalga konusu değil bunu da unutma.
Çoluk çocuğun biri ay ikiye bölündü mü demiş.

Ulan hıyar herif başlığı açan kişi bir deist olduğunu söylüyor.

Yani başlığı açan kişi gözle görünmeyen, herşeye hakim, herşeyi gören, yaratan "doğaüstü" bir varlık olduğuna zaten inanıyor.

Ayın ikiye bölünmesi Kuranda tam olarak bu şekilde geçmese bile(Kuranda sadece ay yarıldı yazar) bir mucizedir. Mucize nedir önce bi onu öğren.

Mucize Allahın dilediği bir anda bir mesaj vermek yada bir imtihan amacıyla doğa yasalarını aşan bir olay gerçekleştirmesidir.

Adam deistim doğa yasalarından üstün metafizik tanrıya inanıyorum diyor sen ay ikiye bölündü mü diyorsun. Ondan sonra birileri salak deyince müslümanlar hakaret ediyor diyorlar...
Kardeş Allah yoksa karşıki dağları kim yarattı???

Tşk.
görsel
Bu sen olamazsın..

Şimdi eşşedu enla la ilahe....