bugün

bestesi melahat pars'a, güftesi sıtkı argınbaş'a ait hicaz makamında aksak usulde bir tsm eseridir.
bu şarkıyı ilk kez söylediğim toplulukta dahi ilk kez duyan bir takım arkadaşların ilgisini çekmiş olan şarkıdır. bildiğim kadarıyla yaşlı bir kadının kendinden genç bir erkeğe olan aşkını anlatmakta. güfte de beste de son derece etkileyici cinsten.
her duyduğumda beni ağlatan, uzaklara götüren hazin eser...
pop star alaturka yarışmasında ilkay' ın muhteşem yorumladığı şaheser.
ahanda buda linki:

http://youtube.com/watch?...p;mode=related&search=
mükemmel bir tsm eseri...

alıp götüren, götürdüğü yerde bırakıp, geri getirmeyen bir eser.. kısaca fenafillaha ulaştıran...
Hicaz makamının işveliğinden cilveliğinden olsa gerek hem orta ritmde hem de yavaş olarak okunan versiyonları vardır. zannımca en güzel zeki müren söyler.
zeki müren yorumu ise:

http://www.youtube.com/watch?v=w8CVYehFWfE
harika bir tsm eseri. sözleri ise tam olarak şöyledir...

ben gamlı hazan, sense bahar, dinle de vazgeç
sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç
olmaz meleğim böyle bir aşk, bende vakit geç
sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç
nigar uluererden dinlenildiğin de insanı madara eden şarkı...
dem şarkısıdır.
müzeyyen senar dan dinlenince zikip atan şarkıdır tabiri caizse.
nesrin sipahi'den dinlenmesi farz olan eserdir;

http://www.youtube.com/watch?v=U2fGa3PDYCE&feature=related
güftesi sıtkı argınbaş'a, bestesi Melahat pars'a ait olan, hicaz makamında, unutulmaz bir tsm eseri.

nesrin sipahi
serap mutlu akbulut
nigar uluerer
recep birgit

gibi, değerli sanatçılar tarafından seslendirilmiştir, sözleri;

ben gamlı hazan sense bahar
dinle de vazgeç
sen kendine kendin gibi
bir taze bahar seç
olmaz meleğim böyle bir aşk
bende vakit geç...
müzeyyen senar yorumu insanı çok etkileyen şahane şarkı...
Nigar uluerer'den dinlenesi ve manadar bir şarkıdır. Aynı zamanda Önder Bali'nin enstürmantal olarak icra ettiği şarkımız Alın Yazısı filminde de yer almıştır.
Makam: Hicâz
Usûl : Aksak
Beste: Melâhat Pars
Güfte: Sıtkı Argınbaş

Ben gamlı hazan sense bahâr dinle de vazgeç
Sen kendine kendin gibi bir tâze bahâr seç
Olmaz meleğim böyle bir aşk bende vakit geç
Sen kendine kendin gibi bir tâze bahâr seç
*
genç aşığa, kendi benzetmesiyle güz, hazan yani ömrünün yarısını aşmış kadının söylemidir.
meleğim der, öyle terslemez höt höt diye, ne haddine bilmem ne diye...
yalnızca öğütler: "sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç!"
ayrıca;
(bkz: kucuk bir ask masali)
dexter S01E10 bölümünde agent lundy'nin kendisine asılan dexter'in bacısı debra'ya kıcımda hemoroid,kalbimde delik,midemde ülser,cebimde 18 cm var tarzı açıklama yaparken fonda çalınması gereken sanat muziği şaheseri.sırf şu şarkıyı bir çıtıra hediye etmek için yaşlanıp r&b barlara gidesi geliyor insanın.

tuğçe : sana aşığım reşat amca anlıyor musun ağşık!
reşat bey : ben gamlı hazan sense bahar var git yoluna kendine kendin gibi bir taze bahar seç kızım
tuğçe : yha reşat amca olgunlardan hoşlanıyorum sen olgunluğun yanında ekstradan cool'luk katıyorsun daha bi azdırıyosun beni
içses : oğlum reşat mallık yapma bebek gibi kız her türlü gideri var.
reşat bey : gel eczaneye gidelim bi kaput bide kalp ilacı lazım olacak.
mötley crue tarafından too young to fall in love adıyla coverlanan şarkı.*ama iki şarkıda genç-yaşlı aşkını anlatır ve iki şarkıda da benim için fazla küçüksün bebeğim mesajı verilir.tsm versiyonunda içiniz hüzünle dolarken mötley crue versiyonunda içiniz coşkuyla dolar.iki versiyonla ilgili diğer tesadüf ise, ben gamlı hazanda behiye aksoy; too young fall in love'da da nikki six dehşet-ül vahşet bir vokal performansı sergilemişler.
efsane...
nesrin sipahi'nin pek bir güzel yorumladığı, üst üste defalarca dinlenesi tsm eseri.
Lise yillarimda tsm Korosu'nda, koroda kalabilmek için baraj şarkısı idi.
ikinci bahardan sakınanlara özel.

giriş taksimli olanları güzeldir. melda kuyucu yorumu bunlardan biridir.

http://inleyennagmeler.co...eser/Ben-gamli-hazan.html
çok ünlü bir siyasetçimizin (!) oğlunun adının karıştığı kazada vefat eden, merhum tsm sanatçısı sevim tanürek tarafından da çok güzel yorumlanmış, çok güzel bir sanat müziği eseri.
(bkz: ben gamlı hazan sorularınızı alayım)
güncel Önemli Başlıklar