bugün

bir hakkı bulut klasiği. zerrin özer de seslendirmiştir.
(bkz: ben böyleyim)
klibi
http://www.youtube.com/watch?v=UVkGXuuJnvg
"yersen" sozunun kibar soylenisi. veya devam kelimesi.
delikanlı tribi.
kimliğini ortaya koymayı hedefleyen kişinin iddiasıdır "ben buyum." oysa sen, o sandığın kişi misin gerçekten? arınabildin mi tüm maskelerinden, bırakabildin mi kendine bile söyleye söyleye doğru olduğuna inandığın yalanlarını? itiraf edebildin mi kendine en dile getiremediklerini? indirdin mi gardını her türlü tehlikeye karşı ve sadece "sen" kalabildin mi tek başına, en güzel yerinle, özünle. biliyorum, beceremedin, beceremeyeceksin. sen "bu" değilsin, sen başka bir şeysin, adını koyamadığım...
ritmleri hos hakkı bulut sarkisi.
çevre insanları tarafından eleştiri almaya başlandığında kestirmeden kendini haklı çıkarma yöntemi.
sakız markası.
gören de iyi bir boksun sanacak.
arşa ulaşmışların malca cümlelerinden biri.
beni böyle kabul et.
beni değiştirmeye uğraşma.
zannedersin ki ulaşabileceği bir mükemmellik kalmamış öküzün.
kişinin "çok mutluyken ağlarım. üzgünken sırıtırım. msnde online olup onbin kişiye yetişmeye çalışırım. çünkü insanlara kıyamam. severim onları çok hem de. istemem önem vermediğimi sanmalarını. düşündüklerimi açıkça söyleyemem kırarım korkusuyla. ama hata görürsem en kibar şekilde anlatırım. anlamazsa kötü niyet ararım.
aileme taparım. benim yüzümden üzüldüklerinde uyuyamam. üzdüm de belki. belki üzmedim. yalan söylerim kim söylemez ki. ama kendimi kurtarmak içindir sadece. zarar veremem ki kimseye. severim kendimden bahsetmeyi ama bahsedemem. "oha kendini övüyo resmen" derler diye korkarım.
kendimi de severim. çok önemli biriyim sanarım hep. önemliyim de aslında ama etrafta bunu böyle hissettiğimi belli etmem. utanırım ki "ehe anca kendinden bahsetsin o" filan derler diye.
işimi çok severim ama öylesine çıldırırım ki küfür ve argo repartuarım deli gibi gelişti.
sonra biri kalbimi kırsa bile hemen kızmam bağırmam kendi kendime üzülürüm öyle. ama içim acır parçalanır." demesidir.
yani kişinin ben işte böyleyim demesidir.
ister kabul et ister git demektir. yalnızlığa alışan bünye sözleridir. cem özkan- (bkz: ben böyleyim)
tıklandığı an, sözlükte hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı butondur.
ben buyum...

çoğu zaman, istanbul'un en renkli semtini dolduran restoranların bulunduğu caddenin ara sokaklarında satılan yarım ekmek tavuk dönerim.

+ ayranım.

50 kuruşum daha varsa cebimde, az ötede duran seyyar tezgahtaki bir adet halka tatlısıyım.

arabaların yarıştığı caddebostan'da onları izleyen tek yayayım.

meteliksiz olduğum için yolda bulduğun kağıt paranın sevinciyim.

vicdanım!

bulduğun o parayı attığın bağış kutusuyum, bir cuma çıkışıyım.

dolayısıyla maneviyatım.

simitini sadece martılarla paylaşmış birisiyim.

mendil satan kıza verdiğin bir lirayım.

otobüsün arka beşlisinde oturan dört kişinin tanımadığı beşinci kişiyim.

o kişinin kulaklığıyım; daldığında, gözü uzaklara baktığında çalan şarkıyım.

köşedeki parkta, o kıza açılmak için içtiğin bir yudum birayım.

ilkin korkuyum, çekinceyim ama o yudumla gelen deli cesaretiyim.

kaçtığın karanlık, kaçırdığın kıl payıyım.

imkanlar ve avantajlarım.

öte yandan protez bacak ve isteyip yapamadınlarınım.

işte şu köşeyi mesken tutmuş dilencinin muhtaçlıkla dolu mahcubiyet bakışıyım.

çocukluğun, hastalıkların, sümüklerin ve anne olup başında sabahlayışlarınım.

emeğin, topuğuna ve eline nakşettiği nasırım.

eve getirip ailene vermeye kıyamadığın her kuruşum.

özveriyim!

internet kafede çalışmayan kulaklığım.

ben hayatım. ta kendisiyim.

tüm bunlara rağmen güzel geçen günün arda kalan kısmını bir mükafatmışçasına ayırabileceğin biri hiç değilim.

ben insanım, senin uzak olduğun kadar içindeyim hayatın.
kendisinden bekleneni yapmayan kişinin bekleyenlere isyanını belirten söz öbeğidir bazen.
bazende canını acıttığı insanların yüzlerine bakarak söylediği acıma cümlesidir. ama hiç bir zaman değişmeyeceğini neyse o olacağını belirten cümledir çoğu zaman.

(bkz: yersen)
ben buyum aha işte bu tut bakim fazla sıcakta bırakma erimesin...
yedinci nesil uludağ sözlük yazarı.
güzel insan vesselam. Tanısanız siz de çok seversiniz. **
(bkz: kendini bulma)
klasikler adı altında 2005 yılında çıkmıştır, klibin başında hakkı bulut'a ölmüş muamelesi yapmalarının sebebini hala anlamadım.
+ ne ses vardı adamda, öldü gitti yazık oldu ya.
- kardeş hakkı bulut ölmemiş.
+ sen nerden biliyorsun?
- yav hakkı bulut benim
+ atın şunu aşağı !
(bkz: hangisi şu mu)
giderli adam lafıdır. yine de daha iyisi için değişmeyi bilmek lazım.
zerrin özer'in de söylediği ve sözleri aşağıdaki gibi olan bir hakkı bulut şarkısı:

ne köşküm ,sarayım, ne servetim var
ne malım, ne mülküm, ne şöhretim var
sana bir saltanat vaad edemem ki
yalnız seni seven temiz bir kalbim var

ben buyum ben buyum sevgilim

yalanla kuramam aşkın temelini
allah'tan korkarım aldatamam seni
yeminler uydurup çalamam kalbini
aşkın öldürse de mahvetse de beni

ben buyum, seversen canım sana feda
ben buyum, sevmesen bana de elveda
razıyım bu ömür böyle geçip gitsin
zaten gülmek yasak bana bu dünyada

istemem en güzel günlerin zehir olsun
istemem o güzel gençliğin mahvolsun
istemem sen beni acıyıp sevesin
istemem benimle ıstırap çekesin

yalanla kuramam aşkın temelini
allah'tan korkarım aldatamam seni
yeminler uydurup çalamam kalbini
aşkın öldürse de mahvetse de beni

ben buyum, seversen canım sana feda
ben buyum, sevmesen bana de elveda
razıyım bu ömür böyle geçip gitsin
zaten gülmek yasak bana bu dünyada

değişmek ve dönüşmek en çok senin için zorken, değişirsin. biri için vazgeçersin her şeyden. odanın renklerini değiştirirsin, giydiğin pantolon bedenini değiştirirsin, telefon numaranı değiştirirsin, sevmekten anladığın şeyleri değiştirirsin. haliyle beklentilerin değişir ve farkında değilsin ama sen de değişirsin.

değişirsin ve ardından “hayatta değişmeyen ne var ki?” der avutmaya çabalarsın kendini. bıraktıklarından bazen pişman, bazense boşvermiş bir şekilde, yanındaki biri için her şeyini değiştirirsin.

gün gelecek ve ondan bir şey değiştirmesini isteyeceksin ve o sana vurdumduymaz bir şekilde saldırarak “ben buyum, işine geliyorsa” diyecek. “anlasana”, “değişemem, dönüşemem”. “ama ben?” dersin ve sik gibi kalırsın. lanet edersin tüm değişenlere, dönüşenlere, bölüşenlere ve pembe olacağını düşlerken, sararmış duvarlarında odanın değişen beklentilerin, umutların, sevmelerin ve sen askılıkta asılı kalırsınız, bir daha hiç kullanılmamak üzere terkedilmiş bir şekilde.

“ben buyum” küstahçadır, kabul. biri için bir fedakarlık yapmamanın en küstahçası. “ben buyum, istesen bile değiştiremezsin” demektir “ya sev ya da siktirgit”tir ben buyum demek. insanı aptal yerine koyan tek kaşı havada bir bakışı vardır üstelik. “kim olduğunu sanıyorsun ki aptal!” der gizli gizli “ne yani? bir gün elele yağmurlu bir sokakta yürüdük diye, sokağın sonunda utangaç bir şekilde öpüştük diye benim odamın renkleri mavi mi olacak?”

kimi insanlar için bir ömür hatırlanacak olan hatıralar, kimileri için nasıl da bir cümle de, sadece birkaç saniye içerisinde tüketilebiliyor değil mi? ama ne yapsın? o da böyle biri işte. ya seveceksin ya terkedileceksin ya da siktirolup gideceksin. ne kadar değişirsen değiş, ne kadar ödün verirsen ver başka yolun yok.
ben ya. ben buyum ya. işte beni farklı kılan bu ya. ben buyum. harikayım ya. mükemmelim süperim ben.

repliğini aklıma getirendir.