bugün

* zeki muren den dinlenmesi gereken tutkunun sarkisidir.

gözlerinin içine başka hayal girmesin
bana ait çizgiler dikkat et silinmesin
istersen yum gözlerini, tıpkı düşünür gibi
benden evvel başkası sakın seni görmesin
benden evvel başkası seni görüp sevmesin
kıskanırım seni ben kendi gözümden bile,
nasıl verirdim seni bir yabancı ele
sana gelen yollarda daima beni bekle
benden evvel başkası sakın seni görmesin
benden evvel seni görüp sevmesin.
aynı zamanda zeki müren'i, müzik haricinde sinemamıza da kazandıran filmdir. 1953* tarihli bu filmin bayan başrol oyuncusuysa yine bir başka değerli sanatçı olan cahide sonku'dur. Filmin konusu ;bir kadının yardımıyla şöhretli bir şarkıcı olan gencin öyküsü ... şeklindedir.
beklenen şiir.
nihavend valstir. epeyce guzeldir ayrica.
bana ait çizgiler dikkat et silinmesin diye ayari veren sarki. raki ile de iyi gider bu muhterem sarki.
nihavent makamında güzel bir şarkımızdır efendim.
isminin beklenen şarkı olması birilerine yazılmış olma olasılığını arttıran ve de "sana şarkı yazacağım" sözünün ardında yazılmış olmasını kuvvetlendiren harika eser.
'sana gelen yollarda daima beni bekle' gibi son derece bencilce * bir cümleyi içinde barındıran şarkı. halbuki herkesi bekle nolucak ki demeliydi, kınıyorum rahmetliyi.
1953 tarihli muhteşem bir zeki müren filmidir, merhumun ilk filmidir zira. filmde cahide sonku gibi bir dev isim vardır ancak bir başka dev olan bedia muvahhit hanımefendiyi de bu filmde zeki müren'in annesi olarak görürüz. tadından yenmez, olsa da izlesem. hele hele bu filmse zeki müren üstadın ilk bestesi olan "zehretme hayatı bana cananım" çalar ara ara, off yıkar perdeyi geçer vallahi.
çok sevdiğimiz bir şarkının çalmasını beklemektir. yada ünlü bir şarkıcının bomba gibi patlaması beklenen şarkı olacaktırç
kıskançlığı muhteşem sözler ve harika bir müzikle ifade eden zeki müren şarkısı.

http://www.dailymotion.co...uren-beklenen-yarky_music
aşk nedir?
aşık adam ne düşünür?
aşk adama neler dedirtir?
sorularının cevabı bir eserdir.
bakmayın hastalıklı ruh hali gibi durduğuna gerçek aşk böyle yaptırır...
zeki müren sen ne büyüksün!
bestesi zeki müren'e, sözleri sabih gözen'e ait olan nihavent makamı bir şarkıdır.
bugün uzun zamandır beklediğim o an gelmiş, beklenen şarkının notalarını ele geçirip, bir de usta kemancıdan süslü bir şekilde dinleyip, basit haliyle de çalmışımdır. ne mutlu banadır.
er kişi niyetine totem yapılır 5. şarkı ondan bana gelsin denir. Böylece beklenen şarkı gelir .
en sevdiğim zeki müren şarkısıdır.
"Gözlerinin içine başka hayal girmesin " cümlesi bile yeten şarkı.
Zeki Müren, toprağı bol olsun, enfes bir şekilde okumaktadır; dinlenmesi elzem olan nadir şarkılardan kendisi.
1953 yapımı siyah beyaz türk filmi. yönetmen ekibi sami ayanoğlu , orhon m. arıburnu , cahide sonku , senaryo sadık şendil , oyuncu kadrosu zeki müren , cahide sonku , sami ayanoğlu , jeyan mahfi tözüm , bedia muvahhit , talat artemel , hadi hün , melahat içli , necmi oy , ibrahim delideniz , refik kemal arduman , muhip arcıman , abdurrahman palay , rıza tüzün , faik coşkun , kemal tözem , sadi işılay bulunmaktadır.
(bkz: beklenen şakirt)
''yok böyle bir şarkı''
''vay amına koyayım''
''kıskançlığa bak ya la'' şeklinde şaşırma efektleri eşliğinde dinlediğim, bildiğim yerlerinde söylediğim; zeki müren'den dinlenince adamın amına koyan şarkılar'dan en babası hale gelen, türk sinemasına cuk oturan şarkı.
http://www.youtube.com/watch?v=zBJ-unqAMI8

çok şey anlatan şarkıdır aslında.

gözlerinin içine başka hayal girmesin... bu kadar sade anlatabilir mi sevdiğine sevildiğini insan? ne kadar naif, ne kadar saygılı karşısındakine. temenni ediyor.

bana ait çizgiler dikkat et silinmesin...

allah'ım benim bunları açıklayacak kudretim yokken; nasıl bir aşkla nasıl bir sevda ile yazılmış sözlerdir bunlar. o ne kadife sestir? zeki müren senin bu dünyadaki sesinin tezahüründen başka nedir?
kıskanırım seni ben kendi gözümden bile,
nasıl verirdim seni bir gün yabancı ele
sana gelen yollarda daima beni bekle

offf ki offf...
Sana gelen yollarda daima beni bekle demiş adam. Yani sen bana gelme, ben bir gün sana gelirim ama geldiğimde yolun başında seni bekler bulayım yeter ki diyor.
Kendi gözünden bile kıskanırken bir gün tanımadığı biriyle evlenmesine nasıl katlanırım diyor sonra... insan bunu ya kızı için söyler ya da unutamadığı ama kavuşamadığı da biri için.
Askerlik sırasında Kitaro dinleyen bir astsubay ile tanışmıştım. Sene 1998 ve o zaman için MP3 bile çok yeni kavramlar. Ama adam bilgisayar getirmiş Hakkari'ye ve MP3 olarak da Kitaro var.
Sonra karışık durumdaki bir kaç türkçe parçasının içinde bu şarkı da vardı.
Bir kızla birbirlerini büyük bir aşkla sevmelerine rağmen aileler anlaşamadığı için evlenememişler. Kız bir süre sonra başkasıyla evlenir, evlendiği yetmezmiş gibi bir de bu adamın tam karşısındaki eve taşınırlar. Adam da bu duruma dayanamayacağı için hemen uzman çavuşluk'a başvurur. Yoksa o dönemde Kitaro dinleyen adam bulmak zordu hele bir de astsubayların dinlemesi çok ilginçti. Kimse kırılmasın, söz meclisten dışarı...
işte o adam demişti bana... Ben kavuşamadığımız için bunalıma girmek üzereyken o evlenip bir de karşı apartmana gelin geldi diye.
Acı, çok acı...
bazı bazı gelirler bana, bir keyfle açar dinlerim ard arda... *
muhteşem ötesi bir şarkıdır. hele zeki müren'in o eşsiz yorumuyla o kelimlerin büyüleciliği birleştiğinde insanı alır, götürür, bir daha da gelmek istemezsin. sevgiliye duyulan aşkı misliyle arttırır, hele duyulan aşk platonikse derinlere işlenen duygu öyle bir YER eder ki yüreğinde. ağlarsın,özlersin,kızarsın. ama söylersin yine de : benden evvel başkası sakın seni görmesin. seni görüp sevmesin...
zeki müren'in çok farklı söylediği şarkı. o kadar şarkısını dinledim, bu şarkıyı bir ayrı okuyor. muazzam bir ses.
gece gece süper giden şarkıdır.

'' bana ait çizgiler, dikkat et silinmesin''