bugün

dunya tarihinde gorulmemes, esi benzeri olmayan bir rekor kirarak tam "iki yuz doksan dort gun" aclik grevi yapmis ve hayatta kalmis bir eylemcinin kirdigi rekoru tescil etmesi dir.
insan olarak ; hic bir insanin her ne sekilde olumunu desteklemesem de mantik kurallarini zorlayan bu aclik grevi, gercekten insan bedeninin aclik grevine ne kadar dayanabilecegini acikliyor.
ya da;
ulkeyi zor duruma sokmak icin bu arkadas caktirmadan beslendi mi? diye soruyor insan. ekmek , su ile beslenemediyse ugruna olumu goze aldigi hainlerin doktuktugu kanla mi? beslendi.
oyle ya da boyle guinness rekorlar kitabina girmeyi hak etmistir.
daha önceki rekor behiç aşçı'nın rekorunun onda birinden bile daha az.. ata demirer olsa aynen şöyle derdi:
(bkz: bu işte bir ibnelik var) *
294 gün aç kalacak bünye dünyada yoktur uzayda belki. zula yapmış götürmüş rekor kırmış adam bunun başka izahı yok.
dünya çapında bir organizasyonun göstere göstere behiç aşçı'yla kafa bulmasının göstergesidir. adamlar açık açık "bu kadar zaman açlık grevi falan olmaz sen bizi aptal mı sanıyosun kardeş?" demişler. ama anlayana...
populer kültürün bir insanı en fazla ne kadar etkilediği konusunda rekorlar kitabını altüst edebilecek girileri okuduğum başlıktır.

bazı dengesizlere ne anlatırsan anlat, gerçeği görmezler çünkü onlar için gerçek hayat televizyonda izledikleriyle sınırlıdır.

bu dengesizler televizyonun etkisiyle çeşitli kompleks ve önyargılarında, bolca etkisinde kalmışlardır. duman çıkan heryerde;
-koşunnn bayrak yakıyolaaarrr
ya da kendilerine ters gelen herşeye;
-reisss kıralım mı kafalarını, satırlar hazır haa!!!
diye tepki verirler bu dengesizler.

onlarda direngenlik bilinci yoktur. bu nedenle direnenleri kabullenemezler hele ki direnenler onlara göre vatan hainleri ise...

vatan hainleri dediğimize bakmayın yani vatan haini olabilecek hiçbirşey yapmamışlardır. tek yaptıkları insanlığın önündeki tecrite boyun eğmemektir ya da halkların kardeşliği ilkesine inanmalarıdır. ama bu inançlara gönül verenler bu dengesizlere göre vatan hainidirler...

onlara verilebilecek en güzel sözü yıllar önce nazım hikmet vatan haini şiirinde vermiştir.

"Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."
Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla,
bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali
Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
"Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
hainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

bu şiiri okuduktan sonra anlamalıyız. bu dengesizlere göre hepimiz vatan hainiyiz. ben de.
gerçekten okuduklarıma inanamadığım girilere rastladığım yalandan uydurma haberdir. durum öyle bir hal almıştır ki o dengesizlerden biri behiç aşçı'nın gerçekten rekor için ölüm orucu yaptığını düşünüyor. işin şakasını bırakalım gerçekten salaklar tarihinde rekorlar kitabına adını altın harflerle yazdırabilecek yegane sözlük yazarlarının olduğunu da ispatlamıştır bu sallama haber.
-behiç aşçı guinness rekorlar kitabı'na girmiş oolum! *
+hadi ya? napmış ki? *
-294 gün açlık grevi yapmış!
+amaann.. guiness rekorlar kitabına girmek için aç kalınır mı be? uyumasan neyse.. *
-yok be.. rekorlar kitabına girmek için değil.. tecrit mi, tercih mi ne öyle bi şey yazıyodu.. onu protesto ediyomuş.. *
+ya.. ben sanmıyorum.. medyanın abartmasıdır. kimse o kadar aç kalamaz. susuz 3 gün, yemeksiz 15 gün yaşayabiliriz ancak! *
-eh! yaani.. neyse, gel bizimkileri çağırıp bi maç yapalım?
+hea.. bunlar boş işler zaten.. reklam reklam!.. *

diyaloğunda görülen tiplere zemin hazırlayan olaydır.
güncel Önemli Başlıklar