bugün

bütün -de'leri birleştirelim olayı tatlıya bağlayalım dedirten -de'dir. ayrı gayrı olmasın.
ayrı yazılır. ayrılsakta beraberiz denerek gönlü alınır
kendi ülkesinden ( ! ) utanması doğal kürttür.
sözlük yazarlarının ısrarla bitişik yazdığı zavallıcıktır.
bu hatayı gördükçe kanım çekiliyor, en basit kural bu be! yapmayın, etmeyin, ne olur?
birçok kişinin karıştırdığı -de işte o bağlaç olan -de, ayrı yazılırmış. ben sevdiğimden ayrıldım ama seni kelimenden ayırmayacağım sevgili -de.
yalnız kalmaya mahkumdur.
bağlaç olmayan "de"ye düşmandır.
bağlaç olmayan "de" her hece ile kırıştırırken, bağlaç olan "de" tek başınadır.
mastürbasyona mahkum erkek gibi.
ek değil sözcüktür.
bağlaç olan ki gibi o da sözcükte ayrı yazılır.
Ben de ozledim. Bende kalmis.
hakkında bu kadar çok entry girildiğini görünce kendisi için çok endişelendiğim de dir. ama çok şükür bişey olmamış. hala vakur, hala yapayalnız, hala herkesten ayrı, hala her kelimeden uzak, hala kendine has... helal diyoruz.
yanlış yazılması ~~birleşik durumunda yazan kişi hakkında derin psikolojik tahlilerde bulunabilmeye fırsat veren bağlaçtır.
sozlukteki yazarlarin bir cogu tarafindan bir turlu ayri yazilamayan baglac.
gecenlerde bir entry gambazladim, moderatorler bile bihaber , 'o kural kalkmadi mi dilbilgisinden yaaa?' diye bir tepki aldim. *
bu arada sozlugun boku cikmis durumda, girdigim her on entryden sadece biri okunuyor *, milet yazacam diye catlayacak. birazcik okuyun amk sozlugunu.
unutmadan; (bkz: 16819063).
bağlaç mühendisi olmaya gerek yok, alışkanlık meselesidir, doğru yazması zevklidir.
kelimelerin , bağlaçların yazılışlarının bir anda değiştirildiği ülkemizde nedense çok fazla takılır insanlar bu bağlaça. gereksiz bir takıntıdır. ayrı yazmak gerekir ama takmamakta gerekir.
ayrı yazılır. lütfen, buna özen gösterelim. tamam, ne dediklerimiz önemli ama dilimizi doğru kullanmak da önemli.
ukalalığın simgesidir.
kimi kesimler doğru kullanımının çok üstün zeka ve elit bir tabakada bulunma gibi gereklilikleri olduğunu düşünüyor.
(bkz: birini ezmek için de nin kullanımında kusur aramak)
bağlaç olduğu -de eki kapatılıp okununca anlam bozulmuyorsa anlanan -de dir.
her zaman anlama bakarsak, yanlışa sevk edebilir.

-seni seviyorum kazım.
-ben de müdür. (çıkar ''de'' yi de gör anlamı)
ayrı yazılması gerektiğini idrak edemeyen beyinlerle doludur her yer ve sinir ederler insanı.
- oda beni seviyor. oda değil kardeşim o da.
en yalnız olan "de"dir.
her zaman dedirten "de"yi kıskanmıştır...
o yüzden bazen ayırmam ben...
sevindiririm ruhunu bu yalnız "de"nin.
takıntı takıntı büyüyen bir çığdır. insanı farketmeden içine alır kin doldurur. tamam bilmeyen öğrensin, eğitimsiz kalmasın insanımız ama ne olmuş yani bir iki yerde yanlış yazıldıysa. hele de okuduğunuz yazı anlam dolu güzel bir yazıysa ister istemez de ayrı mı yazılmış, birleşik mi diye takıldığınızda bi yerden sonra turşu tadı veren, sık sık gündeme getirilmesi can sıkan haldir.
sozlukte kullanilmayandir. *
bana alternatif başlık. *