bugün

Bazı yörelerde gelenektir bu olay . tatlı bir gelenektir bence eşinizin elini öpmesi size saygı sevgisini sembollestirir.
eziklikmiş, bilmem neymiş.. en güzel adetlerimizdendir.. dileyen yapar, içinden gelmeyen yapmaz bu kadar basit.. eziklikle hiç bir alakası yok.. tamamen saygı, sevgi ve hürmetle alakalı.. siz anlayamazsınız.
Yok aşağılamak vs neler yazıyorsunuz ne kafalar yaşıyorsunuz. Olum bu saygı ve sevgiyi barındırır içinde.
Ben bugün arkadaşımın elini öptüm aldım 50 tl mi, güldük, eğlendik ve hiç aşağılık hissetmedim.
"Kocaya itaat eden kadın"
"Kocaya saygıda kusur etmemesi gereken kadın" zihniyetinden çıkmış bir gelenek.
Sevgi göstergesi değil, saygı ve tapınma göstergesidir. Ezikliktir. O kadın o evin hizmetçisi gibi muamele görüyordur.
nasıl erkeğin eşini alnından öpmesi güzel bir geleneğimizse, kadının da kocasının elini opmesi o derece güzel bir geleneğimizdir. kimse kadınlarımızın kocasina kul kole olmasini istemiyor ya da en azindan ben istemiyorum ama sunu gonulden soyleyebilirim ki bayramda esimin sembolik olarak elimi öpmesi bana çok hoş geliyor. bunda çok ince bir naiflik, bir guzellik goruyorum.
Erkeğin kadının alnından öpmesiyle eşdeğer olmayan eylem. Alından öperken karşıdakine boyun eğmezsin. "Bel büküp baş eğmek" fiilinin acziyet ifade ettiğini bilmemek de ilginç.
Kocam benim elimi öpsün amk.
Babam ve annem dışında kimsenin elini öpmeye yeltenmeyen biri olarak bunun gereksiz olduğunu düşünmekteyim.

Ama öperim yani ne var?
kadınların hesap ödemesi konusunda carlayanlar, bunu savunmasın. eliniz o kadar hürmeti hak ediyorsa, o öpülen eliniz cebinize gitsin de, hesap ödeyin. kadına ödetmeyin. tutarlı olun.
Üzücü bir boyun eğme ifadesidir.
Ataerkil düzenin kabullenilmesinin, Efendi köle ilişkisinin dışavurumudur.

geleneğimiz falan da değildir.
Dilimizde eşe hitap şekli olan hanım sözcüğü de şöyle oluşmuş: Hikayeye göre cengiz han adamlarıyla toplantı yaparken eşi çadıra girer. Cengiz han da "işte bu da benim han'ım." diyerek eşini onurlandırır.

batı kültüründe de kadınlar el öpmez Kadınların eli öpülür.
Amaca göre değişebilecek eylemdir. Erkek kendini üstün gördüğü, karısının ona sonsuz saygısı olması gerektiği düsturundan yola çıkarak yaptırmıyor, kadın da beyimdir, ağamdır gibi saçma düşüncelerden dolayı yapmıyorsa normaldir. Onun dışında kocasıdır neresini isterse orasını öper.
Her neyse olayı kadın erkek ilişkisinden bağımsız olarak düşündüğümüzde de zaten el öpmek kültürümüzdeki yanlış adetlerden biridir. Bir saygı gösterisi asla olamaz. Saygı başka, boyun eğmek başka.
Genelde erkek büyük olduğundan dolayı gerçekleşen durumdur. Ama adet olduğundan da yapılır. Bunu kadın aşağılanma olarak görse zaten öpmez derdi niye size düştü anlamadım ki.
saygı ve Sevgiyle birleşince mükemmel olandır.
öberin, alnıma da koyarın bir güzel.
ulan siz canlılar amma kibirli, amma egoist, amma bencilsiniz? "ışığılınmık istimim" insan kocasının elini öpünce aşağılanmış mı oluyor? kocan lan kocan! çok afedersiniz, yatakta altta olunca aşağılanmanın ağababası oluyorsun o zaman. isteyen öper isteyen öpmez tamam da, "aşağılanmak" diye adlandıranlar zaten evlenmesin. hayat tek kişilik de yaşanıyor.
herkeste bir dünya benim etrafımda dönüyor tafrası, bi beş çayına süt katmalar falan. cibilliyetinizi..
erdir, eştir, sevilir, sayılır, öpülür.
bazı salak kadınlara aşağılık hissettiriyomuş el öperken aşağılık hissine kapılmanızın sebebi nedir? el öpmenin manası başımın üstünde yerin var demek değil midir zaten? çok da güzel bi adet ama böyle bir geleneğimiz olmasa bile sırf feministleri çıldırtmak için el öperim.
Ben öpmezdim. Gerçi ben kendi annem babam dahil kimsenin elini öpmüyorum. Hem hijyen takıntılı olduğumdan hem de küçüklükten gelen inanılmaz bir aşağılık kompleksine ve onun getirdiği saldırgan bir yapıya sahip olmam... evet bence aşağılayan bir harekettir. Yazmışlar siz sevgi saygıdan ne anlarsınız? Doğru valla ben sevgiden anlamıyorum.
Elleri güzel olan (tanıdık tanımadık herkesin söylediğini söylüyorum) biri olduğum için seve seve öper de, asıl mühim olan sen benim büyüğümsün diye ve o hisle öpülmemesi abes olur ama bazı yörelerde bu böyledir, aşkla sevgiyle nazla şakalaşarak olanı makbul benim için ve o an muhakkak ben de onun elini öperim en yüksek sahipleniciliğimle, böyle bu denli olmalı.
O da benim elimi öpecekse neden olmasındır.
El öpmekle etek aşınmaz. Kültürde yeri varsa bir maksadı ve manası vardır. Lakin Zorlamayın içinden gelerek öpsün. Hatta örnek olun önce siz hanımınızın elini öpün. Korkmayın kılıbık olmaz, kazak erkekliğinize halel getirmezsiniz. Adettendir kadın kocasının elini öper. Çünkü birbirlerinin veliyy-i nimetidirler.
O do bonom olomo opocokso nodon olmoson.

Sizi evine kadın yapan erkeğin amına koyayım.

Mübarek gün sövdürdünüz yine.
ben karşılık olarak burnunu ısırarak tamamlayabilirim.
bir adet, gelenek.
Öyle bir gelenek mi var. Ben Bilmiyorum. El öpme anne baba dışında tercih etmem.
Çok anlamsızdır. Böyle bir adet mi var cidden?! ilkelce geliyor bana, oldu olacak o da bayram parası versin. “El öpenlerin çoh olsun hanım a sana elli lira güle güle harca möh möh möh..” evet bence möh möh möh diye güler bu tipler.
yatakta yaprağını emenler el öpmekten haya ediyor. ulan ne komiğiz var ya.

edit: ahahha vurun lan, sizinde bayramınız kutlu olsun. ama elimi öptürmem. öpeceğiniz yeri biliyorsunuz. ahahhah
saçma sapan işler.
Ayy kusucam galiba.

Gerçekten.
güncel Önemli Başlıklar