bugün

2016'da çıkacak olan bir tim burton filmi. kadroda Samuel L. Jackson ve eva green gibi oyuncular var. merakla bekliyoruz efenim.
ransom riggs tarafından yazılmış olan kitap 2011 senesinde amerika'da yayımlandı. türkiye'de ilk önce sayfa 6 yayınları tarafından basıldı fakat şu sıralarda ithaki yayın haklarını alarak yeniden yayımlamış durumda. kitap genç yetişkin edebiyatı denen tür içerisinde ele alınabilir. tüm bestseller kitaplarda görebildiğimiz abartılı yorumlar bu kitap için de mevcut. hatta bir tanesinde "hipsterlar için yazılmış harry potter" denmekte ve fakat bu yorumlar beklentileri yükselttiği için kitap okunduktan sonra oluşan hayal kırıklığını artırmakta.

aslında iyi bir hikayeye sahip fakat yazarın ilk kitabı olduğu oldukça fazla belli oluyor. konu daha iyi işlenebilirdi. ilgi çekici kısmı ise kitabın oldukça eski fotoğraflar içermesi. bu fotoğraflarla hikayenin inandırıcılığı perçinlenmek istenmiş ama orada da sıkıntılar var çünkü bazı paragraflar sırf fotoğraf için yazılmış ve oldukça zorlama olmuş.

tim burton tarafından uyarlanacağı da açıklanınca filmden spoiler yemeyelim merakıyla okumadan olmazdı. imdb sayfası için: http://www.imdb.com/title/tt1935859/?ref_=nv_sr_1

bu da kitabın fragmanı. evet kitabın.
https://www.youtube.com/watch?v=XWrNyVhSJUU

ithaki devam kitaplarını da kasım ve 2016 ocak aylarında yayımlayacağını duyurdu. sanırım film vizyona girmeden önce meraklıları tüm hikayeyi okumuş olacaklar.

--spoiler--

aslında hoş bir hikaye. döngü, gölgeler, hortlaklar, tuhaf çocuklar. devam kitapları daha başarılı olur umuyorum.

--spoiler--
tim burton varsa, mutlaka johnny depp de çıkar filmin bir yanından. kitabını da merak ettim, özellikle şu fotoğraf albümü olması filan ilginç. neil gaiman tarzı bir şey olabilir. yazarın ilk kitabıymış sanki ismi sahte gibi geldi (bkz: ransom riggs).

ransom* diye isim mi olur? herhalde lemony snicket'dan feyz almış...

*fidye
gerçekten çok keyifli bir kitap. ilk kitaptan sonra ikinciyi beklerken günler geçmek bilmedi. ikinci kitabı kitapçıda gördüğümde ise mutluluktan havalara uçtum. büyük bir heyecanla üçüncü kitabı bekliyorum.
çakma feministlerin "bayan" yazısını görüp de "bayan değil kadın peregrine, bik, bik, bik..." diye itiraz etmelerinden kıllandığım kitap ve film adı.
(bkz: miss peregrine s home for peculiar children)
keyifle izlenilen, tim burton imzalı fantastik bir film.

spoiler gibi olmasın da ;madem ikizlerin öyle bir tuhaflığı var, neden baştan kullanıp samuel reyizi mort etmediniz ? çok tuhafsınız çocuklar çook..

edit: bu eleştiri sanki yüzüklerin efendisi için yapılan "neden yüzüğü kartallarla götürmediler" eleştirisi gibi oldu *
film kitaptan alınmıştır ancak kitap bana sıcak gelmedi nedense. artık çevirisinden mi yoksa yazarın dili gerçekten mi kötüydü bilemiyorum.
kitabına bayıldım, filmi çok kötüydü demek kültüre doyamam demenin farklı bir biçimidir. ben filmini çok beğendim baylar bayanlar, kitabını da okuyacağım. siz de izleyin bu yaşa kadar kendimizi korkuttuğumuz ne varsa tim burton insandan beter canavar yok diyor resmen. izleyin izleyin.
en kısa zamanda serisine başlayacağım kitap.
kitaplar bitmeden de filmi izlemem sanıyorum.
bir kaç saat önce filmini izlediğim kitaptır. benim gibi sihirdir büyüdür fantastik şeyler sevenler kaçırmasın. bu tarz filmleri sevmiyorsanız bile eva green için izlenir.
eva green'in güzelliğiyle büyülediği, hoş bir tim burton filmi.
Tim burton diyorum. Başka bişi söylemeye gerek yok bence.