bugün

bundan yıllar yıllar önce kemalistlerin atası olan bir zatın yaptığı yasak. bununlada yetinmedi şapla takmayan masumları astırdı.
feste batıdan gelmiştir efendim.
aslında batılı görünücem diye değil güneyli görünücem diye yasaklanmıştır. israil güneyimizde kalıyor zira.
Bu konuyla ilgili sadece tek taraflı kaynaklardan yararlanmış(sadece götünden yararlanıyor da olabilir tam bilmiyorum) insanlara cevap vermek zaman kaybı olur. Ne yazsanız ne deseniz boşuna. Bir kitap tavsiye edersiniz onunda okumaz götverenler.
çok meraklısıysanız; şimdi takın?
madem bu kadar hoş, beğeniyorsunuz. tutan yok?

ama yok. amaç sadece bu ülkenin en önemli şahsiyetlerine saldırmak, çamur atmaktan ibaret.
mehmet akifin güzel dizeleri ile destek verdiğim sorunsal.

kim demiş avrupa insanı medeni
ne haya var ne edep çırılçıplak bedeni
medeniyet dediğin açıp saçmaksa bedeni
desenize hayvanlar bizden daha medeni.
yasaklanmasa bile zamanla kaybolacaktı zaten. aranızda bi mal var mı, lacoste tişört ile fes çok iyi gider diyen? ee neyin artisliğindesiniz o vakit?
batılı görünecek diye fes'in getirilmesini uygunsa, yine batılı görünmek için kaldırılması neden uygun değil anlamadım ?
cahil beyanıdır. fes zaten aynı amaçla ıı. mahmut döneminde getirilmiştir.

http://sinanmeydan.com.tr...=62:yazlar&Itemid=228

http://tr.wikipedia.org/w...es_%28ba%C5%9Fl%C4%B1k%29

--spoiler--
II.Mahmut, devlet memurlarına fes kullanımını zorunlu tuttuğunda dönemin yobazları “Sarığımızı çıkartmayız!”, “Bu ecnebi başlığını kabul etmeyiz!” “Kahrolsun fes!” diye bağırarak fesin gavur başlığı olduğunu belirterek, fes takmayı reddetmişlerdir. Bunun üzerine II. Mahmut fesin “dinen caiz olduğunu” belirten fetvalar yayınlatmak zorunda kalmıştır.
--spoiler--
avusturyadan alınan, hristiyanların da taktığı ancak batılı olmamak adına takılan bir şey sananların cehaletidir.
kavuk ve fes takmanın hiç bir mantığı yoktur. zira fes haricinde kavuk takmanın maksadı da rütbe ve meslek belli etmektir.
şapka kanunundan sonra şapka giymeyeni asmak.
batili gorunmek icin sarik yerine fes getiren ii. mahmudun yaptigina benzer. zamanin degistigini kulturun degistigini gormeyenler at gozlukleriyle yorum yapmaktan vazgecsinler. batililiasma fikri cumhuriyetle cikmadi 100 150 yillik bir gecmisi var cumhuriyetten once ve onderleri de padisahlar. son donem padisahlarin cogu piyano vs. calmaktaydilar. kilik kiyafet devrimini ilk yapan ii. mahmuddu. latin harflerine ilk gecisi dusunen ii. abdulhamitti. mustaf kemal cikar yol arayan osmanlinin yetistirdigi bir asker. onun bati tarzi egitim kurumlarinda yetismis bu isleri ogrensin diye yetistirilmis birisi. tabi ki aldigi egitim dogrultusunda davranacakti. mehter takimini kalditip avrupa tarzi bando kuran da padisahlardi begenmediginiz ittihat ve terakki mehter takimini ve marslari tekrar hayata donderdi.
[kat: yeni aktroll olmuş ergen]
sinirlerimi zıplatan başlıktır.
madem o zaman yasaklandı şimdi yasak mı giy karrdeşim denilesi durumdur.
ortada Maraş dondurmacısı gibi gezmek istiyorsan giyebilirsin bir yasaklığı yok.
Batılı görünücem ayağina değil, bildiğin salak bir şapka olduğu içindir.