21 nisan 2014, pazartesi
920 başlık
kapat

basmacı ayaklanması

 1. 33
  1917 de rus yöenetimi'ne baş kaldıran türkmenistan ve fergana bölgesindeki oluşuma verilen isimdir bu tabiri daha cok ruslar kullanmıştır. basmacı demek baskın yapan bar bar eşkiya gibi anlamlarada gelir bunlar kendilerini korbaş olarak nitelendirmişlerdir. korbaş tabirini kullnmak daha doğru olsada bu hareket basmacılar, basmacı hareketi isimleriyle bilinir.
  #6136408
 2. 44
  hokand kentinde başlayan bu haraket,kısa zamanda fergana vadisine ve diğer bölgelere yayıldı.basmacı hareketinin tek gayesi,Türkistan'ı Ruslardan kurtararak istiklaline kavuşturmaktı.eylül 1919'da tekrar türkistan(fergana) hükümeti kuruldu.Bu bölgede ruslarla birlikte hareket eden ermeniler,180 türk köyünü ateşe verdiler.Tüm türkistanı işgal etmek isteyen Sovyet rusya ve basmacılar arasında çok çetin mücadeleler yaşandı.
  #6473430
 3. 11
  bu insanların ayaklanma sebebi;

  -rusların, türkleri ruslaştırması
  -rusların latin alfabesi kullanmasına karşın türklere kiril alfabesi kullandırılması. (bakınız birinci madde ile ikinci maddenin karşıtlığına bakınız)
  -rusların, müslüman türk kardeşlerimizi hrıstiyanlaştırması

  basmacı ayaklanması bilindiği üzere sscb döneminde yapılan bir ayaklanmadır. iddialar da yukarıda yazılmaktadır.* şimdi bu maddeleri inceleyelim.

  1.madde: sscb, sosyalist bir ülkedir ve faşizm, nazizm gibi ırksal temelde hareket eden düşüncelere karşı, ırk ayrımı yapmaz. şu durumda türklerin, ruslaştırılması yalandan öteye gitmeyecek bir iddiadır.

  2.madde: bunda söyleyecek bir şey yok. ne güzel farklı alfabeler kullanıyorsunuz işte, asimile olmuyorsunuz. savineceğiniz yerde isyan ediyorsunuz.

  3.madde: sscb'nin resmi dini yoktur. bu nedenle ne bir müslümanı hrıstiyan ne de bir hrıstiyanı müslümanlaştırmaya gayret gösterir. bu iddianın da asılsız olduğunu görüyoruz.
  #17492297
 4. 22
  memleketteki che müridlerinin görmezden geldiği, ayaklanmmayı başlatan şahısların 100 che' yi ceplerinden çıkartacağı ayaklanmadır.
  #20875683
basmacı ayaklanması ile alakalı başlıklar