bugün 1545 başlık

basmacı ayaklanması

 1. 3 3
  1917 de rus yöenetimi'ne baş kaldıran türkmenistan ve fergana bölgesindeki oluşuma verilen isimdir bu tabiri daha cok ruslar kullanmıştır. basmacı demek baskın yapan bar bar eşkiya gibi anlamlarada gelir bunlar kendilerini korbaş olarak nitelendirmişlerdir. korbaş tabirini kullnmak daha doğru olsada bu hareket basmacılar, basmacı hareketi isimleriyle bilinir.
  #6136408
 2. 4 4
  hokand kentinde başlayan bu haraket,kısa zamanda fergana vadisine ve diğer bölgelere yayıldı.basmacı hareketinin tek gayesi,Türkistan'ı Ruslardan kurtararak istiklaline kavuşturmaktı.eylül 1919'da tekrar türkistan(fergana) hükümeti kuruldu.Bu bölgede ruslarla birlikte hareket eden ermeniler,180 türk köyünü ateşe verdiler.Tüm türkistanı işgal etmek isteyen Sovyet rusya ve basmacılar arasında çok çetin mücadeleler yaşandı.
  #6473430
 3. 2 0
  bu insanların ayaklanma sebebi;

  -rusların, türkleri ruslaştırması
  -rusların latin alfabesi kullanmasına karşın türklere kiril alfabesi kullandırılması. (bakınız birinci madde ile ikinci maddenin karşıtlığına bakınız)
  -rusların, müslüman türk kardeşlerimizi hrıstiyanlaştırması

  basmacı ayaklanması bilindiği üzere sscb döneminde yapılan bir ayaklanmadır. iddialar da yukarıda yazılmaktadır.* şimdi bu maddeleri inceleyelim.

  1.madde: sscb, sosyalist bir ülkedir ve faşizm, nazizm gibi ırksal temelde hareket eden düşüncelere karşı, ırk ayrımı yapmaz. şu durumda türklerin, ruslaştırılması yalandan öteye gitmeyecek bir iddiadır.

  2.madde: bunda söyleyecek bir şey yok. ne güzel farklı alfabeler kullanıyorsunuz işte, asimile olmuyorsunuz. savineceğiniz yerde isyan ediyorsunuz.

  3.madde: sscb'nin resmi dini yoktur. bu nedenle ne bir müslümanı hrıstiyan ne de bir hrıstiyanı müslümanlaştırmaya gayret gösterir. bu iddianın da asılsız olduğunu görüyoruz.
  #17492297
 4. 2 2
  memleketteki che müridlerinin görmezden geldiği, ayaklanmmayı başlatan şahısların 100 che' yi ceplerinden çıkartacağı ayaklanmadır.
  #20875683
 5. 0 0
  basmacı: baskın yapan, hücum eden anlamına gelir.
  #24156086
 6. 1 1
  sscb'nin ruslaştırma falan yapmayıp direkt türk katlettiğini bilmeyen (daha doğrusu bilipte bilmemezlikten gelmesi) yazarların bir takım açıklamalar getirdiği isyan. ruhları uçmağa varan bu kahramanların başarılı olmaları bir sscb olmamasıydı , ya da iç savaşın uzun sürmesiydi ki alman imparatorluğu yenilmese onlardan ve osmanlı'dan türkçü politikalar güden ittihat ve terakki aracılığıyla yardım alabilirler ve bağımsız olabilirlerdi. ama olamadılar.
  #24344454
 7. 2 0
  Enver Paşa ile özdeşleşen isyan. Enver Bey sadece Sarıkamış değildir biline..

  Yeter ki sen hayaller kur Paşam...
  #24344478
 8. 0 0
  Enver paşa'nın Türkistan'da mücadele ettiği vakitlerde zirve noktasını yaşamıştır. Enver paşa şehid olduğunda fiilen, ibrahim lekay bek öldürüldüğünde resmen bitmiştir.
  #26469647