bugün

2007 oks birincisi fatih özkan'ın söylediği söz. bir de herkes böyle yaparak sınavı kazanabilirmiş. ben de sistemli çalışmıştım oks'de, girdiğim ilk iki oss'de niye kazanamadım? sistemsiz çalıştığım 3. girişimde kazanmıştım öss'yi. kendi adına konuş fatih.
basariya ulasan yolu maratoncular kazanir sprintciler değil. cünkü sprintci bir gün trilyar kazanir ama ertesi gün kicinda don bile olmaz. gerci fazla lafa gerek yok aziz nesin cok güzel izah etmiştir:

Yüz metrede beni herkes geçer
Dörtyüz metrede pekçokları
Geçer çoğu sekizyüz metrede
Ama ben bırakmam yarışı

Beni bin metrede geçersin
Ben yine koşarım
Onbin metrede öndesin
Koşarım ben yine
Yirmi kilometrede geçersin
Hep koşmaktayım

Otuz kilometrede
Kırk kilometrede de geçersin
Ben koşuyorum hâlâ
Ama ellinci
Yada altmışıncı kilometrede
Soluğun tükenip bir yerde
Dayanamaz düşersin

Bak koşuyorum hâlâ
Çünkü ben bir yaşam maratoncusuyum
Bu yüzden yaşamın en yalnızıyım
Bu sonsuz yarışın sonunda
Beni geçemezsin
Ölümün en büyük ödül olduğunu bilemezsin
Yine ben olurum ilk göğüsleyen ölümü

aziz nesin
her sene sınavlardan sonra derece yapan öğrencilerin genelde söyledikleri sözdür. diğer girenleri sinir eder. "basbay ineklemişsin işte ne sistemi" diye düşünmelerine yol açar.
iddaada sistem oynayıp güzel para götürmüş kimsenin kurması muhtemel cümle.
-evet,başarını neye borçlusun?

-hımm şeyy evet şeyy, şeye borçluyum hımm evet şeyy ...sistemli çalışma HA!! evet sistemli çalışma, sistemli çalıştım, kazandım .öyle çok da çalışmadım günde 8-9 saat kadar. yani normal insanlar gibi ben de uyudum ben de yemek yedim.

-aslında çok çalışmak değil sistemli çalışmak önemli değil mi?

-tabi ki.
yaşıtları portakal ağacındayken inek gibi hafızlamış çocuktur. "değmez be oğlum değmez" diyesim var ama tecrübeden sonraki öğrenme öncesinden daha pahalı olduğu için yaşasın görsün.
her sene aynı söz, bıktık artık bu sözden denilesi cümle.
(bkz: ya bi siktir git dedirten durumlar)
ben bu sözü duyunca çıldırıyorum. "sistemli çalıştım kazandım. başarının sırrı sistemli çalışma." ulan sistemli çalışma diye bir şey olabilir mi? sen türkçede kaç net yaptın? anlatım bozukluklarını hiç mi göstermediler oğlum sana? çalışma dediğin zaten sistemli olur. sistemi olan eyleme çalışma değil geveleme, zaman geçirme, eli işte g.tü oynaşta denir.

zaten öss, oks dediğin dikkati ve beceriyi ölçer. zeki adam çok çalışmadan formülleri soru tiplerini öğrenir zorlanmadan hayvan gibi puan yapar. pek de zeki olmayan adam g.tünü paralar çalışır da çalışır ta ki kıçını cevap kağıdına sürünce doğru yanıtlar vermeye başlayana dek. o zaman onlarda hayvan gibi puan yapar.

sen kalk şov yap millete. sistemli çalıştım. yavrum sen sistemli çalışmadın sen çalışmadın bile sen mal geldin bak hala mal gidiyorsun. ama kapitalizm böyle bir şey mallar parayı kazanır, mallar insanları yönetir, mallar küresel ısındırır. mal olamyanlarda ya banane mallardan diyerek malların boyunduruğu altında mallaşır. mal satılacak ki ekonomi çarkları dönsün de mi?

tanım: kafa göz dalarım bunu söyleyeni yakınımda görürsem cümlesi. hayati tehlikesi olan cümle.

edit: heh buldum onu seni. kötülemişsin hemen çalış çalış sistemli çalış sen. yakalarsam mucuah yanlız söyliyim.
spiker: başarınızı neye borçlusunuz?
2013 türkiye oss birincisi: başarımı sistemli çalışmama borçluyum
spiker: bizi bir çok öğrenci dinliyor. nasıl sistemli çalıştığınız konusunda biraz bilgi verir misiniz ?
2013 türkiye oss birincisi: Hergün okuldan geldikten sonra o gün işlenen okul derslerime çalışıyorum, sonra bir sonraki gün işlenecek olan derslere göz gezdiriyorum sonra genel bir ders tekrarı yapıp okulda verilen ödevleri biriktirmeden yapıyorum. Ardından günde 2 biyoloji, 3 matematik, bilmem kaç fizik konusu çalışıp iyice kavrayınca test çözmeye başlıyorum. Günde ortalama 1000 soru çözmek yeterli oluyor. Sonra boş vakitlerimde kitap okuyup kavrama kabiliyetimi geliştiriyorum böylece dinlenmiş oluyorum. Ardından da coğrafya ve tarih ezberi yapıyorum böylece sosyal derslerimden de istediğim başarıyı çok çalışmadan elde edebiliyorum. Sistemli çalışmanın en güzel yanı da senede bir sinemaya gidecek vakti buluyor olmanız.
bunu duyan bir velinin tepkisi: bak oğlum çocuk hem çalışmış hem de sinemaya gitmiş sende sistemli çalışsaydın başımıza bunlar gelmeyecekti ** *
'sistemli çalışmışsın, birinci olmuşsun ama seneden bi numara çıkmaz aga' cevabı verilesi beylik laf. sen ömür boyu sistemli çalışmaya devam edeceksin demektir bu. hiç klişelerin dışına çıkmayacağının, kafanı kaldırıp şöyle bi bakınmayacağının göstergesi.
solunum sistemi
sindirim sistemi
boşaltım sistemi
dolaşım sistemi
güneş sistemi
kurbağaların sindirim sistemi
vs. ve vs.
başarımı geceli gündüzlü inek gibi çalışmama borçluyum sistem falan yaş işler .. (bkz: ben çalışmadım da ondan biliyorum)