barnabas incili

entry 83 galeri 22 video ses iyilertrends
 1. 1.
  aslına en yakın olduğu ileri sürülen ve islamiyetten, hz. muhammed'ten bahseden incil türü.havarilerden biri olan barnabasın yazdığı düşünülmektedir..
  #341589 :)
 2. 2.
  hz. muhammed' in geleceğini müjdeleyen, ms 500' li yıllara kadar kiliselerde okunan, sonrasında toplatılıp, yasaklanan incil. içinde geçen ayetlerde, hz. isa' dan sonra, insanları doğru yola iletecek, ahmet isminde bir elçi gönderileceği ve gönderilen kişinin ummi olacağı bilgisi verilmiştir. ancak çoğu çevrelerce, müslümanların sonradan yazdığı bir incil olduğu kabul edilmektedir.
  #342240 :)
 3. 3.
  Barnabasın, hz. isadan gördüklerini ve işittiklerini doğru olarak yazdığı incildir. bu incile ittiba edenler ehl-i kitaptır.
  #2689708 :)
 4. 4.
  1981 yılında Şırnak'ın Uludere ilçesindeki bir grup köylünün bulduğu Hz. isa'nın vahiy katibi Aziz Barnabas tarafından yazılan incil. (Kitap aramice yazılmıştır)
  #4287178 :)
 5. 5.
  apokrifal isimli kitabın baş kahramanıdır.
  (bkz: apokrifal)
  #4287190 :)
 6. 6.
  Hristiyan aleminin içeriğinden korktuğu Aziz Barnabas'ın yazdığı incildir.
  incil şu şekilde başlar:
  "Ben Kıbrıslı barnabius.tesbihe layık alemlerin rabbinden bir bütün olarak,ruhu'l kudüs'le meşaha'ya vahyolunanı tıpkı isa'dan duyduğum gibi,sadakatle,48 gök yılları sonunda,dördüncü nüsha olarak aynen yazıyorum."
  içerisinde bir ayette:
  "bir peygamber gelecek,ona tabi olanlar,dolgun başaklar gibi olacak"yazılıdır(hamza hocagil çevirisi)
  #4287251 :)
 7. 7.
  bir müslümanın yazdığı kitaptır.* coğrafi, mantıksal ve inançsal hataları vardır.

  gnostik inciller gibi saçmasapan bir kitaptır.

  hristiyanların inanmakta olduğu gerçek incil'in yanından geçemeyecek kadar sıradan ve hata dolu bir kitaptır bu ve diğer gnostik *inciller.
  #4457443 :)
 8. 8.
  ülke tv denilen kanalda an itibarıyla hararetli tartışması yapılan kitap.
  #4591017 :)
 9. 9.
  açıkça hatalar barındıran, bir müslümanın yazdığı kanıtlanmış olan sözde incil.

  isa'nın mesihliğine de inkar eder. isa'nın mesih olmadığını söyleyen bir kitap nasıl gerçek incil olabilir müslümanlara göre?

  ayrıca barnabas diye bir havari de yoktur. dolayısıyla böyle bir incil'in olması zaten saçmadır.

  bu sözde incil'in bilinen en eski nüshası 18. yüzyılda italyanca olarak hollanda'da bulunmuştur. ve bu nüsha da 16. yüzyıla aittir.

  peki bu sözde incil'e gerçek incil denebilir mi? hayır kesinlikle denemez, zira içinde isa mesih'in doğumu, yaşamı, öğretişi, ölümü ve dirilişi olmayan bir kitap incil olamaz. çünkü isa mesih'in müjdesi, yani incil'i bunun üzerine kuruludur.

  bu sözde incil'in içinde sayısız hata vardır. en komiği isa mesih'in nasıra'dan kudüs'e deniz yoluyla gitmesi olayıdır. halbuki nasıra kentinin yakınlarında bir göl ya da deniz yoktur. hangi haritayı, hangi tarihi belgeyi açarsanız açın böyle bir bilgiye ulaşamazsınız.

  sonuç olarak, uydurma ve yalan-dolan üzerine kurulu bir kitaptan başka bir şey değildir. tanrı'nın sözü'nü değiştirmeye cürret edebilecek kimse yoktur ve eğer zamanında birileri bunu yaptıysa bile, emin olun dünya üzerinde tek bir kanıt bile bırakmamışlardır.

  edit: gerçekler can acıtır bebeğim...
  #4668894 :)
 10. 10.
  incillerin tahrif edilmiş olduğunu, hükmünün kalmadığını söyleyenlerin sarıldığı yeni muamma.
  #4668998 :)
 11. 11.
  kara tas gibi bagirlara basilan kutsal kitap. *
  #4669407 :)
 12. 12.
  hakkında son dönem de sıkça haber çıkan kitap.
  http://www.bizhaber.com/h...73868.htm?ref=f5haber.com
  ne olur ne olmaz sözlüğe de yazıyım daha doğrusu yapıştırıyım;
  KKTC polisi 29 Ocak'ta otobüs terminalinde düzenlediği bir operasyonda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Sercan Çankaya ve Hilmi Höner'in çantasında Süryani alfabesiyle yazılı tarihi bir incil ele geçirdi.
  KKTC Eski Eserler inceleme ve Değerlendirme Komisyonu'nun ön incelemesinde 3 milyon TL değer biçtiği incil'in, iki bin yıllık olduğu tahmini yapıldı ve kaybolan dördüncü St. Barnabas incil'i olabileceği belirtildi.
  Operasyonun devamında Ali Rıza Arıoğlu, Ömer Akın, Kenan Arslan, Barış Can, Özgür Uzundal, Uğur Özgürlü, Ali Çoban da gözaltına alındı. Operasyonda Ali Çoban'ın garajında, 25 bin TL değerinde ana tanrıça ve 3 bin TL değerinde Hz. isa kabartmalı kilit taşı da bulundu. Şüpheliler, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.
  Barnabas incil'i Hıristiyanlığın en tartışmalı konularından biri olarak kabul ediliyor. Hz. isa döneminde yazılan tek incil olduğuna inanılan ve 'Beşinci incil' de denilen Barnabas incil'inde iddiaya göre, Hz. isa'nın, "Tanrı'nın oğlu değil peygamber olduğu" yazıyor ve Hz. Muhammed'i müjdelediğine inanılıyor. Yazar Aydoğan Vatandaş, bir süre önce "Apokrifal" adlı kitabında dört Barnabas incili'nden birinin Kıbrıs'tan çalındığını ve Genelkurmay Başkanlığı'nın elinde olduğuna dair iddialara yer vermiş, konu bazı gazete ve televizyonlarda haber olmuştu.
  #4679981 :)
 13. 13.
  bir haber sitesinin tam ikibin yıllık diyerek hz. isa'nın 9 yaşında peygamber olduğunu düşünmeme sebep olan incildir.
  #4680050 :)
 14. 14.
  aydoğan vatandaş'ın "apokrifal : kayıp kitap" kitabında hakkında çok önemli bilgiler sunduğu, hz. isa'nın şakirdi aziz barnabas ( joseph) tarafından yazılan incil.
  #5651878 :)
 15. 15.
  elbette bir müslüman olan barnabas tarafından yazılmıştır. müslümanın tanımına göz atılmalıdır.
  #5876551 :)
 16. 16.
  bir müslümanın yazmadığı kitaptır.

  "barnabas incili'nin müslümanlar tarafından yazılmadığının bir delili de şudur: hz. peygamber'in dünyaya gelişinden 75 yıl önce (m.s. 496), papa i.gelasius döneminde 'yanlış ve dînî düşüncelere aykırı kitaplar' adı altında hazırlanan listede (-decretum gelasianum-), barnabas incili'nin adı geçmektedir. ayrıca 7'inci yüzyıl öncesinden günümüze gelen ikinci ve farklı bir belgede yasaklanan 60 kitap içinde (-list of the sixty books-) barnabas incili de yer almaktadır. barnabas incili'nin tarih boyunca aslında var olmadığı şeklindeki iddialara değinen avustralyalı bilim adamı(-la trobe universitesi bendigo-) dr. rodney blackhirst, bir bilimsel makalesinde yukarıdaki iki listeye dikkat çekerek, şöyle demektedir:

  «bazıları, ortaçağın sonlarında barnabas incili isimli yazıma rastlanılması öncesi süreçte, böyle bir incilin tarihsel olarak var olmadığını kesin bir güvenle iddia ediyorlar. oysa farklı yüzyıllardan, iki ayrı liste bunun tersini kanıtlıyor. iki listede de aynı yanlışın olması, aslında olmayan bir şeyin yanlışlıkla iki ayrı listede de "barnabas incili" adıyla yer alması mümkün müdür? "60 kitap listesi" sadece bu tek konuda yanlış olabilir mi? barnabas incili'nin hiç var olmadığı iddiası kimilerinde, bu incil'den bugüne hiç bir parçanın gelmediği iddiasına yerini bırakıyor. fakat o zaman "60 kitap listesi"nde yer alan kitaplardan sadece barnabas incili'nin bir iz bırakmadan kaybolması gibi bir sonuç akla yatkın olacak mıdır?»

  barnabas inciline getirilen bu yasaklamalar, o çağlarda, bu incil'i yazacak bir müslümanın var olamayacağını açıkça gösteriyor. çünkü o zaman daha hz. muhammed (doğumu 571) bile doğmamıştı.

  ayrıca yukarıdaki delillere ek olarak şunu vurgulamak yerinde olacaktır: allah ve bir peygamberi hakkında yalan söylemek demek olacak böyle bir sahtekarlık; yani bir incil uydurma eylemi; yalancılık ve sahtekarlığa karşı duruşu ve doğruluk ve dürüstlük ahlakını hz. peygamber ve kuran'dan alan bir müslümandan beklenemez. böyle bir şeyi iddia edebilenler, bazı değişiklikler ve tahrifler yaşadığı spinoza, goethe ve daha nice batılı entelektüeller tarafından ifade edilen 4 incilin dışında ve 2000 sene önceki orijinal halinde veya orijinal haline yakın bir incil'den güçlü yansımalar bulunan bir metinle karşılaşmanın şok ve şaşkınlığı ile bunu yapıyor olmalılardır."

  http://www.gizliilimler.t...k1-sunu%26%23351;-k2-.htm

  ek : ha birde hz. muhammed'e peygamberlik m.s 610 yılında gelmiştir ve bu tarihten sonra insanlar müslüman olmaya başlamışlardır.
  #5891456 :)
 17. 17.
  hristiyan dünyasını tedirgin eden incil. havarilerden kıbrıslı yusuf'un , uluderede bir mağarada bulunan aramice'yi bugün çevirebilecek yegane türk dil bilimci hamza hocagil tarafından ancak birkaç sayfası çevirilebilen , bugün genelkurmay tarafından saklandığı iddia edilen incili. ortaçağda italyanca yazılan barnaba'ya atfedilen incil'den farkı is.1 y.y. ait olması , nüshalarının ancak 4 tane olduğunun bildirilmiş olması ve fetih suresi 29.ayette kullanılan tabirlerin , yusuf'un incilinde de olduğu iddasıdır. ayrıca kanonik incillerin konsil tarafından ilanından sonra , çıkarılan yasaklı inciller listesinde de yusuf'un incilinin adının geçmesi , böyle bir incil yoktur diyenlere tarihin verdiği bir cevap niteliğindedir. isa'nın tanrı'nın kulu ve elçisi olduğundan tevhid inancı ile ilgili isa'nın verdiği vaazlardan bahseder. ve kendisinden sonra gelecek "ahmed " adlı bir peygamberden.
  kuran-ı kerim'de bahsi geçen ehli kitabın küfre batmamış secde eden keşişlerinin bu kitapa iman ettiği söylenir.

  benim inancım odur ki, bu incil er ya da geç ortaya tamamiyle çıkarılacaktır. yatsı yaklaşmak üzeredir ve mum sönecektir. işte o zaman ishak rabin'in torunu dahil bu incilin peşine düşen insanların başına gelen trajedilerin de iç yüzünü öğrenebileceğiz.
  #6502345 :)
 18. 18.
  bu kitaba inanan kişi dinden çıkmıştır. çünkü bu kitap kuran ile açıkça çelişir. kuran'da isa'dan mesih diye bahsederken, bu kitapta isa "ben mesih değilim. gerçek mesih benden önce yaratıldı, benden sonra gelecek" der.
  orta çağda endülüs emevileri döneminde yazılmış bir kitaptır.
  #6504358 :)
 19. 19.
  son zamanlarda malum darbe iddiaları * ile hortlamıştır. genelkurmaylıkta saklandığına dair iddialar ortaya atılmışsa da , her defasında iddianın reddedilmesiyle sonuçlanmış.
  #6554650 :)
 20. 20.
  her cuma genel kurmay'ın yaptığı bilgilendirme toplantılarında bir gazetecinin de akıbetini neden sormadığını merak ettiğim incildir...
  #6554740 :)
 21. 21.
  hakkında şehir efsaneleri dolaşan incil. aziz üstel'in bahsettiği, içinden bazı bölümler aktardığı incil kayıp filan değil. viyana'da sergilenmekte. bu incil'e göre isa mesih değil, muhammed mesih. ama bu açıkça kur'an ile çelişmekte. çünkü kur'an da isa'dan mesih diye bahsetmekte. ama diğer yandan kayıp ya da saklanan bir incil'den bahsediyorsak bu incilin içeriğini bilmemiz mümkün değil. eğer ki bu incili genelkurmay saklıyorsa hilmi özkök paşanın bundan haberi olmaz mıydı? dahası genelkurmay bunu niye saklasın ve nerde saklasın. dünyayı ilgilendiren bir konuda böyle bir şey yapmaya kim cesaret edebilir? denizin dibindeki mermileri bulan polis bunu da bulamaz mı? hikaye tam enternasyonel bir hikaye olmuş. victoria rabin'i etiyopyalı bir zenci öldürüyor mesela. anlaşılan onlar da ergenekoncu. vatikanın kardinallerinin de tercüme için hamza hocagil'e gelmesi enteresan. burda tuhaf olan ise kıbrıs'tan askeriye tarafından çıkarıldığı iddia edilen incili askeriye iyi muhafaza edememiş demek ki hakkari'de yine bir mezardan çıkıyor. o değil de bundan iyi bir film senaryosu çıkar.
  bir de kutlu adalı da olaya dahil edilmiş. karışık bir hikaye.
  #6555540 :)
 22. 22.
  isa' nın dilinde yazıldığı söyleniyor. bulunmuş ancak saklanmakta olduğu da söylentiler arasında.
  #6555674 :)
 23. 23.
  stigmata filminde önemli yeri vardır.
  #6555681 :)
 24. 24.
  orjinal barnabas incili'nin 16. yy'dan kalma olduğu doğru değildir. 16. yy.'dan kalan nüshalar feyktir.

  gerçek barnabas incili, st barnabas'ın mezarı bulunduğu zaman (yani ms. 5. yy'da), onun bugün hala yerinde duran (st. barnabas manastırı'ndaki yeraltındaki mezar odasına görebileceğiniz) demirden tabutunu açtıkları vakit iskeletin göğsünün üzerinde bulunmuştur. bu tarihsel bir gerçekliktir. daha sonra bu incil istanbul'a götürülür ve zamanın bizans imparatoruna sunulur. o da mezarın bulunduğu bölgeye bir manastır yapılması için gerekli parayı verir. orjinal barnabas incili'nin akibeti bu noktadan sonra bilinmez.

  türk askerlerinin st. barnabas manastırı'na bir baskın gerçekleştirdiği biliniyor. (bkz: st barnabas baskını) detaylar aşağıdadır; kutlu adalı'nın öldürülme sebebinin bu meseleyle ilişkili olduğu da bilinmektedir, bittabi onu kimlerin susturduğu da... görüyorsunuz, hiçbir şey gizli kalmıyor değil mi?

  http://www.kibris.net/bas...uz_2004/6_temmuz_2004.htm

  neyse efendim, linki okumuşsanız anlarsınız, konunun bununla alakası şu: bir manga askerin st. barnabas manastırı'nda taşları yerinden sökerek aradığı, ve arayıp da bulduğu, yerinden alıp götürdüğü şey neydi? bence o şeyin barnabas incili'nin orjinal nüshası, ya da orjinalinden aktarılmış bir kopyası olması son derece mümkün. ayrıca ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

  çok önemli edit: askerlerin barnabas manastırına düzenlediği baskının sebebi, 1974'te oraya gizlenmiş rumlardan kalma altınlar ve ganimettir. kazmışlar, dört araba toprak çıkarmışlar bir de kazdıkları yerden... gazimağusa'da rumlardan inanılmaz bir ganimet elde edilmiştir.

  ben vakti zamanında değişik bir bakış açısıyla olayın barnabas inciliyle ilgili olabileceğini düşünmüşüm, ama kesinlikle alakası olmadığını bugün beyan ediyorum ve doğru açıklamayı veriyorum.
  #6556130 :)
 25. 25.
  Barnabas incili hakkında detaylı bilgi için (bkz: <a href="http://www.barnabas-incili.com/" target="_blank" rel="nofollow" >http://www.barnabas-incili.com/</a>)
  #6572052 :)