bugün

şaşkınlıkla karşılaşıyorum.

hayvanlar gibi çiftleşip, hayvanlar gibi yeyip içip, her türlü aksiyona girilen böylesi bir döneme nasıl bu kadar sempatik, tatlı, minnoş bir isim konulabilir ki?

normal şartlarda balayında, nesli tükenen hayvanlara yardım yapıldığını, suyu olmayan köylere su götürüldüğünü, dünyanın en güzel çikolatasından yenildiğini falan düşünür insan.

ama gerçekte yaşanan...
(bkz: balayında kıbrıs a gidip takıları rulete gömmek)

böyle bir bakınız ile özetleyebilirim.
Düğün yapmazsanız bunu en kralından yurtdışında yapabilirsiniz.

düğün yapmayın, hem bizi bir salona tıkıştırıp eziyet etmemis hem de farklı bir ülke görmüş olursunuz.
Balayı kelimesi eski bir Kuzey Avrupa geleneğinden türemiştir. Bu geleneğe göre yeni evlenenler bir ay boyunca mayalı baldan yapılmış bal likörü içiyorlardı.
an itibariyle izlediğim film. bi konusu yok gibi.
2014 yapımı bir türk filmi. mutlaka izleyin. zira bir kadın bir adamı nasıl çileden çıkartır ancak bu kadar güzel anlatılır.
vakit nakit ayı.
sıcak havalarda çok sıcak bir tatil beldesinde klimasız ortamda sessiz ve kimsesiz bi yatak odasında sadece eşinizle 24 saat çırılçıplak vaziyette geçirilmesi gereken tatil. böylesi makbuldür.
ingilizcesi honeymoon olan fakat dogrusunun honeybear olmasi gereken sozcuk. evlilik sonrasi tatil.
evde 1 hafta 10 gun kalıp sonra esımle balayına umreye gıtmek olacaktır ınşallah sozluk.
evlenenlerin tatil ve aşklarını yaşamaları için gittikleri yerdir.
bal ve ayıdan dolayı anladınız siz kim ayı, kim bal. evet.
Odadan çıkmama tatili.
evlenene kadar seks yapmayanlar için sekstir, diğerleri için aşık olduğu insanla başlayacağı hayatın en mutlu ve eğlenceli, huzur dolu günleridir.
ingilizcesi honeymoon olan kelime.
bu kelime beni moon ve month* kelimelerinin bağlantılı olduğunu düşünmeye itiyor, ama hiç araştırmadım.

ulan coğrafyayı unutmuşum ya, yok artık.
bir ay, ay'ın dünya etrafında dönüşünün süresiymiş.
yani aldığım titreşimler doğruymuş, month ve moon kelimeleri bağlantılıymış. (bkz: swh)

not: moon, dünyanın uydusu ay'dır. month ise 30 günlük zaman birimi.
balayına çıkan çiftler balayları bitip o evden ya da otel odasından çıkana dek don giymezler.

Ne gerek var zaten on dakikada bir don çıkar tekrar donunu giy. yoğun seks yaparlar çiftler balayı denilen olay zamanında.
Düğün sonrası tatili. Gidilen otelin en çok oda konforuna dikkat etmek kafiidir genelde odada geçirildiğinden. Geçirmek derken zaman yani.
havludan yapılmış kuğuyu akıllara getiren kelimedir.
(bkz: kapitalizm) ve (bkz: işte bunlar hep seks)
bir james patterson romanı. macera- gerilim tarzı.
yeni farkedilen yazar kişisi;
(bkz: alayınabalayına)
heyecanla beklenendir.
ingilizcede "honeymoon" kelimesine tekabül eder. "bal ayı" şeklinde türkçeleşmiş bu kelime, birebir türkçeye çevrildiğinde anlamı bozulmayan ender kelimelerdendir. eşlerin birbirlerinin kusurlarını görmeyecekleri kadar sarhoş oldukları ballı cicim aylarıdır.
kurabiye çeşidi..
faciayla sonuçlanabilendir.

(bkz: balayı dönüşü ayrılan yeni evliler)*