bugün

babayla başlayan muhabbetin ardından kimi zaman kuşak farkından kaynaklanan gülsek mi ağlasak mı durumudur.
misafirlik öncesi baba uyarılır ,bak baba bana misafirlik sırasında şunu yap ,bunu yap deme emi ,ben biliyorum ne yapacağımı, onun tüm inkarına rağmen bir kaç kere uyarı tekarlanır ve iftara gidilir ,baba sessizdir ,uyarıları boşa yapmadığını düşünen joker da rahat rahat oturup öteki misafir insanları inceler, bu sırada ısrarla telefon çalar ve karşıdaki teyze telaşla çantasını kurcalamaya koyulur ,muhtemelen çanta büyük ,telefon avuç içi kadar olduğundan bulması zaman alır
telefon o kadar ısrarla çalar ki baba tutamaz kendini uyarı filan unutur gider zaten:
-jokerrrr daaaa telefona baksana
-oha deyip kalmaktan başka birşey gelmez elden.
gecenin ilerleyen saatlerinde ev sahibinden istenen yastığa baba atlar
-joker daaaa yastık kap getir
-nerden getiriyim * *
uyarılarınızın intikamını baba çok pis alır ,iyisimi su getir amcana lafına ses çıkarmayalım ,getirelim amcamıza verelim.
+ baba 4 dersten kaldım.

- hanım kemerimi getir.
*
a) doldurduğu belgeye babasının telefon numarasının son iki rakamını yanlış yazmayı unutan genç.
b) baba.
b- bankadan aradılar kredi kartına başvurmuşsun..
a- eeeuuuuiiiiööööö!!!! baba o aslında kredi kartı değil bankomat evet evet bankomat(kesin inanır umuduyla hızlı hızlı..)
b- diğer bankomatlarda niye evi aramadılar??
a- eeeuuuiiiöööüüüü!!! şey yaw baba aslında doğrusunu söyliyeyim şimdi şöyle oluyor bi bursa başvurdum burs veren kurum beni yönlendirdi yani onların şartıymış başvurmassan vermeyiz bursu dediler bla bla bla....(bu sefer kendinden emin olacak gibi..)
b- tamam tamam neyse ne. zaten bende onay vermedim. eee paraya ihtiyacın varmı??
görüldüğü gibi ilahi adalet olsa gerek. babaya yalan tutmadı, tutmuyor...
bjk kocaelispor maçını ben bursada, babam istanbulda izlemektedir. ilk dakikalarda "lan lan yoksa, yok artık" diye endişelenen ben, babama mesaj atarım "baba nooluyo böyle ya??? son gülen taraf biz olur muyuz???", babamdan cevap: "şüphen olmasın". maç biter. son gülen taraf olarak babaya bir mesaj daha: "nedir? * ". babamdan cevap: "budur! * ". benden bir mesaj daha " damat yoktu galiba" (babam kardeşimin fb'li kocasının bjk maçlarına uğursuzluk getirdiğini düşünmektedir). babamdan cevap: "uğursuzları almıyoruz". benden son mesaj: "büyüksün, seviyorum". babamdan son mesaj: "bir zahmet"...
gün boyu vücudun ürettiği sidik testis duvarlarını yıkacakmış gibi basınç yapar vaziyette işten dönülür. ceket çıkartılıp tuvalete hücum edilir refleks olarak da kapı çalınır.

içeriden babam: geeel.
ben: puahahahaa şeklindeki kahkahayla özenle biriktirdiğim sidiklerin bir kısmını bırakıveririm.

evet biraz monolog olmuş. ama adamı gülmekten altına işetiyor.
show tv nin kırmızı nokta yayınına başladığı zamanlardan bir cumartesi gecesi.

+ oğlum yatsana yerine.

- benim uykum yok baba sen yat.
az önce yaşadım hala gülmekten alamıyorum kendimi...

baba kişi elinde cep telefonuyla odaya girer...

- napıyosun kızım?
- hiç baba öyle oturuyorum işte.
- hımm.. bak sana ne göstericem.
- ne?

baba cep telefonundan bir fotoğraf göstererek;

- bak bu beatles'ın solisti hahahaahha... (kendisinin gençliğine ait bir fotoğraf)
- hahaha ilahi baba!
- bak bu da gitarist... hahahaha...(annemin gençlik fotoğrafı)
- baba yaa! hahahah.. (?!)
Babam futboldan anlamaz, ben maçı izlerken dakika başına 5 soru sorar ve bu yüzden babam yanımdayken maç zevkimin içine s.çar.
Geçen hafta ben fa cup everton - liverpool maçını izlerken;

+ Ne maçı lan bu ?
- Fa cup maçı baba.
+ ???
- ingiltere kupası.
+ haa. kim bu takımlar?
- everton, liverpool (liverpool'a kulak aşinalığı vardır. tanıdık gelir.)
+ everton ne lan hiç duymadım kötü takım mı?
- hadi canım nasıl duymazsın?
+ ne diyon lan gavat!
- baba sen nasıl duyacaksın, futbol mu izliyorsun?
+ kötü takım ama iyi oynuyor haa.
- !!!!
rahmetli peder "şey" ve "neydi onun ismi" kalıplarını çok kullanırdı. neredeyse şifre çözücü olmuştuk babam yüzünden ailece, ses tonuna göre "şey" in ne olduğunu çözüyorduk. bir gün :

-edit git oğlum susamlı şey al
+tamam baba

gittim susamlı bir "şey" olan susamlı galeta aldım, geldim

+baba aldım
-dingil ben sana bunu mu al dedim?
+evet
-lan ben sana susamlı şey al dedim
+sonuçta bu da susamlı bir "şey" baba
-ben şey al dedim lan
+pardon baba nasıl anlamadım...
-ah oğlum ah...

12 yıl oldu hala çözemedim ne istediğini... toprağı bol olsun andık gece gece...
ben: baba annem diyoki ben bütün iyi özelliklerimi ondan almışım.
babam: tarlaya mısır ekersen fasulye cıkar mı? önemli olan tohumdur oğlum boşver sen ananı.
ben:hö!
baba, oğul(ben) dede, ve bir aile dostu yazlıkta batak oynamaktadır. ihale 9, ihaleci aile dostu, koz sinek, ihaleci maçaya çakmakta, baba ihalecinin çakarına gitmektedir.

ben: ya baba adamın çakarına gidiyosun tam yakaroğluymuşsun sen be.
baba: lan napim koz mu düşeyim kağıt yok elimde.
ben: ya baba bırak allahaşkına ya geçen el de adam sayende çıktı. dede ya bişi sölesene şuna.
baba: sus lan şerefsiz, biz kırk yaşımıza kadar babamızın karşısında el pençe divan bekledik 21 yaşında velede bak babasıyla batak oynuyo. kalk siktirgit burdan git eve, yürü lan.
ben: tabi yaa yenilince hemen baba- oğula dökülür iş di mi.
baba: lan siktirgit evlat katili etme beni.
ben: tamam ya gidiyoz, para versene sahile gidip rakı balık yapcam.
baba: dur lan otur oyun bitsin ben de geliyim.
ben: tamam ama fazla içip sapıtmak yok bak taşıyamam seni.
baba: tövbe estağfurullah... oğlum kendini öldürtmeye azim mi etin naptın sen?
ferit lise yıllarındaki artan testesterondan dolayı okulun kasar kızlarına büyük ilgi duymaktadır.ve onların telefonunu 100cc, 200cc 500,1500cc..vs gibi kaydetmektedir.oglunun telefonunu kurcalayan baba sorar;
-bunlar ne lan böyle?
-motoooorr
-oğlum pi günün kutlu olsun.
+sağol baba senin de kutlu olsun.
-sanki ne gerek varsa amua goim.
+%#$& klajsfşj
**
Bizim pederle geceleyin şehirler arası yolculuk yaparken biraz uykulu olmasından ötürü en ufak hareketinden dahi korkmam sebebiyle eve tekrar geldiğimizde beni anneme şikayet etmişti

- Bundan bi bok olmaz herşeyden korkuyo diye

Bi kaç gün sonra trafik kazası yaptı tezcanlı birine ufaktan değdirmiş eve geldiğinde bayaa bi korkmuştu adama bişey olucak diye bende ibneliğine baba ya korkmadın dimi hiç diyodum * En sonunda kavga ettik daha dorusu o etti ben sustum...
-peynirciksin telefonu çalar, arayan babasıdır-
+oğlum yengeni kaybettik.
-hangi yenge ya?
+amcanın eşinin kardeşinin kocasının .... sı
-hıı, tamam.
+oğlum gelirken migrostan kuş yemi getir gel.
- ne alaka ya?
+dıt dıt dıt dıttt...
televizyonun sol üst köşesinde k.paşa 0 - gs 0 yazısı incelendikten sonra:

baba: kemâl paşa'ya bak maç yapıyor galatasarayla.
ben: ne kemâl paşası yahu?
baba: lan kemâl paşa yazıyor işte. çekemiyor musun?
ben: kemâl paşa değil o, kasım paşa!

ve kasım paşa gol atar.

baba: gol attık lan!

(babam kemâl paşa'lıdır.)
olum neden saçın uzun? bak bak bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler bu gençlik nereye gidiyor.
-baba sizin zamanınızda televizyonda yoktu.
bir pazartesi günü babamın doğum günüdür.sabah uyanmaya üşenip işten gelince kutlayacağımı düşünüp uykuma devam etmekteydim.akşam eve geldi ve:
-baba doğum günün kutlu olsun
-saol evlat ben doğalı 6 saat oldu ama
-geç olsun güç olmasın baba
-sabahın erken saatlerinde bana ilk mesaj atanı asla unutmayacağım benim için çok değerli artık
-kim o?
-FiNANSBANK.....
-gaaaaaaark
-çok yaşa oğlum.
Bir cuma akşamı babayla oturmuş film arşivini kurcalıyoruz bir film bulduk tam seyretcektik görüntü kötü çıktı.

-yaa baba korsan böyle oluyor işte...
+koymasak sanki farklı olacaktı.
- baba araba bugün lazım mı sana.
- öss'i kazanamadığın süre zarfında araba bana hep lazım oğlum. Bir daha sorup ağzını yoruma.
- hay ben ağzıma sıçayım.
klozete ayakta işememe deli- divane olan baba ile tam ayakta klozete işerken;

klozetten gelen ses: şııııııııııııırrrrrrrrrrrr!

baba: kesicem sikini az kaldı, az. o zaman sike sike oturarak işeyecen. ayakta işeme demedim mi ben sana.

ben: baba vallaha işemiyorum. taharet musluğu o.

baba: kaç yaşına geldin, halen yalan söylüyosun.

ansızın açılan tuvalet kapısının ardından;

baba: hanımmmmmmmmmmmm bıcağı getir.

ben: baba valla son.

ne yapsa yeridir. çünkü o babadır.
5 yıllık kız arkadaşımdan ayrıldığımı söylediğimde babamın cevabı;

-iyi olmuş zaten et yemiyordu.
+?!:!??
-baba, şimdi siz key parası alacaksınız ya?
+alacağız...
-hani bir buçuk filan alırsanız herkes gibi, beş yüzü benim olsun - yani üç kişiyiz üçte biri...
+peki oğlum...
-dokuz yüz filan alırsanız üç yüzü...
+tamam.
-bir iki yüz alırsanız dört yüzü...
+üç alırsak da biri senin olur, oğlum.
babamın telefonunda bir sorun olmuş onu bana anlatıyordu:
-bak kızım. şimdi burdaki tuşlar var ya onların ışıkları yanmıyor.
+nasıl yani?
-basbaya yanmıyor işte. bozulmuş galiba. normalde yanıyordu ama artık yanmıyor. hayır sorun o değil de gece tuşlar görünmüyor.
+nasıl yani? gece de mi yanmıyor?
-???