bugün

şüphesiz her türk insanının yaşadığı olaydır. baba fırça atar, siz karşısında dinlemek zorundasınızdır, kafanızı kaldırsanız indir ulan kafanı aşağıya der, yüzüne bakmasanız bak dinliyo mu bak bak denir. en iyisi halı desenini incelemektir.

ara sıra şöyle diyaloglara gebedir.

naylon brando nun babası :nbb

naylon brando: nb

nbb: oğlum ne biçim adamsın sen, bu nasıl iş vs vs vs. hebele hübele ...

naylon brando: baba, siz oturma odasındaki halıyla misafir odasındaki halının yerini değiştirmişsiniz.

nbb: ne alakası var lan konumuzla! ayrıca o nerden çıktı lan benim haberim yok.

naylon brando: yok baba, kesin değiştirmişsiniz, bu misafir odasının halısıydı. beni her fırçaladığında desenini izlediğim kareli halı yok.

nbb: ha , şu büyük kare desenli. annen attı onu, başka halı aldı.

nb: ne, ne demek attı, bunu benden izinsiz nasıl yaparsınız ya, kaç yıllık anım var onda, üzerinde az mı azar işittim ah ulan ah.

nbb: üzülme oğlum (bir kaç saniye sonra durumu anlar) neyse lan, olayı sapıtma eşşoğlu eşek, ne lan bu notların hali hıı!!! ?
ekşi sözlük başlığıdır.
(bkz: babadan azar işitirken halının desenini incelemek)
(axellennox, 14.08.2007 22:23)
ekşi sözlükteki bir yazarın yaptığıdır. naylon brando nun değil.
babam nasihat verirken sikimin ucunda kırk sinek sayardım deyiminin ne kadar doğru olduğuna delalettir.
halının deseninin beyine kazınmasıyla sona eren hadise. babanın siniri geçince kafa kaldırılabilir.
lise zamanında sıklık yaptığım eylem.

- baba.
+ ben.

- olum sen adam olmayacak mısın ya. yok saç uzatır, yok okuldan kaç...(devam eder)
+ (iç ses): hmmm demek 11 kırmızı yuvarlak var. o çizgilerde labirent gibi lan. şuradan başlasam önce sola sonra sağ yok olmadı orada duvar kesiyor önümü. soldan başlayalım. sağa, sola, düz ilerle. yok lan gözüm bulandı buda olmaz.
- dinliyo musun lan beni!
+ dinliyorum ya.
- dinle! geçen gün cebinden çıkanlar neydi lan!...(devam eder)
+ (iç ses) biraz eskimiş lan bu halı. eskir tabi lan. ben ilkokuldayken vardı. o zaman ne güzeldi kırmızı kırmızı. şimdi solmuş.
chp'nin logosuna da benziyor biraz yahu. ulan iyice kırdın kafayı.
- yüzüme bak yüzüme!!!
+ tamam baba.
- utanmadan bakıyorsun bir de ya. rezil herif. ulan ben senin yaşındayken...(devam eder)
+ (iç ses) mala bağladım lan iyice. uykumda geldi. uzadı buda iyice ya.
o kadar uzun süredir yapılıyor ki genlerimize işleyip sonraki nesillere aktarılacağına inanıyorum.
(bkz: halı desenlerini farketme geni)
bizim zamanımızda halı yoktu biz baş parmağı patlamış çorabımızı incelerdik.*
eğer sert bir babanız varsa ilerleyen saniyelerde halıyı öpersiniz.*
hocadan azar işitirken kitabın kapak desenini incelemekle eşdeğer eylem.
işitilen azarın uzunluğu ve şiddetine göre bazen duvarlara doğru bakma eylemine dönüşebilen bir durumdur. eğer baba olayı uzattıkça uzatıyor ve bir türlü sözlerine son vermiyor ise, halı desenlerinin detaylı incelemesi tamamlanmış, çoktan yeni malzemeler aranmaya başlanmıştır..
Hemen hemen her Türk çocuğunun başına gelen hadisedir.

Saygılar sunuyorum azizim...
babamla değil de aynı faaliyeti annemle çok yapmışlığımız vardır. halı deseni incelemek her türk çocuğunun adetidir. incelemeyen bizden değildir.
gene ne anlatıyosun sen diyememektir. çocukluğuma verdim.
güncel Önemli Başlıklar