bugün

mustafa kemal atatürk'ün meclisteki son konuşmasının, son cümlesi güzel bir örnektir bu sözlere.

"biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."
aklıma nerden geldiğini çözememekle birlikte;

insanlar başaklara benzer. içleri boşken başları havadadır; doldukça eğilir
montaigne
(bkz: #3821274)
"bildiğim bir şey varsa o da hiçbir şey bilmediğimdir." (bkz: sokrates)
ne mutlu Türk'üm diyene. *
savunmasızlık. hah. ürkeklik.
hayatta hiç bir zaman otuzbir çektiğim kadar savunmasız ve genç bir kızın beraketini elinden aldıgım zamanki kadar ürkek olmadım.

mrtince.
her renge boyan ama renk verme.
şeyh galip
gene gel, gene
ne olursa ol,
ister kafir ol, ister ateşe tap,ister puta,
ister yüz kere tövbe etmiş ol,
ister yüz kere bozmuş ol tövbeni.
umutsuzluk kapısı değil bu kapı;
nasılsan öyle gel.
(bkz: mevlana celaleddin rumi)
mevlananın din,mezhep,renk,etnik köken ve dil farkı gözetmeden, herkesi kucaklayan bu mesajının ne büyük bir umut kapısı olduğunu kestirmek zor olmasa gerek.
(bkz: akıllı ol canımı ye!)

(bkz: dayım)*
atalarının dindarlığı ile kurtulacağını zannedenler, babalarının yemesi ile kendi karınlarının doyacağını, onların içmesiyle susuzluklarının gideceğini, onların okuması ile bilgili olacağını sananlara benzerler.

imam-ı gazali
patronum:

-afferim ucuben.
bir ülkede küçük insanların gölgeleri uzuyorsa, o ülkede güneş batıyor demektir.
varlık seviştirir, yokluk dövüştürür...
24 5. sezon;

--spoiler--
ctu coordinator: (add exaggeration here) lanet olsun adamım, bahsettiği kişi abd başkanının danışmanı. ctu, elinde kanıt olmadan o adamın kılına dokunamaz.

jack bauer: i am not ctu!

meali: ne diyorsun, a.ına bile korum.
--spoiler--
adolf hitler

yalan ne kadar büyükse, inananı da o kadar çok olur.
hayat güçsüzlüğü affetmez.
ben dünya'ya insanları güçlü yapmak için gelmedim, onların güçsüzlüklerini kullanmak için geldim.
ancak bir deve iğnenin deliğinden geçtiğinde büyük bir insan seçimle iş başına gelebilir.
politika, yapılan tarihtir.
diktatör, bisikletle giden adama benzer durursa devrilir.
her kim bize karşı ayaklanırsa kendisini ölü kabul etmelidir.
işgal altındaki topraklarımız anavatana ateşli protestolarla değil, kılıcın indirdiği zafer darbeleriyle katılabilir.
dünyanın altını üstüne getiren büyük olayların tamamı yazı ile değil sözle meydana getirilmiştir.
siyasi kuruluşlar birbirleri ile karşılıklı çıkarlarından dolayı göstermelik anlaşırlar. benim felsefi doktrinim dünyayı tekrar mutlu bir şekilde yaşatacak güce sahiptir. böyle bir idealde elbetteki geçici anlaşmalara yer yoktur.
beceri ve yetenek eğitimin bir ürünü değildir. bu yetenek kişide doğuştan vardır. yani bu tanrı'nın bir lütfudur.
savaşta her zaman kaybeden taraf suçludur haklı olsa bile.
eğer savaş kaybedilmişse bu benim umrumda bile değil. i̇nsanlar perişan olurlarsa olsunlar. bir tek gözyaşı bile dökmem onlar için; onlar hiç bir şey haketmediler.
eğer savaş kaybedilmişse halkı da kaybetmenin hiç bir önemi yoktur.
zayıfa acımak doğaya ihanettir.
düşünce özgürlüğü tüm kötülüklerin anasıdır.
şeref ve namustan yoksun milletler ergeç hürriyet ve bağımsızlıklarını kaybederler.
eğer bir millet özgür olacaksa;gurura,irade gücüne,meydan okumaya,nefrete,nefrete ve yine nefrete ihtiyaç duyar..
mustafa kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.
yaşama hakkın mücadele gücün kadardır.
insanlığın bir gün büyük mücadelelere neden olacağı kuşkusuzdur. sonunda varolma içgüdüsü galip çıkacaktır. budalalık, korkaklık ve kendini beğenmişlikten oluşan insanlık bu içgüdü karşısında eriyip gidecekt
(bkz: milan dan daha iyiyiz)
(bkz: ibrahim üzülmez)
Para her şeyi yapar diyen adam,para için her şeyi yapan adamdır.
Benjamin Franklin
(bkz: büyük adam derken)
(bkz: big show)
ümit usta: soğanları pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.
imkansız diye bir şey yoktur, bazen mucizeler zaman alır.

mevlana'dan:
bak bilki domuzların önüne inciler serilmez,
mücevherden sarraflar ancak başkası bilmez,
ne fark eder ki kör bir insan için elmas da bir cam da,
sana bakan bir körse sakın kendini camdan sanma.

william shakespeare' den:
iyi bir oyunun son söze ihtiyacı yoktur.
Aptallığın en iyi kanıtı aynı şeyleri defalarca yapıp farklı sonuç almayı ummaktır.

(bkz: Einstein)
necmettin erbakana sorarlar, atatürk hakkında ne düşünüyorsunuz? diye.
-atatürke hakettiği gerçek değeri biz vereceğiz, der büyük insan.
(bkz: to be or not to be)-william sheakspeare.
ben avrupa koyunuyla anadolu koyununu ayırabilirim .
nihat doğan(büyük insan)
şans plandan arta kalandır. (haçlı seferinde kullanılan bir söz)