bugün

denize düşen ozan ın sevgilisinin verdiği tepki.

bu sefer daha dikkatli geyik yapalım, tabii modlar bunu da silmezse.
seslendirme: tayfun talipoğlu
müzik: bamteli

bütün hikaye bu soru ile başlamıştı. aşkının çoraplarının ıslanıp ıslanmadığını öğrenmek için bütün masumiyetiyle sormuştu. çoraplar önemliydi onun için. aşkının çorapları önemliydi. bu efsane olay önce uludağ sözlük yazarları tarafından gündeme getirildi sonra bütün türkiye okudu, okudu ve ağladı.

bugün o çoraplar istanbul etnografya müzesinde sergileniyor. üstelik hala ıslak. özel bir yöntemle kurumasına izin verilmiyor. büyük bir aşkın, büyük bir hüznün simgesi onlar.

artık çıkma teklifleri çoraplarımı ıslatayım mı sorusuyla yapılıyor. yıllar önce başlayan bu aşk hikayesi yeni aşklara umut oluyor. * *
sözlükte açılmış en fenomen başlıktı aslında. toleranslı davranıp "bakın bu işin kötüsü bu, yapmayın" dense de başlık ve yazılanlar yerinde kalsa çok güzel olurdu.

editus: tabii şu an ki başlık ve içeriği bahsedilen dönemden geriye kalandır.
denize giren, ayakları insan gibi yere basan ve ıslanan birkaç elbise veya organdan sonra ıslanma ihtimali neredeyse imkansız olan çorabın bile ıslanıp ıslanmadığını sorma durumudur.
"aşkım çorapların da ıslandı mı?"

sözlükteydim o gün, beni kimler oylamış adlı güzine oyunu oynuyordum. baktım sol cenahta bu başlık, çok da yazı ihtiva ediyor. başlığı açan arkadaşın aynı ana fikirli yazısı üstüne diğer yazarlar ayar verme görevlerini yerine getiriyorlar kendilerince. boş bakınızlarla ayar da veriliyor bu diyarda ya, neyse. okudum başlığı ve kapattım sayfayı. meselenin değişikliğine birazcık gülümsedim o kadar. ama aklımda kaldı bu soru cümlesi. hakikaten kaldı. sözlük aleminde kalıcılık denen pâyeye ulaştı o yazar arkadaş, hâlen de aklımdadır ve ne zaman bu başlığa uğrasam istemediğim yönlendirme ile karşılaşıyorum. bence o ilk yazı kalmalıydı dostlarım. samimiyetten başka bir şey içermeyen o yazı kalmalıydı.

mesela ben, artık romantizma kıstası olarak bu soru cümlesini aldım kendime. "bende mecnun'dan fazla aşıklık istidadı var." diyene, "aşkım çorapların da ıslandı mı? lan!" diyorum

"aşkım çorapların da ıslandı mı?"

şunu okuyun, hiçbir şey yoksa bile orijinallik var. çorabı ıslandı veya ıslanmadı mühim değil -ki doğal olarak ıslanmıştır denize düşünce- ama güzel bir absürtlük var bunda. en azından o çorapları bir görebilseydik be!

son olarak, çorapları ıslanan arkadaşa selam ediyorum.
hala unutamadığım süper başlık. nasıl olur da ben de o boş bakınızlı ayar vermeye çalışan yazarlar kervanına katıldım. o günü düşündükçe üzülür, efkar bastıkça, bir parça madlen çikolatayı viskiye bandırıp ağzımda erimesini beklerim.*
-aşkım çorap...
+ıslandı aq yeter lan..
ummadık taşın baş yardığına güzel bir örnek, nostalji. yine o ıssız diyarlara göçecektir.
(bkz: a$kim in coraplari cok reroro)
(bkz: hacim coraplarin da yirtildi mi)
erotik ortamların içine eden söz gümeci.**
-Ohhhhhşşşş (yazarak belirtilen sevişme ortamı)
-Ahihihi aşkım çok ıslandıııımmmmm
-Aşkım çorapların da ıslandı mı?
-Ha??
*
sözlükteki meşhur cümlelerden. diğerleri için,

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
(bkz: aferin çok iyi düşünmüşsün)
(bkz: hele bi otur soluklan yegenim) *
bir zerrekadargamiolmayanadam klasigi, yayinlandigi ilk gun sol frame'i kitleyen, birkac defa silinip yeniden acilan, nicelerini gorup geciren baslik.*
zamanında yüzlerce yazarı eğlendirmiş, sözlük efsanesi.
6. nesil yazar. hoşgelmiş.
pek çoğumuzun şahitlik edemediği efsanelerden biriymiş. *

edit: biri banada anlatsın şu efsaneyi
kalbimizde yaşayan efsane.
"bu başlık engelliydi lan ne oluyor, ahan da dejavu"

şeklinde tepkilere sebebiyet veren aksiyon kaynağı. severiz onu biz.*
keşke tozlu raflardan çıksa orjinal metinler.

(bkz: zall arşivi aç lan insafız)
(bkz: aşkım çorapların ıslandı mı tadında başlık açmak) *
uludağ modernde sergilenmekte olan screen shot yoluyla okunabilinir bir anı...

http://www.uludagsozluk.c...ze&nw=detay&i=691
görünce özlediğimizi anladığımız ve duygulu anlar yaşamamıza sebep olan efsana başlık.
siz yeniler bilmezsiniz diyerek 6.nesile anlatılması gereken durum.
ah ah eski sözlük bir başkaydı canım.
uludağ sözlük efsanesi. özlenen günlerin simgesi. eskiler düşünüldükçe akla gelenlerden.
uludağ sözlük'ün birkaç gününü alan, yasaklı başlıklar denilince ilk akla gelen. bazı şeyler nedensiz yere tutar ve sembol halini alır ya, öyle bir şey bu da işte.

e bu başlıktaki tüm entry'ler uçurulmuştu o zaman. şimdi neden varlar? yoksa... yoksa... yoksa yasak kalktı mı?..
güncel Önemli Başlıklar