bugün

eski sistem ile 180 ham puan kadardır! haydi yaşlı insanlar neyse, işleri güçleri var okuyamadıkları için diploma sahibi olmak istiyorlar. ama gençliğine deli kanlar kattığım bireyler neden okuyor şu açıktan öğretimi anlamıyorum vallahi. ne yani? 4 yıllık su ürünleri kazanacak kadar bile kapasiteye sahip değilseniz neden yaşıyorsunuz ki ayol? ondan sonra ülke neden kalkınmıyor! e ülke gençliğinin yarısı askerden kaçmak için açıktan diploma sahibi olup sokaklarda sürtüyorsa o ülke kaldıraçla mı kalkacak azizim?
(bkz: genç aöf liler rahatsız)
örgün öğretimde okuyan genç ile zeka seviyesi asla aynı olamaz. en azından kültür bakımından farklılıklar oluşur. lütfen kimse kimseyi kandırmasın, açık öğretim kendine güveni olmayan basit insanların işidir.
askerlikten yırtmak için 5 yıllık özel üniversite yerine açıköğretimi tercih edip o kadar parayı üniversiteye bayılmayacak seviyededir.
açıköğretim bazılarının zeka seviyesini belirlemesi ile birlikte, memleketteki çoğu insanın düştüğü trajik durumu gösterir. askerlikten sıyrılayım derken, kan emen 'bilim yuvalarının' maddi kaynağı haline getirilmek, sistemin danışıklı soyma ritüelinin çarpıcı,soyucu ve hırpalayıcı bir örneği olsa gerek.
açıköğretimle zeka seviyesi arasındaki bağlantı proteinlerle amilaz enzimi arasındaki bağlantının onda biri kadardır kanımca.
her insanin ilgi alaninin farkliligi oldugu gibi, kimisi belki okuyup ogretmen olmak ister, kimisi de okumakla bir yere varilamayacagini ya da kafasinin matematige, edebiyata basmadigina karar verip; belki calismayi, belki sporun sanatin herhangi bir alanina yonelmek isteyebilir. gelgelelim, bir de bu toplumun gercegi var. o da sudur ki; desinler mantigiyle calisiyor kafalarimiz. konu ne diyecek komsu ne diyecek diyoru. demek istedigim sudur ki; bir diploma sahibi olamadim mi diye sorabiliyor insanlar kendisine mahalle baskisiyla. sonucta diploma; aslinda bir insana hicbir sey kazandirmasa bile, kimi zaman sadece bir gurur kaynagi olabiliyor. tabiki acikogretimden diploma sahibi olmak, askerlikten kacis olmamali ya da cabasiz kazancinin; serseligin sonucu olmamali.
diyelim ki bende açıköğretim okuyorum. Getirsinler bana en iyi üniversitede okuyan bir tıpçıyı ya da otomotiv mühendisini, koyun önümüze tek çıkışı olan labirenti bakalım hangimiz, diğerini alt edecek. Mahvederim onu orda, üstüne iki de cümle kurarım, millet örgünü bırakır, açıköğretime geçer.
çok fazla yüksek olması gerekmeyen seviyedir. 10 yaşındaki çocuğu soksan o sınavlara, azıcık çalışıp geçer. Zaten çoğu kalıp sorulardan çıkar. GEçmiş soruları çözersin, girersin. Bazen atarsın, çoğu tutar. Yani azıcık mantık gerekmektedir açık öğretim bitirebilmek için. Onun dışında zekaya hiç gerek yoktur.

edit: eksileyen arkadaş, birazcık çalışacaksın yahu. Tamam işin vardır gücün vardır, vakit bulamıyorsundur; ama bunun dışında önceki soruları bile çözsen geçersin tüm sınavlarını canım benim. nefretini bana eksi ile kusacağına, git şurayı eksileyeme uğraşacağın vakitte ders çalış. değil mi ama?
açıköğretim de torpil yoktur. ama özgün öğretimde torpilin allahı vardır.
açıköğretim de dünya güzeli bir kızın vizelerden geçmek için yapabileceği tek teş çalışmaktır.
özgün öğretimde ise bu kızın hocalarla düşüp kalkması gerekmiştir.

özgün öğretim gittikçe gereksizleşmektedir.
örgün okuyanların okul bitirdikten sonra aşmış batırmış şeyler yapamadıklarını görüp kasmayanlardır.
okumaya başlamak için çok yüksek değildir. bitirmek için ise epey yüksektir.
(bkz: 180tane özensizce hazırlanmış soruyu baz alıp zeka seviyesi ölçmeye çalışanın zeka seviyesi)diye uzayıp gider ama bu bebeğim.imkanı yok belki adamın şehir dışına çıkmaya.demagoji yapmaya da gerek yok hani.
normal bir seviyedir.
180 tane soruya cevap verip örgün kazanmakla zekanın ne alakası var.hem açıköğretim okuyan hayatı daha iyi anlar.hem çalışıp hem okumak zorundadır.
(bkz: anti aöf)
çeşitli sebeplerden dolayı okuyan insanlardır. en azından hazırcı değillerdir. ucundan da olsa okumayı yakalamış bir iş zanaat sahibi olmayı isteyen insanlardır.
Yazmayayım, uğraş mayamın diyorum ama şu geri zekalılık seviyesine ciddi tahammül edemiyorum. Geri zekalı susup gerzekliğini kendi dünyasında yaşayınca mesele yoktur ama bu gerzekliği bir de saçma sapan tezlerle diğer insanlara da bulaştırmaya çalışınca bir dur demek ister istemez gerekiyor!!!

Açık öğretim okuyanlar başka bir gezegende yetişen, üretilen vs. ve dünyaya getirilen tek tip robot mu ki Açık Öğretim okuyanın zekası tek tip olsun!

1-) Türkiyede eğitim sistemi, sınavlar hele hele üniversite sınavı ve üniversite okumak hiç bir şekilde zeka göstergesi değildir. Çünkü sınavdan 1 yıl önce sırf ezber yaparak hemen hemen bütün üniversite ve bölüme girmek mümkündür. Gene üniversite boyunca sırf ezber yapılarak bütün sınavlar geçilerek diplomayı IQ seviyesi 70 olan gerzek dahi olsan alırsın!

2-) insanların açık öğretime girmesinin bin bir sebebi olabilir. Bunlardan biri çift dal yapmak için bir yandan açık öğretime devam ederken diğer yandan Yurt dışında başka bir üni. okumak olabilir!Yada çalışan bir insan, okula devam etme şansı olmayan biri olabilir.

Veya Türkiyede 4 yıllık açık öğretimi okurken diğer yandan Yurt dışında bir yerlerde eş zamanlı çalışıp dil vb. başka eğitimler alıp, Türkiyede bitirdiği üni. üzerine Y. Dışında master yapacak kadar uyanık ve zeki biri de olabilir! Haliyle sen burada şuursuz bir üniversite eğitiminde zaman öldürürken adam o 4 seneyi boşa harcamak yerine bu zamanı değerlendirip üstüne bir de Columbia , NYU vb. bir yerde master yapıp şak diye ortaya Columbia diplomasını koyabilir.

3-) Şu an çıkıp en tepeden en alta bütün Üni. öğrencilerine ve mezunlarına bir IQ testi yapsak (Açık öğretim, Odtü, iTÜ vb. hiç fark etmez) ortalama IQ seviyesinin 70-90 civarı çıkacağına bahse girerim!

Hala merak ederim; Bu ülkede en dandik açık öğretimi bitirmiş adam ile ODTÜ mühendisliği bitirmiş adam arasında ne gibi bir fark vardır! yüzdeye vursan her iki kesimin içerisinden de % 1 oranda eğitim aldığı mesleği adam gibi yapabilecek, o meslekte başarı elde edebilecek insan zor çıkar.

Örneği ülkenin sözde en başarılı eğitim kurumu ODTÜ'den mezun olan kaç mühendis, programcı vb. Amerika'da vs. aynı bölümü sıradan bir üniversitede bitiren insana göre başarı elde edebilir!

Brooklyn College, Cuny (En ucuz ve girişi kolay devlet üni.leri) vb. üniversitelerden mezun bilgisayar, elektronik vb. bitirmiş adamlar şimdi bir yerlerde çatır çatır New York gibi bir şehrin ulaşım yazılımlarını geliştiriyor, senin 4000 Dolar verip Aldığın Dron'ların elektronik sistemini vs. tasarlıyor.

Senin muhteşem IQ seviyeli mezunların ne işe yarıyor!!!
Benim bildiğim üç beş kişi vardı hepsi de askere geç gitmek için okuyodu zeka bu.
Çok düşuk olabilecegi gibi gayet yüksek de olabilir. Sürekli sınıfta kalan okulu bitiremeyen insanlar da aöl okuyor, üniversite sınavına daha rahat hazırlanmak isteyen sayısal öğrenciler de, son 1 veya 2 senesinde aöl e gecip dersaneye gidiyorlar veya evde calışıyorlar sonra bi yerleşiyorlar tıp fakültesi. Ama hangi liseyi bitirdin diye sorduklarında açık öğretim diyorlar. O yuzden zeka seviyesini yargılamadan önce kayıt sebebine bakmak gerekiyor.
En sonunda söyletti Afedersiniz .
(bkz: açacağın başlığı sikeyim)
En az bu entryi giren kadar zekidir.
Deniz seviyesiyle birdir. Evet.
yüzde 50.
Çok soru sordurtan başlıktır.
açık öğretim okuyan insanın zeka seviyesi diye bir cümle kurulmaz ki. Örgün okuyanın zeka seviyesi diye bir cümle kurulamayacağı gibi. neden bu genelleme?
Bu kafaya sahip insanların, 'izmirliler şöyledir, Konyalılar böyledir' gibi genelleme yapmalarına da aşina değil miyiz?
bir çok insanı zan altında bırakarak kendini zeki sanmak hangi tıp ve psikoloji terimi ile açıklanabilir?
Andavallık desek terimsel olmasa da kavramsal olarak bunlara tokat gibi cevap olur mu?

en önemlisi de memlekette bir dünya örgün okuyanlardan daha iyi, mücehhez ve zeki açık öğretim mezunları görmüyor muyuz?
Benim gibi çalıştığı gibi okuyamayanlar için bire bir dir.
güncel Önemli Başlıklar