bugün

--spoiler--
ak yürüyenleri kılıcı ile yenecek olan legendary karakter. kim olabileceği üstünde tartışmalar mevcuttur. üstat aemon a göre danerys targaryen dir. stannis de olabilir diyenler de var.
--spoiler--
I. Aegon'ın Westeros ana karasına ayak basmasından yaklaşık 8000 yıl önce yaşayan Azor Ahai adlı efsanevi kahramanın, Uzun Gece'nin ortasında Ötekiler'i yendiği kılıcı Işık Getiren'in hikayesi;

--spoiler--
Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Erit, döv, katla. Erit, döv, katla. Kılıç tamam olana kadar. Ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalaya ayrıldı.

O bir kahramandı, baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. Azor Ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. Azor Ahai'nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

Üçüncü denemesinde, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. "Nissa Nissa" diye seslendi kadına, karısının adı buydu. "Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma." Kadın, adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı.
--spoiler--
hodor çıkmazsa jon snow çıksın.

he hodor prens olarak doğmadığına göre jon snow çıkacak.

melissandre haber ajansı bildirdi.

spoiler demeyin sikerim.
--spoiler--

5.sezon 8.bölümü yayınlanan game of thrones'da son sahnede jon snow'un ak gezeni öldürmesi ile kendisinin azor ahai olduğu izlenimi çıktı. ancak kullandığı kılıç ejderha camından dövülme bir kılıç ve bu kılıcın ak gezen öldürebildiği biliniyor. kısaca bekleyip göreceğiz ama benim içimden azor ahai danerys targaryen diye geçiyor.

--spoiler--
hodor'dur.

evet kesin bilgi yayalım.
(bkz: jon snow)
Senaristler jon snow kesin öldü diyor.
jon snow kendisi de kesin öldüm diyor.
20 iq puanlı deanerys olursa yazıklar olsun.
ve azor ahai olsan da olmasan da seni seviyorum jon snow bunu unutma
(bkz: jon snow)
kabul etmiyorum. jon snow.
zaten ateşten etkilenmemesi gerekmiyor muydu bu karakterin? boşuna düşünüyoruz işte kezban daenerys olacak. yemin ederim missandei daha etkili bi karakter gözümde. en azından trip yapmıyor.
Kitabin gidisatina gore cüce reyiz olacak.
Ejderha sirtnda akgezenleri sikertecek.
Bir rivayete gore kendisi targenyen soyundan zaten.
Vadedilmiş prens, ışığın savaşcısı, ateşin oğlu.

--spoiler--
O gün yıldızlar kanayacak ve soğuğun ağır nefesi dünyanın üstüne çökecek. O dehşet dolu gün geldiğinde, bir savaşçı alevlerin arasındaki kılıcı çekecek. O kılıç Işık Getiren'dir. Kahramanların Kızıl Kılıcı'nı tutan adam, Azor Ahai'nin yeniden hayata gelişi olacak ve karanlık onun ardında kalacak. Vadedilmiş Prens, Işık Getiren'i bir kez daha ellerine alacak ve Ötekiler'e karşı kullanacak eğer o yenilirse dünyada onunla birlikte düşecek.
--spoiler--

Daenerys Targaryen olduğuna dair kehanetler ve söylemler;

--spoiler--
Kimse hiç bir kızı aramadı çünkü vadedilmiş prensti prenses değil. Rhaegar'ı düşündüm... duman onun doğum gününde Hasat Kalesi'ni yiyip bitiren ateşti, tuz ise ölenler için dökülen göz yaşlarıydı. Rhaegar küçükken benim inancımı paylaştı fakat daha sonra kehaneti yerine getirecek kişinin oğlu olduğuna ikna oldu. Aegon'a gebe kalındığı gece Kral Topraklarında bir kuyruklu yıldız görünmüştü.
Ne aptalız kendimizi çok akıllı zannettik. Ejderhalar ne erkek ne dişidir, Barth bu gerçeği gördü, alev gibi değişkendir cinsiyetleri. Dil, bin yıldır hepimizi yanılttı. Daenerys tuz ve duman ortasında doğmuş biridir.Ejderhalar bunu kanıtlıyor
--spoiler--

Jon snow olduğuna dair;

--spoiler--
Melisandre, Azor Ahai için alevlerin içine baktığında, sadece Jon yada kar ile yapacağı bir şey görüyor, Jon kar değil de kül olduğunu düşünüyor ama Melisandre direk Jon'la bağlantılı olduğunu inanıyor.

Jon, Ötekiler ile dövüşürken elinde yanan kırmızı bir kılıç tuttuğunu rüyasında görmüştü.

Jon'un gerçekten babası Rhaegar ise bu da Jon'un ejderha kanından geldiğini gösterir.

Jon, Ygritte'ye olan aşkı yerine Gece Nöbetini seçti ve dolaylı yoldan bile olsa Kara Kale'de ki yabanıl saldırında ölmesine sebep oldu. Azor Ahai'nin Işık Getiren'i tamamlamak için karısı Nissa Nissa'yı öldürmesi gibi.
--spoiler--

Birkaç kişi üzerinde de teoriler var.

Bana göre Daenerys Targaryen isa, Jon snow da mehdi'dir.

Ayrıca yüz yılın kehaneti ve ben yok oluşun habercisi;

--spoiler--

Bir sur'dan bahsediliyor.
Joramun'un Borusu. Kıyametin habercisi. Kış suru.

kuzeydeki sur bu boruya karşı savunmasızdır.

Üflenilmesi, ardından duvarın kıyameti, kuzeyin ve hatta tüm dünyanın kıyameti yakındır.

--spoiler--
Ağır Spoiler içerir

--spoiler--
Polat Alemdar'dır. 12 yılda yanı başında 28 bomba patlamış, kalbinden 8 kurşun yemiş ama ölmemiştir. Bu onun Azor Ahai olarak ölümsüz soydan geldiğini gösterir. Hacettepiler Muharebesinden sağ çıkmış, iskender Büyük Hanedanı bozgununda ordusunun başında Irak topraklarına yürümüştür.

Targeryen soyundan gelmesi muhtemeldir zira babası olan Karahanlı Mehmet'in tapınakta ki ölüm sahnesinde ejderha ritüelleri sergilenmiş, onun Aegon soyundan geldiğine işaret verilmiştir. Ayrıca kanında ejderha kanı dolaşan Polat 3 bomba saldırısında ateşlerin içinden yanmadan çıkmıştır, bu da Azor Aha'inin elinde tutacağı lightbringer ın ateşinden etkilenmeyeceğini gösterir.

Kehanete göre azor ahai yüzünü değiştirecektir ve polat alemdar eski yaşantısında ali iken ameliyat ile başka biri olmuştur. Azor Ahai olarak siyah sancak ile birlikte ak gezenlerin üstüne yürüyecek, memati'yi mezarından çıkarıp dirilterek kuzey topraklarını da ele geçirecektir.

Alemdar'ın Azor Ahai olmasından şüphelenen israil, onu sürekli yakından izleyerek yok etme planları yapmaktadır.

Jon Snow ve Daenerys Targeryan paralelin oyunudur.

--spoiler--
Jon snow olduğu kesinleşmiştir.
stannis baratheon at fava bekle.
(bkz: the one who was promised)

jon snow olduğu artık neredeyse kesindir. ötekiler istilaya geldiğinde onları yenecek prenstir.

kehanetlerden biri "kanayan yıldızın altında doğacağı" idi. sezon finalinde ned, arthur dayne'nin kılıcını lyanna'nın yatağının altında bırakıyor. kanlar kılıca doğru akıyor. kılıcın adı ise "dawn".

görsel
görsel
Şuan yaptığım tespite göre sümsük samwell tarly olabilir.
spoiler!!!

jorah mormont

bana göre azor ahai o.

spoiler.
harrenhall'dan kings landing'e yol alirken gordugu ruyayla kafa karistiran karakter. foreshadowing düşkünlüğüyle ışık saçan kılıçlara yer veren martin "lan acaba?" dedirtti bir doz.
yankılı karanlığın ortasında basamaklar aniden bitti. jaime önündeki uçsuz bucaksız boşluğu sezdi, irkilerek durdu, hiçliğin kenarında sendeliyordu. bir mızrak ucu jaime’nin beline battı ve onu uçuruma itti. jaime bağırdı ama düşüş kısaydı. ellerinin ve dizlerinin üstüne indi, yumuşak kumdan ve sığ sudan ibaret bir zemindeydi. casterly kayası’nın altında sulak mağaralar vardı ama burası jaime’ye yabancıydı. “bu yer de ne?”

“senin yerin.” ses yankılandı; yüzlerce sesti, binlerce ses, akıllı lann’den bu yana günlerin şafağında yaşayan bütün lannisterlar’ın sesi. ama en çok babasının sesiydi ve lord tywin’in yanında jaime’nin kız kardeşi duruyordu, solgun ve güzel, elinde bir meşale vardı. joffrey de oradaydı, birlikte hayat verdikleri oğul. ve onların arkasında, bir düzine altın saçlı karanlık suret daha.

“kardeşim, babamız neden buraya getirdi bizi?”

“biz? burası senin yerin kardeşim. bu senin karanlığın.” mağaradaki tek ışık cersei’nin meşalesiydi. cersei’nin meşalesi bütün dünyadaki tek ışıktı. cersei gitmek için döndü.

“benimle kal,” diye yalvardı jaime. “beni burada tek başıma bırakma.” ama gidiyorlardı. “beni karanlıkta bırakmayın!” burada korkunç bir şey yaşıyordu. “en azından bir kılıç verin bana.”

“sana bir kılıç verdim,” dedi lord tywin.

kılıç, jaime’nin ayağının dibindeydi. jaime, kılıcın kabzasını kavrayana dek eliyle suyun altını aradı. bir kılıcım olduğu sürece hiçbir şey beni incitemez. jaime çeliği havaya kaldırırken, kılıcın ucunda solgun bir alev belirdi, kılıcın kenarı boyunca yürüdü ve kabzadan bir karış uzakta durdu. çeliğin rengini alan ateş, gümüşi mavi bir ışıkla yandı ve karanlık geri çekildi. jaime, karanlığın içinden gelebilecek şeylere karşı hazır bir halde yere çömeldi, etrafı dinleyerek bir çemberin içinde hareket etti. çizmeleri diz yüksekliğindeki soğuk suyla doldu. suya dikkat et dedi jaime kendine. suda yaşayan yaratıklar olabilir, gizli derinlikler...

arkadan şiddetli bir su sesi geldi. jaime sese doğru döndü... ama solgun ışık sadece tarthlı brienne’i ortaya çıkardı, kızın elleri ağır zincirlerle bağlanmıştı. “seni güvende tutacağıma dair yemin ettim,” dedi fahişe inatla. “bir ant içtim.” kız çıplaktı, ellerini jaime’ye doğru kaldırdı. “lütfen sör. yalvarırım.”

çelik halkalar ipek gibi ayrıldı. “bir kılıç,” diye yalvardı brienne ve işte oradaydı, kın, kemer, her şey. brienne, kemeri kalın beline bağladı. ışık o kadar loştu ki, aralarında sadece birkaç adım mesafe olmasına rağmen jaime kızı zar zor görüyordu. bu ışıkta güzel bile olabilir, diye düşündü. bu ışıkta bir şövalye bile olabilir. brienne’in kılıcı da alev aldı, gümüşi mavi parladı. karanlık biraz daha geriledi.

cersei’nin, “alevler sen yaşadığın sürece yanacak,” dediğini duydu jaime. “onlar öldüğünde sen de ölmelisin.”

“kardeşim!” diye bağırdı jaime. “benimle kal. kal!” uzaklaşan adımların yumuşak sesinden başka bir cevap gelmedi.
favori: samwell tarly
plase: theon greyjoy
(bkz: Sahte peygamber)

Yedilerin ruhu üzerinize olsun.
7 sezondur iması yapıldığı üzre şahsi fikrim bu şahıs (bkz: jon snow) delikanlısıdır. yakışıklı da kerata.
Kesinlikle stannis olacak.
1996 yılından beri sorgulanan bir gizemin daha sonuna geldik kendisi arya stark çıkmıştır.

Ulan bunak Martin senelerdir kastın bizi değdi mi?
sikerim kılıcını da, geceye ışık getireni de, azor ahaisini de deyip bir köşede unutulup giden karakter.