bugün

azerbaycanlı ya da azerbaycan a ait manasında kullanılan kelime.
turk dil kurumu'na gore: azerbaycan cumhuriyeti'nde ve güney azerbaycan'da (iran'da) yasayan türk soylu halk veya bu halktan olan kimse.
gerilere gidersem köklerimin geldiği yerin insanlarına verilen isimdir ve her zaman seveceğim milettir.
gülüstan ve türkmençay sözleşmesiyle iki yere bölünen halka türk soyunu unutdurmak için rusiyayla iranın takdığı isimdir. azeri milleti yoktur, azerbaycan türkleri vardır.
(bkz: azeriler)
azerbaycan türkü'nün kısaltılmış halidir. azeri türkleri kafkasya, azerbaycan, iran, türkiye'de yoğun olarak yaşamaktadırlar. azeri diye lanse edilmelerine karşı kendileri bunu kabul etmeyim ben tük oğlu türkem derler. hazeri yada hazarlı türkünün değişerek azeri türkü olduğu varsayımı bulunmaktadır.
Türklüğünü söyleyebilen sayılı türk boylarında biri.
bildiğim kadarıyla "ateşe tapan" gibi bir anlama geldiği için azerilerin kendileri için kullanmayı reddettikleri sözcük. bunun için kendilerine "azerbaycanlı", kendi konuştukları dile de "azerbaycanca" derler.
Azeri'nin aşk şiiri...

Sen meni sev,men seni sevim
Sen menin için yan
Men seni severah yanim dutusim
Klasik Ask neyse onu yasiyah

Yada sevme haberin olmasın
Men sana sevdalanıp dolasim
Platonik ask neyse onu yasiyah

Sevdada oturah , yiyah içah
Elele olah, kan kusah
Tombilik ask neyse onu yasiyah

istersen sevdandan kendimi kesim
Sagi mi solu mu dogriyim biçim?
Psikopatik ask neyse onu yasiyah

Eyle sevah ki kara sevda olah
Araplara benziyeh Kapkara olah
Gara Ask neyse onu yasiyah

Yalan söylemiyah, hep dogru diyah
Beraber oturak beraber yiyah
Realist ask neyse onu yasiyah

Birbirimize türkü söyliyah, mizildiyah
Elele tarlalarda , bostanlarda gezah
Romantik Ask neyse onu yasiyah

Kediyi, Gudigi sen diye sevim
Sen de horozi , guligi ben diye sev
Sembolik ask neyse onu yasiyah

Gel elele tutusip kendimizi elehtriga verah
Zangir zangir titriyah, ölmiyah
Elektronik ask neyse onu yasiyah

Ahirlarda komlarda bulusah
Tezek agalahlarının dibinde oturah
Otantik ask neyse onu yasiyah...
çok sempatik bir ırktır, kendilerine zeval gelmesindir.
adetlerinin arasında "kız kişisinin evlenmeyene kadar kaşlarını aldıramaz." maddesinin olduğu azerbaycan halkına verilem isim. *

edit: yanlış anlaşılmasın ben erkeğim.
azerbaycanlıların kullanmadığı kelime.

(bkz: azerbaycanlı)
(bkz: azerbaycan türkü)
türkiye türklerinin soydaşı.
bize dünyada en yakın olan insanlardır, kardeşlerimizdir. son zamanlarda sanal alemde pkk yandaşı pçlerin aramızı açmaya çalıştığına dair gözlemlerim var. kardeşlerimiz elbetteki bu köpeklere inanmıyacak, onlara gereken cevapları verecektir. gitmesekte, görmesekte, karşılıklı oturup iki kelam edemesekte çok seviyoruz. yapacak bir şey yok.
azerbeycan halkının adıdır. türk ulusudur. gelenek ve göreneklerimiz hemen hemen aynıdır.
ığdır ilinin yüzde altmış kadarını oluştururlar.
şu an bir bağımsız devleti olan millet.
türk kollarından herhangi birinden değil- kuman, oğuz, peçenek vb...- bizzat bizimde bağlı olduğumuz oğuz boyundan olan halk.
teorik olarak bizimle alakası olmayan bir ırka mensup halk.
--spoiler--
türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür.
--spoiler--
azerilerin bizimle aynı ırka mensup olması için komple nüfus cüzdanı almaları gerekmektedir.
türk ulusu ile değil türk soyu ile hem de yakın akraba olan doğru kullanımı azerbaycan türkü olması gereken halk-ulus.

türkler'in batı kollarından biri olan oğuzlar'dandırlar. tanıdık geldi mi?
mhp türkiyede baraj altında kalırsa gidip bu ülkede faaliyete devam edecekmiş.(bir gazeteciden alıntı)
azerbaycan halkıdır.

ntvspor.net'te bir şike haberinin altında azeri bir kardeşimizin yorumunu görünce sebepsiz gülümsedim;

--spoiler--

gunewlinec gunewlinec

salamin aleykum turk qardashlarima ben azer bakida yashiyorum...ve bende uzuluyorum boyle sheylere...kecmish olsun hepinize.... inshallah her shey normal biter... ben gunbe gun ve her dakika ve saniye saniye izliyorum... olaylar cikiyor kecmish olsun....

--spoiler--
dünyanın en güzel ve anlamlı gözlerine sahip kızların ırkı.
türklerin soydaşı olmalarına rağmen en çok sıkıntı çektirmiş kavimlerden biri.

(bkz: şah ismail)
doğrusu için (bkz: azerbaycan türkü)
doğrusu azerbaycan ve güney azerbaycan türkü dür. oğuz türkleri'ndendirler. tıpkı anadolu türkleri gibi.