bugün

Turk olduklari halde azeri,kirgiz diye adlandirildilar stalin yuzunden. Evet azeri diye bir sey yoktur cunku onlar turktur. Bunu da sen kucuk beynine sok.
Doğrusunu yapmaktır.
Havaalanlarında Republic of Turkey yazısından utanıp, pasaportun boş arka yüzü görünecek şekilde taşıyan ama bu tip konularda milliyetçilik kasan adamlardır.
boynunun borucunu öpeyim. cahil olmak zor tabi. türklüğü ve türklüğe dair her şeyi yıpratma gayretiniz boşadır. yeri gelmişken belirteyim arkadaşa: kırgız, özbek, azeri gibi bir şey söz konusu değildir. doğrusu kırgız türkü, azeri türkü, özbek türküdür.
gereksiz bir çabadır. Artık azerbaycanlılar azeri, kırgızistanlılar kırgız olmuştur. Siz istediğiniz kadar onları türk olarak görmeye çalışın sonuç degismeyecektir. Gidip azerbaycan'da bunu iddia ederseniz size gülerler.
türkiye türkü
azerbaycan türkü
kazakistan türkü
kırgızistan türkü

vs vs diye gider.

yani komple türktür, sadece coğrafya değişir. doğal olarak azeri veya kırgız diye bir ırk yoktur. azerbaycanda yaşayan iranlılar da olabilir mesela, bunlar da iranlıdır sevgili cahiller.
azerbaycan ilk kurulduğunda vatandaşlarına azerbaycan türkü denilmekteydi.

daha sonra 1993'te azerbaycan'daki rus, fars vesaire vatandaşları da kapsaması için azeri kelimesi kullanılmaya başlandı.

bugün trollerin empoze ettiği gibi bir durum söz konusu değil.

fanatik azerbaycanlı tarihçi hocamız azerbaycanlıların kendilerine azeri denmesini saygısızlık gördüğünü ve azerbaycan türkü olduklarını vurguladıklarını söyledi. türklerin ise kötü niyetle azeri demedikleri için tepki görmediğini söyledi. ancak iranlılar ve ruslar bilinçli azeri demektelermiş ve bu azerbaycan'da hakaret sayılmaktaymış.
gereksiz bi detay, boş yere uzatma. azeri zaten ırk, millet olarak kullanılmıyor. ülke vatandaşlığı için.

suriye, ırak, ürdün diye de bi millet yok. suriye arabı, diyip uzatmamak için suriyeli, diyoruz.

iran fars'ı, belçika flemenk'i de denmez.

çok rahatsızlarsa ülkelerinin ismini degistirsinler.
valla değişik değişik türkler var kardeşim, ben almanya´da "kırım türkü" bi adamla tanışmıştım, adam resmen benim gibi türkçe konuşuyodu. istanbullu falan sanmıştım. sonradan anladım ki, adam hiç istanbul´da bulunmamış.

isimleri şu ya da bu olsa da o adamların hepsi türk kardeşim. bazılarının zoruna gitse de, bu bi realite, bir gerçek.