bugün

Kardeşiz değil kktc'yi tanımayan ülke. Yalandan kardeş. Evet.
türk youtube videolarının altında sürekli türkiye'ye selam yolladıkları gözlenen samimi milletin ülkesi.
Türkiye'yle müttefik olan ülke.
Para birimi manat'tır.
rusya krizinden sonra,türkiye-azerbaycan nakliye bedellerinin toplamında yüzde 40 indirim yapan kardeş ülkemizdir.
Günlerdir başına gelmeyen kalmayan ülke, bir çok kayıp verdiler, bunların neden olduğunu herkes biliyor, buna rağmen Türkiye'ye %40 doğalgaz indirimi yaptılar. Türk'ün Türkten başka dostu yoktur kelimesini sonuna kadar kanıtladılar.
2 devlet 1 millet... canım feda azerbaycan..
Rusya olmasa ermenistanı birkaç saatte düşürecek güce sahiptir.
kazakistan'dan sonra son dönemde dalgalı kura geçen ikinci ülke. kazaklar gibi azerbaycan ekonomisi de nanay olmuştur an itibarı ile.

ama daha önemlisi, rusya'yı daha büyük bir tokmak beklemektedir. bütün çevre ülkelerin parası değer kaybedip alım gücü düşmüştür ancak buna karşın ihracatta da avantjları olacaktır. rusya da buna karşı parasını devalüe etmek zorunda kalacak. zaten 2 yıldır rubleyi tersten görüyorlarken, bu olaylar ekonomilerini hepten bitirecek.
Türkiyenin doğuya açılan kapısıdır aslında karabağın işgal edilmesi, yoksa 3 milyonluk ermenilere toprak mı yok ermenistan bir proje devletidir karabağı elinde tutmakla Türkiyenin ilerleyişine engel olmaktır gayesi.
Bem azerbaycanda yaşıyorum bu selfieist isimli arkadaş ne masal anlatıyorsun ? . Hepsi anadili gibi rusça mı konuşur ? )))) . 20 yaş altında olanlardan rusçayı bilen mumla aranır azerbaycanda. Kimsede artık rusçaya önem falan vermez. Orta asyayı da azerbaycanı da kötü göstermeye çalışanların amacı belli .
Ermenistan gibi 3milyonlukla ülkeyle başedemiyor diyorsun ama ermenilere destek veren rusları unutuyorsun senin azerbaycana etmedigin kadar ruslar ermenistanın arkasında duruyor.
Türk yurdudur.kardeştir.
iki tane sikindirik insan yüzünden tüm halka genelleme yapmamanızı rica ediyorum. zira azerbaycan halkı belki de türklerden bile daha milliyetçidir. rusya ve rusça konusuna gelirsek, sadece bir kısım kendini guya elit insan olarak görenler kendi dilini beğenmeyip rusça konuşuyor, onların da ben taa amk. gelelim niye herkesin rusyaya kaçtığına, çünkü en kolay oraya gidilir, türkiye gelin çalışın dedi de, onlar mı gelmedi?
ermenistan'ı yenip karabağ'ı yeniden alması beklenirken iflas eden, yunanistan'a dönen ülke.

çok yazık. bari yonanlar üç beş bir şeyler yedi, keyif yaptı. bu azeriler onu da yapamadı.
Baku sehrinin bir kasabinda helal domuz eti satilmakta nasil oldugu anlasilmis degil.
Düşen petrol fiyatlarıyla birlikte ekonomisi ciddi yara alan, parası son 6 ayda %50 den fazla değer kaybeden, inanç ihraç etmeye çalıştığımız kardeş ülke.
coğrafi olarak güney kafkasya'da ve türkiye'nin doğusunda yer alan ülke. azerbaycan hakkında bahsedelim biraz..
azerbaycan ilk olarak 1918 yılında mehmed emin resulzade önderliğinde kuruluyor. sonra sovyet işgali ve 1991'de gelen ve devam eden bağımsılıkları. tabi ebülfez elçibey'i de anmazsak olmaz. neyse aliyevler iktidarı falan feşmekan siyasi meseleleri boşverelim.

ilk olarak azerbaycan ermenistan'la savaş halinde olmasından dolayı tüm dünyaya vize uyguluyor. tabii türkiye'de dahil. vizenizi havaalanından 10 dolar karşılığında rahatlıkla alabiliyorsunuz. 15 gün için vize talep ediyorsunuz lakin türk vatandaşı olmanız dolayısıyla 60 günlük vizeyi memur beyler size ikram ediyorlar. bir de hatıralarda şu bilgi mevcut azerbaycan'a gittiğiniz takdirde ermenistan'a gidemiyormuşsunuz. neyse bu faslı da burda bitirelim.

gelelim dile. nasıl anlaşacağız. arkadaşlar azerbaycan türkçesi öyle zannettiğiniz kadar kolay anlaşılan bir dil değil bizim için. azerbaycan'ın televizyon kanallarında sunucuların, konukların konuşmalarını genellikle anlıyoruz fakat halk bazında bu durum değişiyor. tabi bu anlaşamamazlık durumu bizim dizilerimizi izlemeyen azerbaycanlılar için geçerli. o zaman şöyle diyelim muhatabınız türk dizilerinden bihaberse anlaşamıyorsunuz. niye diyeceksiniz şimdi. şu yüzden ilk olarak insanlar hızlı konuşuyor ve kelimeleri yutuyorlar. ikinci olarak yoğun bir rusça sevdası var. üçüncü olarak az da olsa farsçanın etkisinden söz edebiliriz.

türkiye'yi ve türk insanını seviyorar mı, sorusunun cevabı bizim onları sevdiğimizden daha çok onlar bizi seviyor. kısa ve net. sokak aralarında camlarda türk bayrakları var mesela. bizim şehitlerimizin hatırına asıyorlar bu bayrakları. peki türkiye'de kaç kişi azerbaycan'ın şehitleri için bir azerbaycan bayrağını kendi evinin camına astı?

nereyi gezeceksiniz azderbaycan'da? şehitliğe uğramanızı evvela tavsiye ederim. sonra içeri şehir, sahil, nizami metrosundaki mozaikler, ateş kuleleri, ateşgah, kız kalesi, azatlık meydanı vs. ha bu arada azerbaycan diyorum ben ama siz bakü'den bahsettiğimi anlayın. neyse nizami heykeli, nesimi heykeli var. edebiyat müzesi var bir de mutlaka göz atın yolunuz düşerse oraya. paris'e gidenlerin paris'e benzettikleri bir caddeleri var bir de. az daha unutuyordum bayrak meydanına gidin. dünyanın en büyük bayrağını göreceksiniz.

avrupalılaşmış bir şehir bakü. istanbul'dan daha modern geldi bana mimari olarak. daha bir düzenli sahil kısmı. istanbul'un sahil kısmından en azından daha tertipli bir sahil kısmına sahipler.

ilginç bir şey var bir de. mesela kaldırımda karşından karşıya geçmek için bekliyorsunuz ya. arabalar size yol vermezse ve trafik polisleri bunu farkederse ceza yazıyorlar şoförlere.

yiyecekler hakkında üç tane önerebilirim. bana da uçakta yanıma oturan azerbaycanlı bey söylemişti. hengel, piti ve levengi. bunları tatmadan gelmeyin dostlarım.

daha neden bahsedebilirim diye düşünecek olursam... pahalı bir şehir. parası doların şuanki haliyle eş değerdi ben gittiğimde. sonra devalüasyon filan oldu ülkede şimdi ne halde bilmiyorum. o yüzden azderbaycan'a türkiye'den okumaya giderseniz ve çok da zengin biri değilseniz sıkıntı çekersiniz.

hülasa şimdilik hatırımda kalanlar bunlar. gitmenizi tavsiye eder miyim. bilmiyorum. ama gidin yani. hoştu ne bileyim ben.
Vatanım *
2 yıl içerisinde iş amacıyla göç edebileceğim/etmeyi düşünebileceğim ülke.
rus uçağı düşürüldüğünde, türkiye'nin ruslardan özür dilemesini isteyen aliyev in devlet başkanı olduğu ülkedir.

siz hala kan kardeşi diyip kendinizi avutun.

zorunlu edit: bu entryden ötürü kürt olduğuma, selocu olduğuma yönelik mesajlar aldım. demek ki sadece türkiye türklerini savunmak bile bölücü terör örgütü sempatizanı olduğum düşüncesi doğurmuş.

ayrıca o cümleyi ben değil, aliyev kurdu.
görsel
Turkiye ile kardeş ülkedir.
Vatandır. Candır.
görsel
görsel
Azerbaycan sözsüz ki inkişaf etmiş bir ölkedir.
görsel

bir olmalıyız.
Her gün intihar vakalarinin yasandigi ve bu vakalarin sebebinin işsizlik oldugu Azerbaycan deyil Bazarbaycan.