bugün

güzel şarkıları olan ve albümü kürtçe olan ancak arada türkçe şarkıların da oldugu keçe kurdan adlı albümünde güzel şarkılar vardır. şu anda türkiyedeki en güçlü seslerden birisidir. gönül yarası adlı filmde albümünden incir ağacısın ı söylemiştir...
(bkz: Crossing The Bridge) adlı belgeselde de yer almıştı. Ahmedo adlı kürtçe bir şarkıyı söylüyordu. Sesi iyi çıksın diye hamamda söylemiş. Hamama beni koy, Bülent Ersoy'dan güzel söylerim.
türkiyedeki nadir seslerdendir. bulundugu kesim ne olursa olsun bu bunu degiştirmez.hatta geçen gün uydu da bi kürt kanalında klibini gördüm klipte almanayadaki bi pkk mitingi vardı orada söylemiş. onu görünce onu ve şarkılarını sevmemekten kendimi alamadım, ama düşününce aslında yanlış düşünüyorum dedim. çünkü o kız kürt ve onu oraya çagırdıklarında gitmezse başına çok iş açabilir dedim. ama yinede hala biraz kılım ona karşı ama bu onun sesinin çok iyi oldugu gerçegini etkilemez...
gönül yarası filmindeki dar hejiroke şarkısıyla meşhur olan tuncelili kürt şarkıcı.kendisinin çok içli bir sesi vardır.keçe kurdan(kürtlerin kızı) isimli albümü toplatılmıştır.ölürsem kabrime gelme bu kadının sesinden dinlenesidir.
daha düne kadar, ne cırtlak sesi var diye düşündüğüm ama, suware şarkısını dinledikten sonra önünde saygıyla eğildiğim sanatçıdır.
son albümü çıktığında 24 saat'e konuk olan ve söylediği uzun hava ile program sunucusu banu güven'i ağlatan müthiş ses.
lee lee adlı türküsüne bayıldığım sanatçı.yakında mikail aslanla evleneceğinide duymuştum bi ara.
Nupel albümünde "Şire" türküsü vardır ki ne vardır..

(bkz: ah ulan ah)
2006 Altın Portakal film festivalinde Kürtçe söyleyince protokol krizi yaşanan. Ama ünlü sinema sanatçısı "Matilda May'i bile sesine hayran bırakıp ağlatan - Eşim film müzikleri yapıyor, birçok şey dinledim ama böyle bir şey hiç dinlemedim dediği, söylediği kürtçe sözleri anlamadığım ama yinede nadir güzellikte sese sahip olduğunu bildiğim sanatçı.
bir sonsuz rüyaya açılmış gözler, yummayın yummayın kirpiklerini..

gelişimini tamamlamış bir insanın hayatında en az bir kez dinlemesinin gerekli olduğunu düşündüğüm bu güzelim türküyü seslendiren canım benim.

http://youtube.com/watch?v=MqCsYSRXUd8
gönül yarası isimli filimde şarkı söylemeden önce de tanınan sevilen tunceli'li şarkıcı.
Henüz kendisi hakkında bölücü denilmemiş olan dersimli sanatçı.
en iyi yerli kadın vokal. azam ali'nin türkiye şubesi.
muhteşem sesli bir hatun bu. allah bu kadını türkü söylesin, dinlayenleri alıp diyardan diyara uçursun diye yaratmış. hele bir dera sor söyler ki, ağlamamak için taştan bir kalbe sahip olmak lazım.

bir de bu hanım kızımızı sevenlere benden bir başka öneri;

(bkz: adile yadırgı)
boyun eğmez bir sesi olan kadın. dağlara uçurabilen ve yerin derinliklerine gömebilen bir ses, her duyguyu anlatmaya kadir olanından. büyüleyici.
şahane bir sese sahip olan sanatçı.
(bkz: min beriya te kiriye)
ilk dinlediğimde sözlerini anlamadığım halde beni ağlatan, gönül yarası filminde * meltem cumbulun sözlerini anlamadığı halde ağlayarak dinlediği "öyle içten söylüyor ki ağlanmaz mı buna" dediği o güzel * şarkıyı söyleyen kişidir. * *
kürtçe bilmeme rağmen her şarksını severek dinlediğim sanatçı.
kürtçeyi ülkede yaşayan kürtçe bilmeyen yurttaşlarımızada dinletip,sevdiren nadir sanatçılarımızdan biridir.
kendisini beğenerek takip ediyorum.
(bkz: lavike metini)
(bkz: incir ağacı)
şarkıları için kürçte öğrendiğim bayan şarkıcıdır.

(bkz: ben ona resmen aşığım)

düdüt:değilim aşkım var benim.
mikail aslanın sevgilisi.
kendisine ait internet sitesinde üç dil seçeneği bulunan şarkıcı.

(bkz: türkçe)

(bkz: ingilizce)

(bkz: kurdi)
harika ses harika duygu!
güncel Önemli Başlıklar