bugün

kırmızı ışıkta geçebilme hakkına sahip,asla aynayı kullanmayan,kendilerini her daim haklı gören süper kahramanlara verilen isim.
(bkz: aynalı tahir)
evinin önünde 3 arkadas ile sohbet ederken ekip arabasıyla gelip elimizdeki cd yi kırma hakkına sahip olan T.C. güvenlik gorevlilerinin alayına verilen ad . (bkz: sen takıl) (bkz: ananıda al git) (bkz: öküz)
(bkz: kaygısızlar)
(bkz: karakolda ayna var) sarkisinin hep bu aynasiz lafi icin yazildigini dusunmustum.su gune kadar da sadece dusunmekle kaldim.derdimi anlatamadim kimseye, kimselere.

(bkz: cok yalnizim sozluk)
yıllarca yabancı filmlere dublaj yapılırken polislere aynasız denildi.ve milletim bunu evrensel bi nitelendirme olarak algıladı,benimsedi, dünyanın her tarafında polislere aynasız deniliyor zannetti.oysa gerçek çok yalındı.uzun yıllar türk polisi, polis arabası olarak binek tipi renault 12 kullandı ve renault 12 nin sağ tarafında ayna yoktu..
Bir fotoğraf kamerası türü tam kare algılayıcı modeli de mevcuttur.
Amerikan filmlerinde polis.
70'li yıllarda Renault 12 marka/model araçlar polis arabası olarak kullanılmaya başlandı.

Renault 12 modeli, fabrika çıkışında sağ aynasız olarak çıkmaktaydı. alan ilk kişi önce sağ aynayı taktırıyordu. polis arabalarına kimse cebinden ayna taktırmadığı için sivil polis araçları hemen belli oluyordu.

bu yüzden polislerin adı argoda aynasız olarak kaldı.
93 model reno spring lerin bazılarında da sağ ayna yoktur.

özledim külüstürü.
görsel
görsel