bugün

Vücudum da ısıtamadığım yegane yerdir. Ne yapsam olmuyor. Sıcak su torbasıyla ve kaloriferle tahriş etmişliğim vardır. Isındı sanırsın ama sıcak cisimden ayırdığın saniye de soğumaya başlar. Dolaşım bozukluğum olabilir düşüncesiyle doktora gidip eli boş dönmüş olduğum, çözümü olmayan problemimdir üşüyen ayaklarım. Yazın bile çoraplarımı giyerim.
Çok yaşadığım durumdur. Hep üşür ayaklarım. Ama yatağa yattığımda bi yanma... Uyutmaz saatlerce. Buz gibi sular da mı bekletmedim, duvarlara mı koymadım ayaklarımı. Bi gece aykadaşım ayaklarımı buzluğa sokacağımı sanmış o derece... Normal ısıda olanı yok mu bunun yaa...
hiç kıyamam, hemen ayaklarını iki ayağımın arasına alır ısıtırım. yüzünü, yanaklarını severim o uyurken...*
kötü durumdur. hele bu yaz ayında ne ayak anlamadığımdır. vücut yanarken, sanki bu bağımsız bir şey. ayaklarım kutup, vücut çöl.
anneannenin ördüğü o sağı solu belli olmayan örgü çorapları giymek zorunda kalmaktır.
Ayakları poponun altına toplayıp oturmak suretiyle telafi edilebilecek üşümedir.
Isınmaz. hele birde çorap varsa hiç ısınmaz, çorabı çıkarırsın öyle ısınır. Götüne sokasın gelir yinede ısınmaz.
hasta eder.
2 kat çorap giy, üstüne de patik giy. gene ısınmıyor. ayaklar ısınmayınca vücudun gerisi de üşüyor. niye böyle oluyor anlayabilmiş değilim.
aslında üşürler de pek farkedilmez. çünkü direk donmaya geçer..

not: şu anda yaşıyorum, ordan biliyorum.
kışın gelmesiyle beraber, evde kat kat giysilerle, çoraplarla gezseniz bile yine de ısınmamaya yeminli ayakların en büyük derdi.

yüce rabbime şükürler olsun ki bu kış da buz gibiler.
Anemi yok ama tuhaf bir şekilde kış aylarında durmadan başıma gelen hede.
1 litre şekerli kola iç ertesi gün ayak üşümen geçtiyse yetersiz beslenmeden dolayı oluyor. ergen yada genç insanlarda görülebiliyor. yemek miktarını arttırman gerekiyor. ofiste veya evde bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalınca ayak üşümesi dahada artar.

el tırnagıda dip kısmında beyaz hale şeklinde ise vitamin eksikliği var demektir. metro raylı toplu taşıma araçlarına bindiğinde insanların tırnaklarına bak çogu kişide el tırnaklarında hale beyazlık var. gıdasızlıktan kaynaklı. düzenli kıvırcık salata, taze sovan, salatalık tüketirsen tırnaklarındaki hale beyazlık kaybolur.
şu an beni mahveden durumdur. yok mu sıcak su torbası?
Ayakların üşümesi vücudda üşüme olduğunu gösterir. kulak boyun ve ayak önemlidir. iyice sarmak sizi daha sıcak tutabilir.
Üşüyorlar üşüyorlar durduramıyoruz efenim.
Çözüm bulamadığım durum. Şu an yorganın altına girdim bekliyorum hatta.
Ayaklarım üşüyor üşümeyi bırak tarifsiz bir şekilde acı duyuyorum. sanki kanım dondu, Sanki içi buz tuttu.
Pembe topuklu 36-39 numara araliklarinda sadece tirnaklarin beyaza boyandigi (french mi, fresh mi ne deniyor ondan) bir bayan ayagiysa seve seve isitacagim usumedir. Kizlar : ))
kimisi kansızlık belirtisi falan demiş ama bence öğrencilik belirtisidir. bu havada kombi mi çalıştırılır. nerenin zenginisiniz siz?
Benim ayaklarım, hiç ısınamadılar.. Oldum olası soğukturlar...
Çocukluğumda annem, ayaklarımı ısıtmak için neler neler yapardı.
Büyüdüm, hasbelkader seven kadınlarım oldu, onlar da çok uğraştları. Isınmıyorlar, ısınmıyorlar işte.
kansızlıkla hiç ilgisi yoktur.
bazıları, hep üşür... ayakları da...
ve, üşümek iyidir.
sana, insanlığını anımsatır.
Diriliğini de...
Üşüyenleri de..
Belki de, senin cezandır; insanları unutmaman için.
aslında zengin olmak gibi bir amacınız olmasa da sizi gayri ihtiyari mutlaka zengin olmaya iten mevzu.

ayrıca; eller+ayaklar+burun ucu. şu üçü birbiriyle bağlantılı üşüme noktaları.
Cırcırın habercisidir.
çok büyük rahatsızlık verici bir durumdur.
çünkü martın kendini aralık sanması...
çok üşürse önce baş ağrıtır sonra mideyi bozar en sonda yataklara düşürür.
Mor oldu biraz daha üşürse kangren olmuş gibi bir görüntü çıkacaktır ortaya.