bugün

saygımız sonsuzdur. ama bildiğini iddia edip de bu soğukta arkasında on kişiyi ağaç eden * öküzlere ıslak kazma sapıyla girmek isterim ey sözlük. adam, kendi bilmediği yetmiyormuş gibi işyerinden, oturduğu evdeki komşusundan banka kartlarını alıp onların borcunu ödemeye kalkmış ya. ama bakıyosun şifreyi girmeyi bilmiyor daha mal gibi bakışıyor ekranla *. her tuşa bastıktan sonra daha sökemediği okumasıyla en az 2 dakika okumaya çalışıyor. 10 dakika sonra arkadan bakıyorum, oh neyse "başka işlem yapmak istiyor musunuz?" iletisi ekranda. hayır olamaz evet'e basıyor havale yapmaya uğraşıyor şimdi de. bir süre daha geçtikten sonra çok şükür bitti hayır'a bastı derken cebinden başka bir kart çıkarıp makineye takmaya uğraşmasıyla herkesin cinleri tepesine geliyor. homurtuları duymazlıktan geliyor şimdi de. aynı şeyleri tekrar seyretmek durumunda kalmanın hırsıyla söyleniyorum: ya birader bu kadar adam seni mi bekliycez. allah be söylemez olaydım. biriniz de kurtlar vadisinden çıkmamış olun be. arkasına dönüp, gözlerini kısıp bir bakışı, noldu acelen mi var deyişi var ki, sanki anasının kızının namusuna laf söyledik deyyusun. "ya,bak kardeş hop mop" derken arkamda ki 7-8 kişinin de gazıyla yelkenleri indirip sıranın en arkasına geçişiyle sinirlerim az biraz yatışıyor. ondan sonra ben de burada başlık açıp bunları yazıyorum. *
sabahın köründe kalk git benim borcumu yatır bankaya diye uyandıran annedir.
gayet doğal, senin benim gibi bir insan modelidir. zaten sorun kullanmasını bilmemek değil, bilmediği halde ıvır zıvır kurcalayıp arkasında onlarca insanı ağaç etmektir. bir de laf söyleyince "noldu acelen mi var" derler ki akıllara zarardır. millet atm'ye kafa dinlemek için gitmektedir zaten, kimsenin acelesi yoktur...

(bkz: kızılcık sopasıyla dövülesi adamlar)
(bkz: bankamatikten para çekmeyi bilmeyen adam)
btm kullanmasını bilen insan modelidir. *
muhtemelen zamanında telefon kulübelerindeki telefonları yumruklayan şahsın çocuğu, yeğeni ya da akrabasıdır.*
Arkasındaki kuyruğa aldırmadan işlemini yapıp, uzunca bir süre kimseye aldırış etmeden atmyi işgal etme özgüveni.
Yalan değil kyk kredisi alana kadar bilmiyordum.
arkadan dayayarak taciz etmek, kulağına üfleyerek rahatsız etmek istersiniz -ki siktirolup gitsin artık.
atm de kartımı bile kullanmadan maks 15 saniyede ( makinenin yavaşlığı) işimi gördüğüm için ensesini tokatlamak istediğim insan modelidir.
Donunuzu çamaşır Makinesine atıp yıkamaya kalksanız o atm.de kızdığınız teyzeler aynı şeyleri düşünecek hakkınızda.
Yatıracağı parayı atm'ye toplu vermek yerine para ekle butonuna basarak tek tek verir. beş yüz liradan sonra arka sıralar kıpır kıpır olur ve artık daha fazla dayanamayan bir vatandaş sinirli sinirli "aynı anda koyabilirsiniz öyle de alıyor" der. Zaten yan koyması gereken parayı dikine koyarak yerleştirmeye çalışan kişi bin bir özür minnetle bilmediğini, bu bankanın atmsini ilk kez kullandığını söyler ama nafiledir. Sıra artmıştır bir kere. Öfleyen bakışlar eşliğinde omzu düşük bir şekilde uzaklaşır oradan. Bir kez daha tahammül sınırı iki dakikadan sonra error veren bir topluluk tarafından duygusal baskıya maruz bırakılır.

Bu arada Tabii ki kendimden bilmiyorum. Ben değil bi arkadaşım, ayy-nen.
(bkz: 2023)
Kullanmayı bilmemek bi nebze anlayışla karşılanabilir, ilk kez atmde işlem yapacak insanlar zaten napacaklarını bilmedikleri için gergin ve telaşlıdırlar, zamanla nasıl kullanılacağını öğrenirler fakat asıl sorun olan, kullanmayı bildiği halde gerçekleşmeyen işlemi binlerce kez ısrarla deneyip arkasında sırada kuyruk olmuş insanları umursamayan insandır.

Bugün tam 10 dakika sadece bir kişiyi bekledim, olmuyorsa olana kadar pes etmeden denemeye devam etme mottosunu sana kim aşıladıysa onun allah iyiliğini ver-me-sin.
geri zekalıdır afedersiniz.

gerçi ben de otomatik kullanabiliyorum, düz atm hiç yok bende neredeyse...

edit: bi tek ehliyeti alırken işte, ileri geri...