bugün

ateistler, eğer araştırıp olmuşsa dinlerin hemen hemen hepsinin temelde neye inandığını kısaca bilir. bir dini anlamak için sayfalar dolusu kitap okumaya gerek yoktur, sonuçta din bir felsefedir düşüncenin özünü anlarsan zaten ne yaptıklarını veya ne yapmak istediklerini anlarsın.
Dindarim diye gecinen, aslinda dine dair bilgileri kulaktan dolma olan insanlarin fazla oldugu bi ulkede sasilmamasi gereken durum.
ve bu nedenle de ateizmi seçmeleri.
dindarlık ile cehaletin korele olmasıyla doğrudan alakalı olan gerçek.
doğru tespit. ergen ateist tayfasını şöyle elimizle süpürüp bir kenara itersek, yıllarca zorla kuran kurslarına gönderilip duaları ezbere bilmediği zaman eşek sudan gelinceye kadar döven ebeveynlere sahip olunca önce dinden soğur, ardından sorgulamaya başlarlar. sorguladıkça kendisiyle kavga içine girer ve inancını yitirmemek için daha fazla araştırır, o son inanç zerresini içinde tutabilmek için kendisiyle savaşır ama nafile.

40 yaş üstü ateistlere sorun, hepsinin ardında bıraktığı bu tarz hikayelere rastlarsınız. şimdiyse bilim ve kutsal kitap çatışmasından dolayı bilimi seçen insanlar ateist oluyorlar. fakat yine değişen bir şey olmuyor, bu çatışmada haklı olan tarafı seçme konusuna gelince yine araştırıyor ve okuyor bu insanlar. mutlak doğru ya da yanlışa inanmadığı için kendi doğrusunu bulmaya çabalıyorlar. her türlü standart bir teistten üstün noktaya gelebiliyorlar. inançlı olan insan zaten inancından dolayı sorgulama ve araştırma zahmetine girmediğinden dolayı ateistlerin bilgi seviyesine erişemiyor.
oran üzerinden araştırılınca yerinde olduğu görülen tespit. ama genelleme olduğundan mütevellit çok da sicak bakamadim açikçasi, yani ne müslümanlar var ki hem dini çok iyi bilir, ama ayni zamanda elestiredebilir ve müslüman olarak inanmaya devam eder. ama bu genelleme benim için dogrudur büyük oranda. ben ateistim (ilk defa açikliyorum). ve ateist oldugumu yakin arkadaslarim disinda hicbir akrabam, ailem yada çok yakin olmadigim arkadaslarim bilmiyor. söyleyemiyorum. mahalle baskisi bu isin bir kismi. ama o kadar da ödüm patlamiyor mahalle baskisindan. asil derdim bir yerden ana-babamin kulagina gidebilecek olmasi. çok üzülürler duyarsalar benim allahi reddettigimi, dinsiz oldugumu. o yüzden çok fazla bilinsin istemem. çünkü benim ailem çok dincidir, hani yobazdir olarak degil. dinlerine çok baglidirlar ve çok inanirlar. ama hükümeti yada onlarin dayattigi din baskisini falan da sevmezler. hani kendi halinde dinibütün insanlardir diyebiliriz. e bu yüzden benim çocukluk yazlarim kuran kurslarinda gecti. çok da iyi ögrendim. bir kac kere hatmettim. hem arapça hem türkçe. arapca bilmem ama, kurani indigi dilde okumak sevaptir dendigi icin bize onu da okurdum hep, türkcesiyle paralel. e dualar desen, hala bilirim bütün namaz dualarini ve önemli sureleri (ayetel kürsi, yasin, bakara son 3 ayet gibi). peygamberin hayati, hadisler vs desen onlar da baya var bende. ben 16-17 yasima kadar bu sekilde büyüdüm. 5 vakit de kilardim namazimi, aksattim mi kazami da kilardim üstelik. orucumu tam tutmusumdur, inandigim müddet boyunca. hala ramazanda ailemin yaninda isem arada derede tutmaya özen gösteririm onlarin gönlü hos olsun diye. zekatimi her sene aksatmadan veririm (sacma bulmama ragmen ailem bizim çocuk kafir oldu demesin üzülmesin diye, yoksa yilda 1 kez verilen birseyin hic kimseye faydasi olmadigi konusunda düsüncelerimi dile getiririm ailemin yaninda ve zaten onun disinda da yardimlarim olur insanlara, ayda 1-2 kere). anlayacaginiz dini gereklilikleri yerine getirdim, imanin da, islamin da. hala ortalama müslümanim diyen biri kadar dini gereklilik yerine getiririm. bazilariniz ikiyüzlüsün diyebilir, desinler önemli degil. ben ailemi taniyorum ve onlari ne olurlarsa olsunlar seviyorum. onlari kirmak, üzmek hayatta en son isteyecegim seydir. ya da senin icinde hala allah korkusu kalmis diyenler olabilir. yok benim icimde ne senin ne baskasinin yaraticisina karsi bir korku yok. benim tek korkum var o da insanlara zarar vermek. onun disinda hiçlik. nerde kalmistim? dini de ortalama gecinen bir müslümandan çok daha iyi bilirim, çok okudum çünkü. sadece müslümanligi degil, dünya üzerindeki bütün ilahi-ilahi olmayan dinleri okumaya ögrenmeye çalistim. bazilarini ögrendim de. bunu yaparken hep sorguladim. ama çok sorguladim. çünkü çok sıkı bir dini egitimden geçmis, çocukluk çaglarinda gözü kapatilmis birinden bu tür seylere hemen adapte olmasi beklenemez. sorguladiklarim bana kalsin. ama en sonundan bütün bu süreclerin sonunda bilim dünyasina attim kendimi ve yaklasik 10 senedir bilimle ugrasiyorum. hatta 14 diyelim. ve bilim isin icine girince isler daha bir kolaylasti. çünkü sorgulama ve arastirma yöntemlerini ögrendim. sadece türk kaynaklarla degil, yabanci kaynaklarla da yürüttüm bütün arastirmalarimi. ve son bir kac senedir (4-5) saglam bir ateistim, saglam derken bir daha hicbir dine geri dönmeyecek sekilde. iste tam olarak bu yüzdendir ki önermeye katiliyorum. ama degisik bir acidan. dini, dinleri bilmeyen inanci ve yaraticiyi tam anlamiyla reddedemez. iste böyle sözlük, bazilari hiç begenmeyecek olsa da yazdiklarimi ben kisisel tecrübelerimi paylasayim dedim. saglicakla.
ateistlerin bir yaratıcıya dolayısıya kutsal kitaplara inanmamasının beraberinde getirdiğidir.

eğer tanrı yoksa kutsal kitaplar insan kaynaklı ve kültürün bir uzantısıdır, amiyane tabiriyle kadim bilgilerdir. gökten inmeseler de kutsal kitaplar değerlidir, içlerinde yer alan tabuların bir çoğu faydalı bulunarak uygulanagelmiş ve evrim süresince yerleşik hal almış davranışların bir tortusudur.

kısaca din insanı anlamanın bir yolu, antropolojinin, sosyolojinin, psikolojinin en önemli inceleme nesnelerinden biridir.
Doğru bi yargıdır ateist değilim ama dindarlardan daha mantıklı düşünüyorlar allah yoktur demeleri hariç hadi biraz şaşırın.
sorgulaması araştırması dogmalara inanmamaları onları dindarlardan ayıran bir yönü çoğu dindar bunları yapmıyor.
Ee dindarları her fırsatta tepkimek için çok okumaları gerek azizim. Yoksa neye dayanıp da düşünebilirler ya da düşüncelerini dile getirebilirler. haliyle bu konu üzerinde durmaları için de dini konuları iyi bilmeleri gerekiyo.
yalandır. nitekim bunlar da bilmiyor. hadisi din sanıyor.
eski imam ateist oldu.
(bkz: turan dursun)
bilse ateıst olmaz.
tevrat, incil, kuran gibi semavi dinlerin yanı sıra bir çok teolojik ve pagan inançlar hakkında bilgim var.
öte yandan evrim ağacını da baya baya incelemişliğim var,

müslümanım.

okuyan ateist, anlayan müslüman olur.

selametle
yalandır.

karikateist te paylaşılan kırpılmış ayıklanmış ayetimsi laflar ve muhammed peygamberin ölümünden 230 yıl sonra yazılan uydurmaları okuyup dininizi öğrendim diyonuz amk! yemiyoruz lan!

turan dursun a gelince. bugün yaşasaydı o da en falza karkateist e admin olabilirdi o kafayla.
Kısmen doğrudur. Türkiyedeki ateistlerin çoğu önce müslümandır. Haliyle herkes kadar din bilgisi vardır. Sonra üzerine katacaktır diğer şeyleri. Genelleme üzerinden gidersek ateistlerin geneli müslümanların genelinden dini daha iyi bilir. Ama bir islam bilgini de ateistlerin çoğundan daha iyi dini bilir.
onun doğrusu şöyledir:

dini sadece ateistler biliyor, onlar da yanlış biliyor.

uydurulmuş hadisler ve cahil müslümanlar argümandır onlar için. tarihçilikle alakası olmayan subjektif yorumculara çok takılıyorlar.
bilenleri vardır ve ve bu gayet tabii dir.
ateistler de insan dır ve ilim insanın cehlini izale eder.
bilmek, inanmak, yaşamak; birbirinden tamamen bağımsız kategorilerdir ve hepsinin bir arada bir bünye de olması idealdir, olması özlenen, istenendir.
insan bu, meçhul...
bilir, fakat inanmaz ve yaşamaz
inanır,inandığını yaşar ve fakat neye inandığını bilmez
bilir,inanır ama bilip inandığını pratize etmez,yaşamaz
etrafınıza lütfen alıcı gözle bir bakın; olması gerekene, ideale uzak o kadar çok insan göreceksiniz ki...
hülasa:
tutarlı olmak zor zanaattır ve samimiyet taklid edilemeyen bir güzelliktir.
her iki taraf da kısmen bilmiyordur. bana sorarsanız ben de bilmiyorum.
bilip ne yapacaksınız. vicdanınız yetmiyor mu yaşamak için.
bilmiyorum,ilgilenmiyorum.
benim dinim, vicdanımdır.
(bkz: ateistler tüm dinlerin aynasıdır)
cok iyi biliyorlar lakin farkli algiliyorlar farkli yorumluyorlar.
https://m.youtube.com/watch?v=4WZV5yM6WaE