bugün

türbülansa girmiş uçakta bir tane bile bulamayacağınız insan modeli.
Ateizm Tanrı'nın "varolmadığına inanmak" demek değildir. Tanrı'nın "varolduğuna inanmamak" demektir.
yalnız kaldığında hiç kimseye yalvarıp yakaramayan, kendini sadece bu dünya için yaratılmış sanan ve bu kadar az bir ömre hayatını sığdırmaya çalışan zavallı insan modeli.
ayakları yere sağlam basan ne yaptığını bilen kişidir.aklın ve bilimin kabul etmediği her şeyi reddeder.bu gün ateistlerin ortaya attığı bilimsel tezleri eleştrenler "insanın çamurdan yaratıldığı" tezine ikna olmakta ve bir hayli gülünç duruma düşmektedirler.
yaradana inanmak akıl işi değildir bir kere. adı üstünde iman denilen olgu; kabul edip baştacı yapmaktır. bu da fiziki melekelerle değil, ruhani bir takım ögeler sayesinde kazanılır. insanların birbirleriyle sidik yarıştırıp, birşeylerin varlığını veya yokluğunu karşı tarafın kafasına sokma çalışması en hafif tabirle ahmaklıktır. iyi ve özgür bir hayat için ateistlerin kabul ettirme çalışmalarını da, daha kendini kurtardığı meçhul inanç sahiplerinin başkalarını kurtarma çabalarını da endişe ile izlemekteyim.

allah, ne atomun içindeki protona bakılarak ispatlanabilecek ne de ''ee olsaydı görürdük homina goyayım'' kabilinden cümlelerle yokluğu ispatlanacak bir kavram değildir. zaten bütün kutsal metinlerin de anlatmaya çalıştığı dünya hayatının büyük bir imtihan arenası olması, bu düşünceyi mantıklı bir platforma taşımaktadır. eğer din denilen olgu, bilimle bağlantılı olan, akabinde teknolojinin yardımıyla yaradanın varlığını veya yokluğunu ispat edebilecek olsaydı, allah'ın kitaplarında sıkça bahsettiği ''imtihan'' mevzuatının hiçbir geçerliliği kalmazdı. sorularıyla birlikte cevapları da verilmiş bir sınavın hiçbir anlamı olmazdı zira.

yazının başında belirttiğim iki ahmak kesimden biri olan ateistleri - kendi halinde inançsılığını yaşayanlar tenzih edilerek, inkarı ispatlamaya çalışan güruh kastediliyor- anlatmaya çalışacağım.

geçenlerde sözlükte ateist olduğunu düşündüğüm bir yazarın girisinin altına koyduğu linke tıkladım. ''tanrıya sorulacak tek soru'' başlığı altına yazmış olduğu girinin yönlendirdiği bir siteydi. kendimi bir anda sözlükte hissettim siteye girdiğimde. ''tanrıya sorulacak tek soru'' başlığını okuyormuşum gibi geldi bir anda. lafı fazla uzatmadan sitede sorulmuş bir kaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum.( türkçeleştiriyorum soruları, o kadar da entelektüelim(!) )

* neden kendini göstermiyorsun? hepimizin sana inanmasını istemiyor musun? haksız mıyım? neden kendini bir kerecik göstermiyorsun da aramızda bu kadar tartışmanın çıkmasına sebebiyet veriyorsun? belirlediğin bir zamanda bunu yap da biz de tartışmalarımıza son verelim, olsun bitsin

* neden savaş var? neden savaşların birçoğu senin adına?

komik bir soru geliyor. hazırlıklı olun

* neden zararlı şeyler hoşumuza gidiyor? alkol, sigara, uyuşturucu gibi... patates kızartması cheeseburger vs.?

şimdi bomba soruya geliyoruz. kabul ediyorum bunu kainatı, içindeki milyarlarca yıldız sistemleriyle birlikte yarattığını iddia eden tanrı bile cevaplayamacaktır muhtemelen(!)

* havvayı ademin kemiğinden yarattığını söylüyorsun. peki o zaman nasıl oluyor da erkekten bir kemik çalmana rağmen, kadınla erkeğin kemik sayısı eşit oluyor?

araya jet hızıyla nietzche giriyor:

- ve tanrı öldü.

* şimdi adem 930 yıl yaşadı diyorsun? öyle mi?

el cevap: ulan sanki adem ''yaş otuzbeş yolun yarısı eder'' fikriyatını savunan bir adam olsaydı, inanacaktın amına koyayım. senin gibi sorunun ben taaa...

son bir soru . fazla bayt kalabalığına gerek yok.

hristyan çevrede yetişmiş ateist bir arkadaştan, sevip de kavuşamayanlara geliyor. (müslümanlar için de geçerli olabilir soru ayrıca)

daha önce kitabımda bu cevabı vermiştim muhammed aleyhisselam için. isa mesih için de geçerlidir. 10 ytl karşılığında tüm kitabevlerinde bulabilirsiniz.

kısaca cevap vereyim:

muhammed aleyhisselam ın hürmetine alemlerin yaratılmasının sebebi; allah: ''ben muhammedi yaratayım, onun yüzü suyu hürmetine de alemleri yaratayım'' değildir. allah ezel ve ebedin hakimi, zaman ve mekandan münezzeh olduğu için, hiçbirşeyi yaratmadan önce yarattığı bütün kulların neler yapacağını en hayırlısının kim, en rezilinin kim olacağını bilmekteydi. yarattıklarının geleceğini ve nasıl işler yapacağını bilendi. bunlar doğrultusunda muhammed aleyhisselam ın kainatın en hayırlısı olduğunu da zaman aleminde gördü ve ''işte bu kulun yüzü suyu hürmetine alemleri yaratırım dedi'' ve ilk onun ruhunu yarattı. o seçilenden ziyade hakeden olduğu için habibullah oldu. allah kimseye haksızlık etmez çünkü...

not: dediğim gibi, koyduğum sorular ve yaptığım yorumlar ateistlerin kendini zeki zannedip ahmakça sorular sormaktan imtina etmeyenlerine gidiyor. yoksa ''allahına kadar ateistim ulan'' diyenler lafım yok. eyvallah abi der, yerimi bilirim. laflarına ne laf ederim ne de hakir görürüm.

diyeceğim o ki ne olursanız olun, bu soruları soranlar gibi mal olmayın lütfen. ister ateist, ister din sahibi... hiç farketmez. allah adamı salak yapmasın. çok kötü birşey. üzlüyorum walla...
yobaz,allahsız,kitapsız insanlara denir.
allah' ı içinde hissedemeyenler, manen göremeyenlerdir. *
tanrının itaatkar kullar listesinde kendisine öngörülen inançsızlıga inanış "kader"ini aynen yasadıgı için listede top 10 da olması gereken insan..
godless..
* * *
çoğu kez, yazılırken ataist kelimesiyle karıştırıldığına tanık olduğum kelime.
(bkz: cahil)
müslüman başlığı altında; şu başlık altında yazılanların onda biri yazıyor olsaydı, "inanç özgürlüğü'ne yapılan saldırı" hatta "din düşmanlığı" adı altında ne denli büyük eleştiriler (ve hatta ne yazık ki hakaretlerin) yapılacağı göz önünde bulundurularak hakkında yorum yapılması gereken hayata bakış, hayatı algılayış şekli.
bazı insanlar tarafından (ki bu insanlar korktukları varlıklara inanan insanlardır) oldukça ele$tirilen ve hakir görülen, din kavramına ve bir yaratan olduğu olgusuna inanmayan bir çe$it gruptur ateistler.
(bkz: la havle)
insan müslüman doğarmış bilmem ne doğarmış ateist şekil yapan insanmış bilmem neymiş. ne diyorsunuz lan siz? müslümanlık başlığı altında burada yazılanlardan bir tanesi yazılsa silinirdi nerede bu modlar? en azından bu adamlar birşeyleri araştırıp seçiyor. ben böyle doğdum böyle oldum gibi saçma saçma şeyler zırvalamıyorlar. bilim adamlarına bakarsanız ateist olanlarının çoğunlukta olduğunu görürsünüz. benim inancım bana aittir başkasının inancınıda eleştirmem küçümsemem. tabi ki yobazlık yapmadığı, sapkınlık yapmadığı sürece.
120-130 iq seviyelerinde dolaşan insanların taptığı din. * bu soruşturmalarına cevap bulamıyormuş gibi olmalarından kaynaklanıyor. 130 seviyesini aşan insan yine allah a bağlanır...
(bkz: istisnalarda var tabi)
hoşgörüsüzdürler...
yaşadıkları her an lan ya varsa kaygısıyla yaşayan büyük çoğunluktaki kitle.
eğer haklıysa o da toprak olacaktır, tanrıya inanan da. Eğer haklı değilse, o zaman boku yedi işte.
diğer hayatı düşünmeyen, önemli olanın bu dünyadaki yaşamın nasıl daha güzel olacağını kural haline getiren kişi. oysa Müslüman kişi durumuna isyan etmeyip, haline şükretmeli, Allah'ın kendisini sınamak için uygun gördüğü cefaya katlanmalı ve ahirette alacağı mükafatı hayal etmekle yetinmelidir. bu arada varsın bir avuç burjuva bu dünyada kendileri için kurdukları cennette gününü gün etsin.**
ateist ve olmayanlar (müslüman, diger dinler, budistler vs.) dinlenildiklerinde nedense iki tarafinda hakli cikabildigi icin, kafasi bulananlarin gününü kurtarmak icin sececekleri yoldur ateistlik, daha dogrusu dünya yasamini riske atmamaktir.
iki ihtimal var,
allah varsa boku yiyen ateisttir, ancak allah yoksa ipnece bir gülümseme atabilir inananlara.
inanan icin; allah varsa ateistlerin affedilmesi icin rabbine yalvarir, yoksa zaten kaybettigi pek bir bok yok (ehli keyf olmamak harici).

(bkz: ateistlerin tanrisi tesadüf)
Bi de laf vardir, neymis hani hic olmazsa allah yoksa bile onlara* bisey olmazmis, varsa da biz* cayir cayir yancakmisiz, nasil yanlis bi ongoru, onerme ya da tahmin;olan size oluyo asil! madem oyle, o zaman hic biz icip, sıcıp,gezip, tozup,sevisirken pis pis bakmayin, nasil olsa cennette size huriler*,yakisikli hatli kasli ic giciklayici abiler* gelcek bolcasindan!ama ya yoksa?**
türkiye ateistleri nedense islam düşmanıdır. dine karşıyım der lakin sadece islama karşıdır. özellikle hristiyanlığı takdir ederler. ayrıca ömürlerinde kur'anı okumamış olmakla birlikte kur'anda şu çelişkiler var, bu çelişkiler var diyen dallamalardır. neden dallama oldukları konusuna gelince; araştırmadan, bilmeden, kulaktan dolma şeylere körü körüne inanıp aynı şekilde kulaktan dolma bilgilerle kur'an hakkında ahkam kesmeleridir bunları dallama yapan.

gelelim 9 yaşındaki kız bilmem ne hikayelerine. peygamber efendimizin yaşantısı örnek yaşantıdır. peygamberimizin ilk evliliği bir dul iledir. hatta bu dul kendisinden yaşça büyüktür. bu örneğe bakılarak islamda dulla evlenmek vardır. şayet evlenmeseydi, ulan evlenmek helal ama peygamber dulla evlenmediğine göre dulla evlenmemek sünnettir düşüncesiyle insanlar dullarla evlenmeyecekti.

ha keza islamda "akıl baliğ" denen (çok biliyorsunuz ya, o yüzden akıl baliğin açıklamasını yapmıyorum. nede olsa hafızdan daha hafız, alimden daha alimsiniz) olay vardır.

erkekler ve kızlar akıl baliğ olduğu an seçme ve seçilme hürriyetine sahiptir. 18 yaş mecburiyeti gerekmez. ha keza akıl baliğ olduğu an evlenmesinde de mahzur yoktur. insanları küçük yapan sizlersiniz, islam dini olgunluk durumunu belirlemiştir. bu yaşla değil akıl baliğ olmayla gerçekleşir. (siz elbet müslümanlardan daha iyi biliyorsunuzdur lakin unuttuğunuzu var sayıp hatırlatmak istedim. insan bilmediği şey hakkında eleştiri yapmaz değil mi?)

ayrıca, (bkz: profesor ve dahiyane adamlar ateist olur/#1805573)
ateizm de bir inanç sayılabilir. hatta evet aptal aptal konuşan insanların inandıkları din diyebiliriz. ancak buna bir din denirse, diğer dinlere ve mensuplarına gösterilen saygının bu dine ve mensuplarına da gösterilmesi lazımdır.bir insan kendisi gibi düşünmeyen birisine "aptal" yakıştırmasında bulunuyorsa bence önce kendini yargılaması lazımdır.
kendisinden farklı inanışlarım olsa da takdir ettiğim insan evladı. en basitinden yanlış yahut eksik yorumlayıp, dünya ve yaşamı anlamasına, katkılamasına engel olacak bir dine mensup değildir. ötesinde her oluşun bilimsel açıklaması olduğu referansıyla hareket etmesi, yalan dünyanın, bu herife, şu zamanda ihtiyacı olduğunun göstergesidir. herife göre yalan dünya değil işte oğlum, önemli bu fark.
güncel Önemli Başlıklar