bugün

genelde tüm müslüman mezarlarında yazan "ruhuna fatiha" yazısının atatürk'ün mezarında yer almıyor oluşu. sebepleri incelenmelidir; belki anıt mezar olduğu içindir, belki de kamusal alan* olduğu için...
cahiller için geliyor

(bkz: anıt mezar)
mezarda ruhuna fatiha yazmasının bir üstünlük ifade etmemesi bakımından öğreticidir. zira kurtuluş savaşında ingilizlerle işbirliği yapıp halka asi diyen pek çok şeyhin mezarında tahminen fatiha yazmaktadır.
el-fatiha ya da ruhuna fatiha kelimesi duyulduğu ya da okunduğu takdirde okunmasının gerekli olduğunu bilen kişilerin, anıtkabiri ziyarete gelen turist, gavur*, gayri müslimleri de düşünerek, onları zora sokmama amacı taşımasındandır. *
atatürk'ün müslümanların dini lideri olmayışından ileri gelir.

edit: biliyorum anlayamadın gerizekalı. ve o yüzden eksi verdin. şöyle diyeyim o zaman: türkiye salt müslümanlardan oluşan bir ülke değil. kimse fatiha'yı bilmek zorunda değil. atatürk'ü ziyaret eden ve ona saygı duyan bi insan da atatürk'e saygı duymak için fatiha'yı bilmek ya da okumak zorunda değil.
şimdi hocam o dönem bütün din alimleri terfi* edildiklerinden kimsenin düşünemediği bir durumdur.
en büyük eserim dediği laik cumhuriyetin ruhuna fatiha okunmasının yanında fasa fisodur.
(bkz: laik türkiyede ölen askere şehit denmesi)
(bkz: laik türkiyenin milli marşında dini temalar olmasi) *
edit: (bkz: sistemin çarpıklıklari) *
Verilmeyen vasiyetler bunlar...Eğer aklına gelseydi kendi mezarına yazdırırdı...
(bkz: illegal sorgulayıcı melek)
hergün ruhuna fatiha okunduğu için hatırlatılmasına gerek kalmaması nedeniyle olmasın sakın o!

mezar taşlarındaki o ibarenin ne olduğunu bilmeden islam kültürünü biliyormuşcasına iki risale-i nur okumuş bünyelerdeki hezeyandır. "büyümeniz gerek" deyip pohpohlayıp geri gönderirim genellikle ben bu çocukları.
onun düşüncelerini benimsemiş insanların onu dini bir kimliğe sahip olarak değil siyasi ve askeri kimliğine göre değerlendirmesi için böyledir.
Geçenlerde Anıtkabir'e gittim Mozalenin önünde durdum lan napıcaktım ben napıcaktım derken kafam iyice karıştı sonra Anıtkabirden çıktım.Yolda aklıma geldi Fatiha okuycaktım abi dedim ah biri yazmamış ki aklıma gelsin bendede suç yok yani.
bir haremağasının mezarını bile türbe haline getirebilen yurdum insanının galeyana gelip anıtkabri de türbe haline getirip her tarafına birşeyler bağlayıp yazıp çizmesinden, mum dikip yakmasından çekinilmesinden kaynaklanmış olabilecek durumdur.
zira onun gibi bir insanın kabrinin başına gidip de bir fatiha okumak için talimat gerekmez.
Mesele mezarında, mozolesinde ne yazıp yazmaması değil oraya giden yüzbinlerce Türk Müslümanın, Anadolu Türk'ünü geçtim, Kırımdan, Azerbaycana oradan Bulgaristana ve ortaasyanın ötesine kadar yüzlerce milyon Türk'ün Ona fatiha okuması önemlidir ve Tarihin en büyük Türk'üne bu fatihalar okunmaktadır.

Bunu idark edemeyen kimisinin kanı türk olsa bile ruhunu ne idüğü belirsizlerden peydahlamışlar yani Türk olmayanlar bu ayrımı anlayamazlar.

Ulan hadi Cumhuriyetten, Ulus devletten, Türklükten rahatsızsınız.
Çanakkale savaşını vermiş tarihin en büyük komutanına Sırf çanakkale için saygısızlık yapmayın bre gavatlar.
yok ama çanakkale savaşını da iman dolu yürekli Türk askeri değil gökten inen iman dolu bulutlar verdi değil mi?
(bkz: sözlük sen bu hallere düşecek miydin)

(bkz: ruhuna el fatiha)
Ruhuna uygun Fatiha bulunamaması nedeniyle gerçekleşmiştir.
(bkz: Cumhuriyet ruhu)*
belki de atanın fatihaya ihtiyacının olmamasındandır.koskoca atatürk'e fatiha okumak hadsizliktir; netekim ataya hadsizlik kimsenin haddi değil.* *
Olmayacak duaya amin dedirtmemek amaciyladir.
(bkz: fatiha oku yazmayınca dua okumayan mümin)
(bkz: dua okuma talimatı) *
Ruhuna fatiha okumak için orda ruhuna fatiha yazması gerekmediği içindir. Ayrıca (bkz: Anıt mezar)
(bkz: minareli anıtkabir)
çünkü sen mezarını görmedin yavrum gördüğün (bkz: mozole) denilecek durum
anıtkabir'de ruhuna fatiha yazmaması o'na fatiha okunmadığı anlamına gelmemektedir. en azından benim gidip dinlediğim, ölenlerin arkasından 7. 40. ve 52. günlerde okunan duaların ardından yapılan "aminlerde" hz. muhammed'den ne az ne de çok dua alır.
fatiha ölülere okunur.

" 1881- ... "
güncel Önemli Başlıklar