bugün

chp nin hızlandırdığı durumdur. her lafında atatürkü sahiplenip sayıklayan, peşinden de doğuluları, fakirleri, köylüleri ve iyi eğitim alamamış insanları ''salak, gerizekalı, cahil, bidon kafalı, köylü, sıkmabaş'' diye aşağılayan chp güruhudur. son dönemlerde ortaya çıkan dersim muhabbetlerinden sonra da doğal olarak bazı insanlarda antipati oluşmaya başlamıştır.

herşey bir yana, bu zaten doğal bir durumdur. dünya ne insanlar, ne kahramanlar, ne komutanlar görmüştür ama hepsi tarihin tozlu sayfalarında kalmışlardır. çünkü zaman ilerlemektedir ve çağa ayak uydurmak gerekmektedir. elbette bu tamamen unutuldukları ya da saygı görmemeleri demek değildir.

şimdi çağa ayak uydurmak derken (bazı kemocanların ''bre dürzüler siz de 1400 sene önceki saçmalıklara hala inanıyonuzzz ona bakarssaaaaaaannnn'' diye beyin özürlü gibi çemkireceğini bildiğim için ayrıca bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim), bu demek midir ki iyi işler yapan insanları unutalım ve bir daha hatırlamayalım?

elbette hayır. fakat bugünkü kemocanların derdi başkadır. onlar isterler ki yine eski günlerdeki gibi ülke faşizmle yönetilsin, dindarlar,başörtülüler,doğulular 2. sınıf insan olsun, ülkede sadece kendilerinin sözü geçsin. tahtları sallanmaya başlarsa falan hemen darbe yapılıp rakipler asılsın.

bunların ''atatürkün etkisi''nden anladıkları budur. bu etki elbette azalacaktır, zaten azalmaktadır ve azalmalıdır. yoksa kimse ''atatürke saygı gösterilmesin, atatürk sevilmesin, atatürkün adı bile anılmasın'' demiyor zaten kemocan kardeşlerim. saygıyı hakeden insana gereken saygı gösterilir zaten meraklanmayın.

ama siz, medeni, zeki, eğitimli, bilgili, soylu ve asil (!) kemocanlar, kalkıp da ''allah diye diye atatürkü unutturacaklar pis geri kafalılar'' diye avrupa ya özenip, salakça triplere girip de insanların inandığı tanrı'yı zihinlerinden çıkarıp onun yerine atatürkü yerleştirmeye kalkarsanız, dindarlara ve türbanlılara karşı ''cahil, sıkmabaş, orospu'' gibi tabirler kullanırsanız, millet de size aynen son seçimlerde üst üste yaşandığı gibi siktiri çeker ve zamanla azalırsınız, bir gün de bitersiniz. ve bu salakça fikirlerinizin arasına sürekli ''atamm, nerelerdesin, bu cahiller ülkeyi ele geçirdi atamm, gel de kurtar bizi atamm, sen kalk ben yatamm'' gibi ilkokul seviyesindeki kemocanca ifadelerinizi serpiştirirseniz, insanlarda elbette antipati oluşur ve elbette atatürk ten soğur.

özetle, eğer atatürk etkisinin azalmasından kastınız, eski günlerin, chp faşistliğinin ve islamofobinin artık bitmiş olması ise kusura bakmayınız, yıl 2012, insanlar faşizm, ve laiklik perdesi altında din düşmanlığı yerine özgürlük ve demokrasiyi tercih eder. yok bu değil de atatürke gösterilmesi gereken saygıdan, onu unutmamaktan bahsediyorsanız meraklanmyaın, unutmaz kimse.
türkiye cumhuriyeti ayakta ise hala etkisi azalmamıştır, azaltmayız.
(bkz: ordu göreve)
azaltmak isteyenlere inat gün geçtikçe daha çok sevilmelidir.
azalmıyor azalatılmaya çalışıyorlar lakin bilmedikleri bir şey var hiç bir zaman yüreklerdeki Atatürk sevgisi bitmeyecek.
hiçbir zaman ilmi olmayan eğitim sisteminin bir ideolojiden diğerine geçmesi ile ortaya çıkan durum. bilim, sanat, felsefe çok uzakta duruyor. beyin yıkamaya devam.
vatan bilmezlerdir onlar, vatan perver sever atasını etkisini azaltmanın geri dönüşü ağır olur .
bizim ülkemizde put sevilmemesiyle alakalı bir durum. ne zaman atatürk'ün hatası ve doğruları aynı cümle içinde kullanılmaya başlanacak, işte o zaman atatürk tüm halk olarak bağrımıza basılacaktır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk seveni çok olduğu kadar sevmeyeni de olan bir liderdir.

Asıl tehlike Atatürk'ü sevmeyenler değil, onu çıkarları uğruna yıllardır kullananlardadır.

Atatürkçü göründüğü halde farklı amaçlara hizmet edenler yıllarca bu ülkeye bu millete zarar vermişler, ülkeyi atatürkçü ve dindar olarak saçma sapan bir şekilde bölmüşlerdir. Oysa ki inanç farklı bir konudur, ülke kurucusuna duyulan saygı ve sevgi farklı bir konudur.

Sapla samanı karıştırmamak lazım. Hele hele ikiyüzlü hiç bir zaman olmamak lazım.

Büst yapmakla, resim asmakla atatürk sevilmez. Atatürk düşünceleriyle, stratejisiyle, fikir yapısıyla sevilir.

Ve gerçekten sevenin gönlünde yerini asla kaybetmez.
Bunun asıl nedeni yeni gelen neslin teknoleji ile fazla meşgul olması nedeni ile ortaya çıkmıştır.
kesinlikle doğru tespit azalıyor ve azaltılıyor,düne kadar sadrazamın biraflarını yalayanların bugun mutlak inancla bugunun sadrazımına şükella vermesi sonucu oluşan durum.
gün olur devran döner ağlayan bayram eder kamil!
dogmatik kemalist zihniyetinin ortaya çıkardığı durum. nasıl ki kimisi dini kullananlardan dolayı dinden soğur, kimisi de kemalistlere kızıp atatürk e düşman olur. türkiye nüfusunun içler acısı hali buradadır işte.

not: atatürkçü sistemin olup olmaması beni çok ilgilendirmiyor açıkçası, şeriat sistemi de olmuş olmamış çok sıkıntı değil benim için. komünal sistemsizlik taraftarıyım yani. kısaca atatürk ü siz kendi elinizle bitirdiniz sayın kemalistler, artık başınızı duvarlara vurabilirsiniz. bu tutumlarınız yüzünden insanları atatürkçülükten soğutmayı bırak, adamın kendinden nefret ettirdiniz. şunu unutmayın, herkes sizin gibi düşünmek zorunda değildir. işte sizin gibi düşünmeyen herkesi atatürk düşmanı ilan etmeniz, onları ötekileştirmeniz ve onları ülkeden kovma çabalarınız yüzünden bu hale geldi durum. hatta çok şikayet ettiğiniz bu hükümete oy verenler kadar siz de suçlusunuz. atatürkçü olmayan ama atatürk ü sayıp seven kişileri bile atatürk ten uzaklaştırmaya çalıştınız.

çok meraklısına not: atatürk e büyük saygı ve minnet duyarım ancak atatürkçü değilim, kemalist hiç ama hiç değilim. atatürk e büyük saygı ve minnet duyarım çünkü; kahraman atalarımın da yardımıyla benim topraklarımı dış mihraklardan kurtardı, dilimi, kültürümü bu topraklar üzerinde özgürce yaşamamı sağladı, ülkemin küllerinden tekrar doğmasını sağladı, tüm sistemlere karşı olsam da ve her ne kadar devlet kavramı var olduğu sürece özgürlük kavramı çok umrumda olmasa da olabilecek en özgür 2 sistemden birini getirdi ülkeme. peki neden atatürkçü değilim? devlet, kapital, hukuk, siyaset ve siyasi sistemler vb. kavramları reddeden biri olarak "devletçilik" olgusunu ve siyasi bir sistem olan "atatürkçü siyaset"i benimsememi beklemek saçmalık olur. ayrıca laiklik kavramının şu anki kapitalist sistemde olması gerekmektedir kabul ediyorum özellikle halkçılık ve cumhuriyetçilik ilkesi benimsenmiş bir devletin hakimiyeti olan bir ülkede. ancak şu da bir gerçektir ki laiklik kavramı da devlet ve siyaset kavramı gibi özgürlükleri kısıtlamaktadır. kısaca sizler gibi çocukken okuduğum şiirlere ihanet etmemek için "atatürkçüyüm ben hem de çokkk" diye dolaşmıyorum ortalıkta. sizin uğruna başınızı feda edeceğiniz, kendisi adına değişik ayinler * ürettiğiniz mustafa kemal atatürk ü sizin pek çoğunuzdan daha iyi tanıyorum. 1881 de selanik te doğmasından çok daha fazlasını yani. hatta pek çoğunuzdan daha fazla saygı duyuyorum. neden saygı duyduğumu biliyorum çünkü.
gün geçtikçe değerinin artması durumudur o! karıştırmayalım efendim.

hükümet ve milli eğitim eliyle yürütülen operasyonlarda müfredatın değiştirilmesi, yasaların kendi kafalarına göre bükmeleri atatürk'ün etkisinin azaldığı veya yanlış olduğu anlamına gelmez, mevcut iktidarın yıkıcılığını nasıl kullandığını.. abd'nin emirlerini nasılda iyi uyguladığını gösterir.

şu heykel paranoyasından çıkamamış olmaları bile kendi acizliğini gözler önüne seren insanların zerre değişmediğini gösterir.

mit müsteşarı sadece ifadeye çağrılınca bile panik olan partinin ne size ne memlekete faydası olabilir.
kasıtlı şekilde azaltılmasından dolayıdır. bir kurtulup rahatlayamadılar anasını satayım zaten tek emelleri, amaçları yavaş yavaş azalarak yok olmasını sağlamak. gizli gizli yürütülen, derinden aşılanan atatürk düşmanlığı sayesinde bu günlerdeyiz. aradaki fark ne kadar belli aslında birileri gelir vatanı kurtarır, birileri gelir o vatanı kurtarandan kurtulmaya çalışır. bu farkı görmeyen ve görmemek için çırpınan insanlar gözleri yandığında anlayacaklar neyin ne olduğunu!
o kadar uzun uzun anlatmaya gerek bile yoktur zira yalandır.
doğru olmayan bir önermedir...
etkisi azalmaktadır, bu durum elbet ki üzücüdür. bu ülke içinde de bir gerçektir. etkisini bilmem ama atatürk kesinlikle unutulmaz meraklanmayın. en azından atanın arkasına sığınıp siyaset yapan partilerin sayesinde. kardeşim dersiniz, şu soruna bi çare bulalım. yok derler atatürk, eh küh. kemalizm falan filan. eee çözüm filan yok tabi.
- aman haa atamızı unutmayalım ama kurduğu düzeninde içine edelim yavaştan. mantığı vardır. büyük insansın atam. huzur içinde yat.
azalan atatürk'ün etkisi değildir. onun düşüncelerini algılayamayanlar artmaktadır.
atatürkçülük sandığa gömüldü resmen... ülkenin %60 ı akp+sağ ve sol kürt seçmen atatürke karşı nefret beslerken diğer partilerinde samimi olduğunu düşünmüyorum.
Eğitim o kadar yozlastirildi ve medya o kadar tekellesti ki halk resmen unuttu, yeni nesile de ogretilmiyor. Bu durumda mucadele etmeli ve unutturmamaliyiz.
ulan atatürkcüler den daha öte emperyalist mi var .
katıldığım beyan. kurduğu fabrikaları sata sata ülke ekonomisindeki etkisini azaltıyoruz. resmen 96 yıldır taşıyordu kaleleri ülkemizi. artık çok azı kaldığı için bitiyor o etki de. lakin atatürkçülük dersen herkesin içinde bittiğinde, benim kalbimde dolu bir şelale gibi çağlamaya devam edecektir. şüpheniz olmasın...
Sanki chp de son dönemde pek fazla kullanmıyor ismini malum yeni müttefiki hdp rahatsız olabilir.
noldu gençler atatürkün adı işe yaramaz mı oldu .

onu da yakın da satarsınız hiç şüphem yok .
80 sene önce vefat eden atatürk ün vizyonu ve zekası günümüzdeki hiç bir siyasetçide yoktur ve yine günümüz siyasetçilerinin hitap ettiği kitlenin zeka seviyesi de yerlerde olduğundan atatürk ün etkisi bunların üzerinde azalıyor olabilir, bu çok doğal.
Atatürkü unutmak veya unutturmak arabayı son sürat duvara sürmektir.