bugün

adamın yüzde yüz"ATESiSTiM" GiBi Bi BEYANI olmadığına göre , iman imansızlık işleri de dedektiflik gibi toplanan belgelerle ölçülen değerler olmadığına göre , ulu önder'im de senelerdir (acıdır ki) rahmetli olduğuna ve kendisine danışılması bundan mütevellit imkansız olduğuna göre , ancak spekülasyon yaratmak amaçlı olan bi sorudur..

he bi de ben ilk entryi nasılsa tahmin ettiğim gibidir diye okumamıştım ama refleks olarak okumak durumunda bulundum sonra da kahkahamı zorla susturup , cevap vermeye yeltelendim..
adam dogmaya inanmıyoruz demiş , bu yüzden "atayist" mi olmuş?
bunu böyle algılayan adamlar yüzünde , yani dini yazılı dogmalar bütünü olaran alanlar yüzünden atatürk'ün dininin müritlerinden soğuması olasıdır vallahi..

büdüt:taşındık!!!

başlık başıma..
belki de deisttir. çok düz mantık üretiyoruz türkiyeliler olarak. yahu atatürk ateist olsaydı ne değişecekti. bunu açıklayın bir kere de. bir tez atılıyorsa meydana savunulması lazım doğru düzgün. adam müslümanım dedi süründürüyorsunuz. ne gavurluğu kaldı, ne masonluğu kaldı, ne annesine * sıfat takmadığınız kaldı, ne sabetayçılığı kaldı. bırakın zaten türkiye'yi bombok ettik bir de atamızla uğraşmayalım. elimizde tek var olan, elle tutulan ve övündüğümüz tek şey o. kişiliğinden çok devrimlerini, ilkelerini yerine getirsek daha çok adam olurduk. alkol kullanmasına da değinmek istiyorum; şerefsizim ben atatürk'ün hayatı gibi bir hayat yaşasaydım bırak günlük 3 şişeyi; rakıyı bidonla içerdim şerefsizim.
kuran denen kitabın şeri yasalarını yok saymış olması ile ne mutludur ki bize dinci bir devletten uzak bir ortam hazırlamıştır. her ne kadar akp hükümeti dinci tavırlarına devam ediyor olsa da atam zamanında gençliğe hitabe'sinde çok açık ve net gençlere düşen görevleri saymıştır. deist olması muhtemeldir lakin devletler dine değil ekonomiye göre yükselip alçalmaktadır. hala bunu anlayamayacak kadar aciz insanların da bu devleti kuran atam'ın dini hakkında zırva yorumlarda bulunmaları komiktir.
atatürk pragmatist bir insan olduğu için ilk başlarda pek günyüzüne çıkarmadığı yanıdır ateist tarafı. dinin temel parametre olduğu bir toplumda bunda garipsenecek bir yan da yok.

sonra fikri değişmiştir belki bilinmez, ancak devlet işlerinde katı bir laisist olduğu aşikâr.

atatürk'ün ateist olması bugünün türkiyesinde laikliğin olmadığı gerçeğini değiştirmez. laikliği dinsizlik olarak algılayan laikçi ve dinci kesimler için diyanet işlerinin varlığını savunmaları bile samimiyetleri konusunda yeterli doneyi sunmaktadır bize. bugün türkiye bir din devletidir ve dini sünnî islâmdır. yönetim sistemi şeriat olmasa da durum budur.
simdi efendim kisinin tamamen kendi tercihidir. Lakin bu safsata sadece kelime oyunudur. Kutsal kitaplarin Gökten indigini mustafa kemal atatürk bizzat görmedigi icin böyle bir cümle kullanmistir, dogru cümle kurmustur. Ayriyetten mustafa kemal atatürk' ün böyle bir cümleyi bazi kisilerin cektigi manada onlarca kisi önünde kuracak kadar iq' su düsük olmadigida malümdür. Ki düsünen varsa beynine oksijen gittiginden süphe edilir.
Ayriyetten atamiz yillar önce attigi oltalarla sazan tutmaya, bizi uyandirmaya devam etmektedir. Arz ederim.
not: neye, kime, nicin inandigi yada inanmadigi önemli degildir. su an tc kimligi tasiyormusun? tasiyorsun! .
ihtimaldir. elbette gerçeklik payı vardır. eleştirilebilir. hakaret edilmez. ateistlere de gün doğmuştur. galiba destekçi buldular, ya da bulmuş olabilirler.
bir rivayete göre doğru bir rivayete göre yalandır.
olasiliktan ibarettir, dogru ya da yanlis olmasi muhtemeldir.
ataturk'le ilgili birseyleri ortaya cikarmaya calisyormus gibi yapan insanciklarin icatlarindan biridir.
hem olsa ne olur ki?! ne yani "adam ateistmis o zaman unutalim biz bunu, silin lan tarihten" mi diyecegiz? oyle ya da boyle adamin neler yaptigina, topluma neleri kazandirabildigine bakilmalidir. kisinin fenomeniyle yaptiklarinin bagdastirilmasi sacmaliktan ote birsey degildir.
bu konuda yazar sinan meydan'ın "bir ömrün öteki hikayesi- atatürk,modernizm,din ve allah" isimli kitabının okunması halinde, ateist olma ihtimalinin ihtimalden çıkıp külliyen uydurma olduğunu görebileceğimiz bir konudur.
insan olmasından ötürü gerçek olabilecek ihtimaldir. ben de bu düşünce ile gittim geçenlerde anıtkabirde imanölçerle ölçtüm değilmiş!
bizim mahalleden rüstem abi'nin okeye dönmesi kadar önemi olan durum.
gerçek olsa da olmasa da kimseyi ilgilendiren bir durum yoktur.
olsun ya da olmasın kimsenin atatürk'e bakışını değiştireceğini sanmadığım durumdur.
varsın ateist olsun, varsın deist olsun ne olacak?
sonuç itibariyle hiçbir ateist/deist beyni ağlarla kaplı bir yobaz kadar tehlikeli olamaz.
atasözünde söylendiği gibi "para ile imanın kimde olduğu belli değildir". Atatürk'ün ateist olması veya müslüman olması tamamen kişisel tercihidir. Kimseyi ilgilendirmeyen bir durumdur.
'ata' ist olabilir.
yüksek bir ihtimaldir. Yaptığı toplumsal inkılapları hayra yormaya devam...
dinci müslüman ve dinsizlerin yüksekliğini kanıtlamak için ortalarından çatladığı, laik ve standart müslümanlarınsa düşüklüğünü kanıtlamak için kendini paraladığı ihtimaldir.

bana göreyse, müslüman da olsa, ateist de olsa en ufak bir fark bile olmadığı için önemsizdir. ve tabii, kime nedir?
ihtimali bile saçmadır.
yüksek bir ihtimaldir. çünkü mustafa kemal, gökten indiği sanilan kitaplara inanmayacak kadar zeki bir insandir zannimca. eğer gerçekten öyleydi ise, kendisine saygim bir kat daha artmiştir. gökten indiği, ve kim tarafindan yazildiği belli olmayan bir kitaba inanmak ne kadar doğrudur tartişilir.
yeni yetme atatürk düşmanlarının anlamsız, gerginlik yaratmaktan başka bir işe yaramayan saçma ithamlarından biri. ata'yı alkolik de yaparsın ateist de üstelik bunu sadece kulaktan dolma bilgilerle yaparsın. Sıkıştığın yerde allah'ı kitabı karıştırır çıkarsın işin içinden. al bunun içinden çık o zaman: (bkz: fethullah gulen in ibne olma ihtimali) *
(bkz: ataturk ve islamiyet/#4807046)
Fethullan gülen bir konuşmasında ben şahsen ibneleri severim onları kendime yakın bulurum demiştir ki bunu ben net kulaklarımla duydum şimdi burada ibnelik bildiğimiz ibnelik yakın bulurum ise yani kendim de öyleyim gibi bişey değilmi neymiş o zaman fethullan gülen ibnetor un önde gideniymiş.
atatürk'ün müslüman olma ihtimali kadardır. kesinlikle ihtimal dahilindedir çünkü bugüne kadar bu tezi destekleyen ya da desteklemeyen somut bir kanıt ortaya konulamamıştır. aslında en güzeli de budur. çünkü dini bir niteliği bulunmayan bir insanın vicdani özgürlüğü kimseyi ilgilendirmez. yani atatürk dini bir simge değil ki biz onun dini görüşünü araştıralım. mustafa kemal müthiş bir askeri deha, ileri görüşlü bir devlet adamıdır. bize bıraktığı miras vatandır. atatürk bir yanlış yapmışsa tabiki bunu eleştirelim, eleştirelim ki daha ileriye gidebilelim. zaten eminim kendisi de gençliğinden bunu isterdi. mustafa filminde gözümüze sokulan meclis konuşmasına göre insanlar anında ateist etiketini yapıştırıyorlar. diyelim ki gerçekten böyle bir konuşma yaptı, nerden biliyorsun ateist olduğunu, belki de deistti. ama küçük beyinlilere göre ateist, deist, budist gibi ayrımlar olamaz. ya müslümansındır ya da ateist, değil mi küçük yavrularım? şimdi koşun ev ödevlerinizi bitirin. entrynin bundan sonraki kısmı sizin ilgi alanınız değil. çünkü sağduyulu olmayı öğütlüyor.

insanların değerlerini, bu değer ister atatürk olsun ister hazreti muhammed olsun ister desteklediği futbol klubü olsun, karalamak için lütfen bel altına vurmaya çalışmayalım. zira gerçekten komik duruma düşüyoruz.
en başta belirttiğim gibi atatürk'ün ateist olma ihtimali, müslüman, hristiyan, budist hatta ve hatta mormon olma ihtimaliyle aynıdır. ve bu ihtimal de hiçbir allah kulunu ilgilendirmez. (bkz: nokta)
mustafa kemal atatürk, türk milletini osmanlı hanedanının kulluğundan kurtarıp özgür insan yapmıştır. eğer isteseydi iktidar benim halifede benim diyebilirdi. bu gün kimse atatürk ün ateist olma ihtimalini konuşamazdı.
ateist olma ihtimali olmamakla birlikte deist olması kuvvetle muhtemeldir.
turkiye gibi yobaz bir ulkede saklanmaya, reddedilmeye calisilan ihtimal. birakin yobazlar ataturk'ten nefret etsin, sevmesin. ya bir mantikli dusunun. ataturk musluman olabilir mi? musluman bir insan bu reformlari yapar mi? yapmaz. acik konusalim. ataturk ya deistti ya ateist. yobazlar da sevmesin aq.