bugün

Tarih ile çelişen bir versus. Atatürk yaşasaydı neler olurdu, dünya siyaseti nasıl gelişirdi, o evrende Türkiye nasıl bir konumda olurdu, alman halkı halen Hitler'i seçer miydi, Türkiye ve Almanya üzerinde kimler ne propogandalar yapardı, ismet paşa nerelere giderdi, neler yapardı gibi bilinmezliklerden dolayı kişilerin sadece sığ düşüncelerle cevap verebileceği bir versus ayrıca.
Atatürkün kurduğu ülke ile hitlerin kurduğu ülkeye bakınca kimin deha ve aklı başında olduğunu daha iyi anlarsınız.
atatürk sonrası yönetimle hitlerin yediği içtiği ayrı gitmiyordu.
atatürk yobaz silkendi.
yobaz öttürücüsü ile bir yobazın versusu. atam hitleri tek gözle süzer tek eliyle şamarlardı. zeybekle ingiliz kırması bir naziyi karşılaştıracak beyin örneğini al afrikadaki aç hayvanlara (etçil) dağıt göreceksiniz onlar bile tenezzül etmeyecekler...
Atatürk Mareşaldir. Hitler ise onbaşı. Mareşal ile onbaşı kıyaslanır mı hiç. Elma-Armut kıyası.
hitler askeri olarak o kadar da zeki sayılmaz. hatta fransa'nın hızlıca işgali planı ona ait değildir.
birinci dünya savaşı'ndan* kalma bir plandır.
fransa'nın hızlıca işgali planından kastım, ''hızlıca belçika'dan geçip, fransızlar'ın ana ordusu ile savaşmadan direk paris'i alıp fransa'yı savaş dışı bırakmak''**...

ikinci olarak ise:
komutanlar bunun imkansız olduğunu söylemesin rağmen hitler, inatla kafkasya'ya *** saldırı emri vermiştir.
ve naziler kaybetmiştir, ele geçirememiştir. ordu geri püskürtülmüştür.
bu savaş, ikinci dünya savaşı'nda naziler'in kaybetmesinin en büyük sebeplerinden birisi idi.

askeri alanında sonuç ortada. *
askeri alanda; atatürk, hitler'i berlin'de tokatlar.**
ayrıca hitler kendi ırkını üstün tutmaktadır.
Atatürk savaş kaybetmemiştir.
amk hitler kim ya :D

atatürk vs napolyona okeyim. elle tutulur tarafları var. illa hitleri kıyaslayacaksan enverle falan kıyaslaman lazım.
Nutuk vs kavgam.

ikisini de severim.
Atatürk savunma üzerine gelişmiş bir dehadır. Hitler planlamalar yapmaz subayları yapar Hitler onaylardı. Alman ordusu hız odaklı taarruz edebiliyor tanklar dümdüz ediyordu lakin Türkiye coğrafi yapısı pek düz değildir. Ayrıca tanklar şehir içi enkazlarda çelik yığınına dönüşüyor alman ordusunun en gerekli taktiği blitzkrieg işe yaramıyor teçhizat konusunda Türk askerinden çok daha donanımlı olan Alman askerleri savaşı lehine çevirebilir diye düşünüyorum. Her halükarda Atatürk saha adamıyken Hitler sahadan uzaktı.
Atatürk e hakaret niteliğindeki karşılaştırma.
Poseidon vs zeus ayarında bir karşılaştırma.
edit: yanlışım varsa söyleyinde ben de bileyim?
hitler askeri konusunda atatürk'e yaklaşamaz. (bkz: #43774354)

öte yandan , aynı devirde yaşamadıkları için pek anlamı olmayan bir karşılaştırma.
ne devir aynı ne koşullar.

birisinin yoktan kurduğu ülkede ne fabrika ne yol vardı. sadece istanbul'da bir şeyler vardı.

diğerinin iktidarı devirerek geçtiği ülkede fabrika, yol vs her şey var idi. sadece kullanımı politikadan dolayı yasaktı.
hitleri kolombiyanın ücra köyünde sorsan tanırlar, atatürkün namı fransa-kazakistan arası.
atatürk vaktinde hitlere sözünü geçirmiş, akitler hariç herkesin saygı duyduğu bir lider. hitlerin seveninden çok söveni var. ben onu da severim ama durum bu maalesef. evet. teşekkürler.
hitler almanya'yı ikincç dünya savaşına sokup yenilmiştir ve almanya'ya 30 yıl kaybettirmiştir.
Atatürk ise birinci dünya savaşından çıkıp dağılan osmanlı'dan türkiye cumhuriyeti'ni kurmuştur.
hitler'in planları ingiltere gibi ülkelerin sayesinde patlarken, atatürk'ün planları ingiltere gibi ülkelerin başka yerlerinde patlamıştır.

ata'yı aktroller sevmez. hoş, onların liderleri vahdettin de en son ingiliz gemisi malaya ile kaçmıştı. ingiliz sevdaları da oradan gelir.
Sadece Atatürk ve hitler bazında değerlendirme yapmak yanlış olur.
20.yy'da Einstein, planck, heisenberg, gibi aşırı zeki bilim adamları almanya'yı uçurmaya başladı. Türkiye'de böyle isimler yok ne yazık ki..

Yine de hitler liderlik olarak Atatürk'ten 2-3 tık önde
türkiyeyi baz alarak konuşursak ; atatürkü özgürlükçü ve vatansever insanlar severken hitleri tek adam rejimine kulluk eden tipler sever. o tipler kimlerdir ben bilmem erectorun kahvedekilere sorun..
teke tekte hitler tokatlar.
Atatürk diyenle muhabbeti kesin.

Dünya tarihinde aynı anda bu kadar fazla cephede taarruz edip, son ana kadar hepsinde galip gelen başka kimse yoktur.

işler ters gitmeseydi, şuan bu soruya almanca cevap veriyor olurduk.
Lan siktir git. Atatürk ve silah arkadaşları olmasaydı Yunan piskoposunun kıçını yalıyordun pezevenk. Artık yeter lan bu ne? Biri bitse diğeri başlıyor. Zall' ı da ayrıca tebrik ediyorum bu ümstad popcorn' un artıklarını sözlükte yazar yaptığı için.
güncel Önemli Başlıklar