bugün

Bu kafayla bu ülke iyi ayakta durmuş.
Almanlarda böyle bir şey yok, ruslar da staline bağlılık yok. Fransızlar napolyona tapmazlar. italyanlar mussolinin insan olduğunu bilirler.

Gerçekten çok yazık bu ülkeye.
Din bile böyle değil be kardeşim.
şu anda olan yapılan yanlışları görmeyen bilmem kaç sene öncesine kafayı takan yazdıgı yazı hakkında bır tane bıle ornek veremeyen yazar başlıgı.
Boş söylemdir.

Atatürk'ün yanlışlarını eleştirmekten kastınız, atatürk'e mason veya ingiliz valisi demek. Bir de şu macar mankenle birlikte oldu yalanını uydurmak. Siz kime sitem çekiyorsunuz burada?? Kimsenin kimseye taptığı yok. Atatürk'e minnet duyma ve onun yolunda gitme var. Siz ise bunu tapma olarak algılıyorsunuz.

Kimin kime körü körüne taptığı ve biat ettiği belli kardeşim. Biz kemalistlerin lideri ve rehberi atatürk'tür. Algı kasma peşindesiniz yine.

Kendi adıma konuşayım, kimse benim peygamberim veya tanrım değildir. Hiçbir varlığa da tapmam.
dislike atıp çıkıyorum, uzun uzun yazmakla uğraşmayın arkadaşlar.
Kafayı yemiş tiplerin düşünce biçimi.
Hayır yani, biz de saygı duyuyoruz atamıza, türkiye üzerinde en fazla hakkı olan şahsiyet, ama sonuçta o da bir allah'ın kulu, ne yaptıysa doğru demek kör fanatikliktir.
Mutlaka bir hatası ve yanlış bir seçimi olmuştur.
Atatürkün yolundan ayrılır ayrılmaz soğan ithal etmenden anlaşılan konu.

Diğerleri de pek bi matah diildi ama dış borç gene de 129 milyar dı.

500 küsur milyar dolar borcu kim ödeyecek şimdi?
Astıkları var ya hani biliyosunuz o meseleyi Heh işte en büyük hatası o oldu işte hepsini asmadı orda hata etti.
Edit: şu an kürsülerde sağa sola sallayan efendilerde (!) Atatürk'ü eleştirecek ne göt vardır ne bilgi vardır ne de taşşak. Üç beş siyasinin ya da radikal islamcının gazına gelip atlamayın zira mermileri, füzeleri ve bombaları dualar durduramaz malum kesim dua ederek durdurduğunu iddia ediyor ya hani ona ithafen şey ettim.
Aradaki fark şu: cumhuriyeti savunan insanlar, şeriat konusu açıldığında kafa kesmekten falan bahsederler sözde. ilk entryi görüyor musun? Bu ilk entryi giren adamın eline düşsek düşünmeden asar bizi.

Gidin bi white bear, men against fire falan izleyin de ufkunuz açılsın.
Ve bunu diyen mal RTE ye " götünün gılıyık" diyen biri.
Rosad sen bir şizofrensin. Bi doktora git iyi değilsin sen.
Bu memleket koca bir tımarhaneye dönmüş ahbap. Herkes güzel bir kafa yaşıyor. içki fiyatları da çok pahalı ya. Seri öneri atın.
"Benim sözlerim bilimle çelişiyorsa bilimi seçin" diyen bir adama yapılan saygısızlıktır.
sürekli bahsedilen şu hataları birisi söylese de rahatlasak. sürekli o da insan hata yapabilir, onun da hataları var gibi cümleler kuruluyor ama iki tane fesli ve şizofren deli çıkmış deli saçmalarını salyalarıyla havlıyor ve bazıları da kafası basmadığı için hala savunuyor. bakın sorgulamanıza söz söyleyen yok ama siz bilmeden, öğrenmeden yargılıyorsunuz. peki neden? çunkü peygamberle karşılaştırmaya çalışıyorsunuz, biz değil siz yapıyorsunuz bunu! neymiş atatürk'ün hataları bir söyleyin hele? rakı içmek mi? bu mudur yani? ölümüne savunduğunuz o osmanlı padişahlarının yaptıklarının yüzde 10'unu yapsa demek ki ortalığı yakacaksınız. sizden bir bok olmaz, size laf anlatmaya çalıştığım için benden de bir bok olmaz! soktuğumun cahil, örümcek beyinli, ezik, kapasitesiz, yetersiz, koyun çomarları!
kimse peygamber veya tanrı değildir. herkes hata yapabilir keza başbuğ gazi paşa hazretleri bile hata yapmıştır.
oncelikle ne yaptı kısmını doğru anlamak lazım, 1923 e kadar olan kısımina denecek birsey yok ama sonrası konuşulabilir.

edit: kendi ideolojisini felsefesini anlatan bir kitap yazmamış olmak en başta soylenebilecek bir eksiklik, gerek görmemiş olabilir. herkes anladığı kadar anlasın diye dudunmus olabilir veya insanlar benim ideolijimi felsefemi takip etsin gibi bir iddiası olmayabilir

cumhuriyeti herkesin ortak kabul ve kazanci olarak düşünüyorum, ve bunda payı cok büyük, ama bütün başarıyı sadece ona vermek haksızlık olur.

cumhuriyet donemi yaptigi harf inklabı ve egitim hareketi universtelere yabanci hocalar veya yurtdışına yollanan akedemisyenler vs en takdir ettiğim kısımdır, ancak harf inklabı kısmında ani bir degsiklik yerine 20 30 yıllık bir ikili alfabe ile geçiş cok daha faydalı olabilirdi, diye düşünüyorum.

sapka kanunu bugun bile sağcıların ekmegine yağ süren bir kanun olup belki geregini anlamış değilim

tdk ,ttk gibi kurumlarla dile ve tarihe yatirim yaomis ama gunes dil ve gunes tarih teorisi gibi yanlışlara milliyetçilik ugruna destek vermiştir

ekonomi politikası olarak ulkeye belirli bir vizyon kazandırdığı soylenemez liberal midir, tamamen devleçimidir, sosyalist midir kapitalistmidir ulkeye bu tarz bir vizyon bıraktığı soylenemez,

kendisi 15 yıl ulkeyi tek başına idare etmistir, sağcı veya solcu oldugunu soylemeyiz, bir rakibi olmadığı icin ulkeye iktidar veya muhalefet vizyonu bırakmamıştır, siyaset nasıl yapılır ögretmemistir, sonra gelen chp ve inonu ondan ogrendigi tek parti iktidarını uzun süre devam ettirmistir, eski silah arkadaslarindan yaninda tutugu tek kisi olan inonunun ondan sonra paraya kendi resmini basması bunun en güzel kanıtıdır

dış politikada barış yanlısı olmuştur, ancak bir inönü gibi 2 dunya savaşı krizi yönetmek zorunda kalmadığı için oyle bir durumda ne yapardı bilemeyiz. askeri politika olarak olası senaryoda ulkeye amerika ,ingiltere ,rusya veya almanya tarafında bir politika emanet etmemiştir.

belki ekonomi yeterli değildi ama otomotiv, uçak, gemi vs gibi sanayiye ciddi bir yatırım yaptığını soylyemeyiz, seker fabrikalarına yapilan yatırımı digerlerinde görmek zor. zamanına gore guzle hamleler var ancak ileriye yonelik ciddi bir teknoliji politikasi vizyonu bıraktığını söyleyemeyiz , soylediyse bile kimse ciddiye almamış demektir ki bu daha kötü, bu kadar seveni destekçisi varken bu kadar mı yalnız dı, kimse meşalesini devralmak istemedi mi, veya kimseye teslim etmedi mi

bilimi desteklediğini sozlerinden biliyoruz ama kendisinde olan bu vizyonu ulkeye kalıcı bir arge ve bilimselik şeklinde bırakamadığını görüyoruz, sonra gelenlere veya genele cahil ve bağnaz desek bile onları ikna edemediğini söyleyebiliriz.

kendisi turkiyenin geleceği icin dogru olduguna inandığı fikirlerinden geri adım atmamış malesef bazi konularda toplumun dindar kesimini ve kürtleri küstürmüş inklaplarına ikna edememistir.

kendinden sonra ulkeyi yonetecek dogru kişileri diyemem ama dogru politikayı hazırlamamış diyebilirim. hep denir yaşasa araba da olurdu uçakda, ama bu yaşarken bu vizyonu gelecege aktaramadığının da bir gostergesi,

kendisi başarılı bir kişi ama geleceğe bıraktığı vizyon tam olarak nedir, gençliğe hitabe vatanı kurtarmaktan ibaret ama ya siyaset ya ekonomi, bilim, ataturk bugun chpnin başında muhalefet lideri olsa ne yapardı buna kim cevap verebilir, veya iktidar da olsaydı. evet iyi yonetirdi diyebiliriz ama ne yapardı soylemek zor. hakkında okuduklarım tarihte neyaptığını anlatıyor, felsefesi nedir benim icin bir muamma, chp nin 6 oku onun siyaset hayatindaki bazi olaylarini anlatan şeyler bana onun kendi felsefslesi politikasi gibi gelmiyor.

yıldır anlatılan konusulan ataturkculuk tam olarak nedir anlamis degilim, ataturku sevmek anlamina mi geliyor, ilkeleri de var derseniz nedir bunlar bir ben mi anlamadım, milliyetcilik ve laiklik dışında diğerleri ney, ki milliyetçilik artık tüm dünyada sorgulanır oldu, sonuncuyu saymazsak kaç kere darbe olmuş ülkede ki yapanlar atatürkçülüğüyle en cok ovunen askerler, peki bunları onaylayan aydın geçinen atsturkçu gecinen kisilere ne demezsin, darbeyle ataturkun ne alakasi var, ihtiyac gorurseniz darbe yapabilirsiniz demis te biz mi bilmiyoruz, şimdi bu kişiler Atatürkçülüğü anlamışta ben mi anlayamadım,

son yüzyılın tr tarihinde tartışmasız en önemli kişidir. Hatta Türk tarihinde sayılı kisilerden birisidir. Kimse sen Fatihi severmisin sevmezmisin diye sormaz tarihi bir sahsiyettir, herkes gurur duyar sever kabuk edilir. ataturk içinde bu sekilde olmasi gerektiğini düşünüyorum, kimse ataturk sevgisi uzerinde veya nefretiyle siyaset yapmamalı, sırf söylemek icin ataturk ilkeleri inklapları yol gostericimiz falan denince karşı tarafta biz ozaman atatürkçü değiliz demek zorunda kalıyor, ataturk artık halen aramızda yaşayan bizlere şöyle şöyle yapın diyen birisi değilde fatih gibi tarihi bir kişilik olarak yerini almalı

günümuz dünyasının değil 100 yıl 10 yıl öncesiyle bile alakası yok artık. fizik kimya biyoloji felsefe coğrafya bile tamamen değişmiş durumda, marks ki tum dünyayı fikirleriyle etkilemiş dunyayı sallamış bir adam ama çok az sıkı fanları olsada şuan eski halinden eser yok, ve bugun olan ne siyaset ne ekonomi hicbiri 10 sene sonra bugunku etkinliğini koruyamayacak, ayrica her isin bir uzmanı akademisyeni var sor gostersin burda yoksa yurtsinda vardir cagir anlatsin adam yolla öğrensin bukadar basit.
Çünkü bazılarını ayakta tutan şey bu. o da olmazsa maskeleri düşer.
Bu maske önemlidir. Bu maskeyi takarak her pisliği yaparsın. Ne tür pislik yaparsan yap kayıtsız şartsız Seni savunacaklardır illaki.

Aslında yaptığı çoğu şeylerin yanlış olduğunu kendileri de biliyor.
Ama 3 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü bildikleri için hiç yanlışı olmadığını savunmaları kadar doğal bişey olamaz.

Bunlar sayesinde teröristler bile kemalist maske takmış.
kürtçü-dinci trollerin üşüştüğü başlık.
Kemalizm nedir ve nasıl uygulanır.
Atam sen kalk da ben yatam.
Ha şunu bileydin.

Yukarıda ağzı kalabalık bir yobaz da değişimlerden filan dem vurup, atamızın tarihe gömülmesi gerektiğini söylemiş.

Ulan ahmak, madem değişim mevzusunda o kadar hassassın, derdin ne ki hala bir 7.yy arap politikacısının arkaik öğretilerini savunuyorsun?
Atatürk eleştirilmez değildir. Fakat eleştrenlerin amacının onun açtığı yolda memleketi daha ileri taşımak olmadığını bildiğimiz için, onun hatırasına saldırmak ve onu çaresizce tarihten silmeye çalışmak (asla mümkün değil) olduğunu bildiğimiz için, ciddiye alamayız. Sorarlar klavye delikanlılarına "sen ne yaptın?" derler bu memleket için. O yüzden bu sözleri ciddiye almak mümkün değil. Anca konuşursunuz öyle ardından!
eleştirmeye çalışanların ağzından iskilipli atıf falan çıktığı an ağızlarına terliğin vurulup susturulması elzemdir. ulan atatürk hatasızdı kim diyor ? ben ilk okula başladığımdan beri atatürkçü düşünceyi benimsemiş bir insanım. 30 seneden bahsediyorum 30. birçoğunuzun yaşı bile bu kadar yok. ben bile hiçbir hatası yok her şeyi dört dörtlük yapmış demiyorum. dememde zaten atatürk de bir insandı elbetteki her insan gibi onunda kusurları, hataları vardı. bundan normal ne olabilir.

gel gelelim eleştirmeye, sorgulamaya çalışanlara. bunlarda şeye sürülecek akıl olmaz genelde. ne tarih bilirler ne siyaset ne politika ne ideoloji. dışarıda birilerinden ne duyarlarsa gelip tekrar ederler. ezberledikleri kelimeler bitince de ya oradan kaçarlar ya ana avrat küfür edip saldırmaya başlarlar. ulan eleştir hadi ? argüman sun ortaya. de ki şunu şunu yanlış yaptı o yüzden kendisini sevmiyorum saygı da duymuyorum de. dinleyelim bakalım dediğin gibi ise biz sana saygı duyalım. 5816 var ondan eleştiremiyoruz diyorlar cahil cahil. 5816 nın 3 maddesi var ve hiçbirisinde atatürk eleştirilemez yaptıkları sorgulanamaz yazmıyor. atatürkün maneviyatına ve hatırasına küfür edenler, onun büstlerine ve portlerine fiziki zarar verenler suç işlemiş olurlar diyor. ama bu mantar kafalı arkadaşlar daha 5816 nın kapsamını bilmediklerinden "şunu yanlış yaptı" diyebilecekleri bir şey de olmadığından bu kanun maddesinin arkasına saklanıyorlar.
atatürk'le aynı zamanda yaşasa göt korkusundan ingiliz taşağı emikleyecek yobaz beyanıdır.
Allah size hidayet versin seyh taşşağı yalamaktan vazgeçin.
görsel