bugün 716 başlık

atatürk ün yabancı dil bilmemesi

1. 3 3
    Azıcık araştırılırsa, Atatürk'ün fransızca bildiği anlaşılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus Atamızın Türk diline verdiği önemdir.
  2. 2 2
    21. y.y. günümüz liderlerinin bilmediği için gayet doğaldır. ama fransızca bildiğini biliyorum..
  3. 2 2
    çok da önemli olmayan durum. haticeye değil neticeye bakmak gerek. bilenleri de görüyoruz ilk okul ingilizcesiyle hem de.
  4. 2 2
    atatürk ana dili düzeyinde fransızca, idare eder düzeyde de almanca bildiği için geçersiz bir önermedir.
  5. 2 2
    fransızca bilir. Bir kaç kısa çekimde bizzat fransızca konuşmuştur. her ne olursa olsun, hiçbirşey Türkiye'ye Cumhuriyeti'nin kurucusu olduğu gerçeğini, tayyip ve onun gibilerin şu an Atatürk sayesinde siyaset yaptığını, statü sahibi olduğunu, başbakan olduğunu, özgür olduğu gerçeğini değiştirmez.
    bir 10 yıl daha yaşasan herşey çok güzel olurdu atam.
  6. 3 3
    yeni karşılaştırmalara sebep olacak türden, götten uydurulmuş iddia- iddia bile değil lan, sıçılmış nesne bu.

atatürk ileri derecede fransızca biliyordu, gerisini bilmiyorum, osmanlıca bilmesi de muhtemel.

ama koskoca akp hükümetinde yabancı bilen kaç bakan var?

belki nimet çubukçu. bir de ali babacan. eski dışişleri bakanı abdullah gül.

bu ülkenin başbakanı yabancı dilde iki lafı bir araya getiremiyor ulan, densiz!
  7. 4 4
    karşısındakine kendi dilini konuşturtabilecek kudrete sahip birinin yabancı dil örenme gereksinimi olmayabilir. birde böyle düşünmek lazım.
  8. 3 3
    yahu malın teki götünden atıp yazmış bişey olay olayım benim başlığımın altıda bi şekilde dolsun diye. ne diye uğraşıp link felan koyyosunuz, vaktinizi boşa harcıyosunuz ki? kendi de biliyo Ata'nın yabancı dil bildiğini.
  9. 3 3
    Dünyaya Türkün Gücünü kanıtlamış birisinin karşısına geçecek yabancı devlet erkanı bi zahmet türkçe konuşuversin... Atatürk kendisini ziyarete gelenleri onların dilinde ağırlama yalakalığını göstermemiştir.

Bir dönem Avrupa sefirleri Osmanlıca eğitimi alıp öyle tayin edilirdi osmanlıya, neden ? Osmanlı güçlüydü başka dili öğrenmesine gerek yoktu.

Uyan bana uysun leyn! derdi...

Ne zaman güçten düştük, işte o zamandan itibaren fransızca öğrenmeye ve kendi eğitim sistemimizi
    okul eğitim yuvası değil -> Eküri yani Ahır diye küçümsemeye başladık.

Bizim sefirlerimiz yabancı dil öğrenmeye başladı.

Neyse uzun lafın kısası Dünyayı dize getirmiş bir komutanın kendini tanıtmak için yabancı dile ihtiyacı yoktur.

hayal kırıklığına uğratacak birilerini biliyorum da,
    Atatürk fransızcayı çok iyi yazar ve konuşurdu.
  10. 3 1
    Türkiye cumhuriyetinin bir taraflarına koymak için uğraşan liboşların,maksat kendi akranlarını sevindirmek araçlı ortaya attığı gülünecek iddia.
  11. 5 3
    (bkz: one minute) yerine (bkz: just a minute) demesini bilir kanımca
  12. 5 5
    mustafa kemal, bir çok temel eseri orjinal dilinden dilimize çevirmiş , ayrıca matematik ve geometride kullanılan çoğu teknik terimi de, * genç cumhuriyet yıllarında bilimsel terminoloji sıkıntısı yaşayan Türkçe ye o kazandırmıştır. bilip bilmeden konuşmayalım, zaten iftira atmadan da nefret edebiliyorsunuz, bari milletin aklını karıştırmayın.
  13. 1 1
    izmit zirvesinde bahsi geçip , yan masadan bir amcanın muhabbete katıldıgı konudur.
  14. 3 3
    yes no ile idare edenlerin hiç bulaşmaması gereken konudur.
  15. 5 5
    nutuk'u okuyan herkes atatürk'ün fransızca bildiğini de bilir.
  16. 5 5
    sanki o zaman hızlandırılmış kurs vardı da gitmedi. hızlandırılmış kurtuluş hareketini yaptı, ki dönemin en kral hareketidir.
  17. 3 3
    Atatürk hakkında herhangi bir araştırma yapmayan arkadaşın kendisine giren girdisi.
  18. 2 2
    anadilini doğru düzgün konuşamayıp yabancı dili de yarım yamalak konuşmaktan iyidir.
  19. 1 1
    pek tabi ki biliyordu...

zaten bu kadar genç ölmeseydi, ya biz bilmek zorunda kalmazdık ya da eğitim sistemimiz öyle olurdu ki, yabancı dil bilmeyen kalmazdı...

evet her türlü güvenim tam...
  20. 3 3
    dünya otoritelerinin en büyük yönetici olarak tanımladığı, mustafa kemal atatürk ün hayatı farklı dillerde binlerce kitaba konu olmuştur. demek ki öndemli olan dil bilmek değildir...
  21. 3 3
    atatürk ün kendi ağzından yazmış olduğu eserlerden habersiz insanların uydurmasıdır. kanıt mı istiyorsunuz? (bkz: Nutuk)
  22. 2 2
    sözlük evrensel ve genel geçer doğrular içermez. Yerine göre subjektiftir. Bazense ankaraya yolu hiç düşmemiş ya da Büyük Liderin kütüphanesindeki kitapları hiç görmemiş olan densizin önermesine de yer verebilir başlığıdır.
  23. 2 2
    yanlış bilgidir. klavye başında bu entry i gireceğine azıcık araştırsaydın dedirten başlık.
  24. 2 2
    yanlış bir iddiadır, yanlış bir bilgidir.

aynı zamanda, dil bilmiyor olsa dahi bunun sebebi "vatan kurtarmak" falan değildir, saçmalamayın. ondan önce zaten yabancı dil biliyormuş atatürk, gerisini konuşmaya lüzum yok.
  25. 3 3
    O dönem Harp Okulunu bitiren her subay gibi Mustafa Kemal'de o dönemin Lingua-Françası Fransızcayı iyi bilirdi. Misal Mareşal Fevzi Çakmak Fransızca, Almanca, ingilizce, Arapça ve Farça bilirmiş. Beyler Osmanlıyı birçok konuda eleştirebilirsiniz ama yetiştirdikleri devlet adamları gerçek birer entellektüel ve vizyon sahibi insanlardır. Başlığı açan arkadaş beklediği ilgiye fazlasıyla mahzar olmuştur.