atatürk ün açıklanmayan vasiyeti

entry 32 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  Atatürk'ün ölümünden 50 yıl sonra açıklanmak üzere bıraktığı fakat hala açıklanmayan ve şu an Genelkurmay Harp Tarihi Dairesi'nde saklı tutulduğu söylenen vasiyeti.
  Kenan Evren'in, 1988'de Atatürk'ün vasiyetini açtığı, ancak "açıklanmasını
  sakıncalı görüp" tekrar kitlediği söylenir. Atatürk, sözlü olarak Fevzi Çakmak'ın
  Cumhurbaşkanı olmasını ve dış politikada da Türk-Sovyet dostluğunu vasiyet
  ettiği rivayet edilir.
  #661101 :)
 2. 2.
  espri konusu olacak en son şey.
  #661136 :)
 3. 3.
  tahminelere yönelik nacizane bir açıklama; atatürk,ülkenin kendi zamanındaki gibi gelişeceğini ve ilerleyeceğeni tahmin ederek 50 yıl sonrasına bir vasiyet hazırlamış fekat 50 yıl sonra bu mektup açıldığında görülür ki bu ülke o kadar ilerleme kaydememiştir, çünkü o süre içerisinde başa gelen liderler ülkeyi kalkındırmaktan çok, sadece olanı korumak için çalışmışlardır ve bunuda başaramamışlardır. bunun üzerine bu mektubun ilerlemeye katkıda bulunması için hazırlanmış olduğu anlaşılır fekat türkiyenin o noktaya gelmesi değil 50 yıl bir 150 yıl daha ihtiyacı olduğu görülerek tekrar kapatılmıştır. tahmine yönelik bu varsayımda çıkacak sonuç; eğer ülkenin başına gelenler atatürk ün 1/3 kadar yetenekli olsaydı şuan bu mektup adına varsayım yapmazdık, çünkü o mektup gereken gelişmeyi göstermiş olan türk milletine açıklanırdı, lakin şu şartlar altında bir 100 yıl daha bekleyeceğiz...
  #661212 :)
 4. 4.
  başa gelen hiçbir siyasetçinin * * yüzü olmadığı için açılmasına cüret edemeyeceği vasiyettir * . zira, her gelen ülkeyi biraz daha geriye götürmüştür. oysa, vasiyette tahminen 50 yıl sonrası için ilerlemiş, muassır medeniyetler seviyesine ulaşmış bir türkiye resmi çizilmektedir. ata, bu ülkeyi o yolda ilerlerken bırakmıştır çünkü.

  yani uzun lafın kısası, o vasiyeti açıklamak yürek * ister biraz. eh o da bizim baştakilerde yok, hiçbir zaman da olmadı maalesef.
  #661237 :)
 5. 5.
  açılırsa birçok koltuk sallayacak olduğu için saklanmakta olan vasiyettir.
  #661241 :)
 6. 6.
  enteresan bir şekilde hem açılmaması gerektiği savıyla açılmayan hem de ilk entry de içeriği hakkında bilgi verilen vasiyettir.ayrıca ilk defa bir vasiyette sözlü istek bulunması ve bu sözlü isteğin hangi çekmeceye nasıl konulduğu da ayrıca merak uyandırmaktadır.

  "efendim bu vasiyet şuanda kimse tarafından deşifre edilmemiştir.....bıdı bıdı bıdı... atatürk bu vasiyetinde gençlere milliyetçi olmalarını öğütlemiştir.....bıdı bıdı bıdı.....sözlü olarak da sağır ismet'in cumhurbaşkanı olmamasını istemiştir."

  bu cümleler de bu vasiyeti milliyetçi gözle okuyanındır.*
  #661681 :)
 7. 7.
  açıldığı taktirde çok etkili olacak ve infial yaratacak vasiyettir. belkide infial yaratacak diye açılmayan vasiyettir. ataturk'ü 70 yıldır konuşup bitiremeyen bir ülkenin vasiyetini açıp 2 hafta konuşulabileceğini tahmin etmek ne kadar komiktir..
  tabiki vardır 1-2 hafta konuşabilecek insanlar görüş farklılıklarına saygı duyarım..
  istediklerini yazamayıp bunu bir yakınmaya çevirerek vicdanını rahatlatanlarada saygı duyarım... magazin kahramanlarını ataturk'le aynı karade konuşmak bile üzüyor insanı..
  eğer bu vasiyeti bir hafta konuşup magazine yönelen bir türk varsa allah ona yardım etsindir..

  (bkz: şaçma entry girmeyin arkadaş)
  #661785 :)
 8. 8.
  eğer gerçekte böyle bir vasiyet varsa açıklanmaması her ne kadar zihinlerde kuşkuyla karşılansa da bunun nedeninin Atatürk'ün kendisinden kaynaklanmadığına, açıklamayanların çıkarları gereği olduğuna inandığım hatta emin olduğum vasiyet.he eğer yoksa,bu da bize türk milletinin kıçının uydurma konusundaki kabiliyetini tesciller.
  #661790 :)
 9. 9.
  nutuk ta da deyindiği "müslüman ülkeler birliği" kurulması yönünde görüşü olduğu iddialar arasındadır. 2013 yılında açılması beklenmektedir, bekleyip göreceğiz.
  #1425418 :)
 10. 10.
  açılmamasının iki nedeni olabilir;

  birincisi, bu vasiyette o dönemden bu döneme kadar yaşanan siyasi ahlaksızlıklara ve de cumhuriyetin bu hale getirilmesine karşı uyarmıştır ve de böyle bir durumun oluşabileceğini öngörüp çözüm planı hazırlamıştır, lakin bu kimsenin işine gelmez, bu yüzden de açılmaz.

  ikincisi, daha kuvvetli olan ihtimal ise söylendiği gibi atatürk'ün sovyetler ile yakın ilişki kurulması yönünde bir vasiyeti olabilir, lakin 1988'de ülkede 20 yıl hüküm sürmüş sol-sağ kavgası ve dökülen kanlar neticesinde, bu vasiyetin, darbeyle her iki tarafın da yamultularak durdurulan savaşı, tekrar körükleyebileceği ihtimalidir.

  bu ikincisinin olma ihtimali daha yüksektir çünkü vasiyetin saklandığı yer genelkurmay'dır. dolasıyla eğer sovyetler ile ilgili bir durum olmasa, vasiyette sadece tc'nin ilerlemesi için bir yol haritası çizilmiş olsa, açıklanabilirdi. lakin atatürkçü ordunun sovyetlerin de yıkılmasından sonra böyle bir vasiyeti açıklaması, kafalarda çizilen atatürk imajını bozabilir düşüncesiyle sakıncalı olabilir diye düşünmesi de garip sayılmaz. zira o zaman atatürk düşmanları "bakın sizin atatürkünüz böyle komünistti, böyle öngörüsüzdü" diye çemkirebilirlerdi.

  ancak her ne kadar bu ikinci ihtimal kuvvetli gibi gözükse de bunu çürüten bir başka ihtimal daha mevcuttur. atatürk gibi öngörülü bir insanın 50 sene sonraki bir devletin dış ilişkilerdeki tutumuyla ilgili yorum yapması mantıklı gözükmemektedir. zira sovyetlerin o zaman ne olacağını kimse bilemez, atatürk de bunun farkındadır.

  o zaman geriye tek bir ihtima kalıyor, o da bu vasiyette atatürk'ün günümüzdeki abd ve ab gibi emperyal güçlerin türkiye üzerindeki planlarına dikkat çekmiş olabileceğidir ki amerikalıların our boys diye hitap ettikleri kenan evren ve saz arkadaşlarının bu vasiyeti açmasını beklemek salaklık olur. onun da, sonra iş başına gelenlerin de, ordunun da amerika ile daima sıkı fıkı ilişkilerde bulunması, kafalarda soru işaretlerinin artmasına neden oluyor.

  ya da hiç kafa yormaya gerek yok, yok öyle bir vasiyet diyelim, komplo teorisi üretmeyelim, yaşayalım gidelim de denilebilir. ama varsa keşke açıklansaydı da biz de neyin doğru neyin yanlış olduğunu, kimin haklı kimin haksız olduğunu öğrenebilseydik.

  (bkz: hanım koş tespit yaptım)
  #1425578 :)
 11. 11.
  geçenlerde haber kanallarında dolaşan bir araştırmaydı. adam diyor benim babam bu iş için görevlendirildi ama genelkurmay vasiyeti vermiyor dedi. bu konuda çok ilginç iddialar var. ismet inönü'nün bu vasiyet için bakanlar kurulu kararı çıkardığı da çok ilginç geliyor. neydi bu vasiyeti bu kadar korkunç kılacak şey.
  #4856835 :)
 12. 12.
  eğer burası atatürk'ün kurduğu cumhuriyetse onun vasiyetine uyup açıklanması gereken vasiyettir. Eğer gerçekten varsa tabii.
  #7847150 :)
 13. 13.
  masonların ve atatürk'ü din düşmanı göstermeye çalışanların açılmasını istemediği vasiyettir. vasiyeti görenlere göre atatürk'ün ölümünden 50 yıl sonra, türkiye'nin öncü rol üstleneceği bir uluslararası siyasal bir islam örgütü olarak hilafetin kurumsal olarak tekrar getirilmesi, insanlığın kurtuluşunun islamiyet ve peygambere uymakla gerçekleşebileceği benzeri yorumlar, vatikanla ilgili görüşler, türk-islam birliğinin kurulması, müslüman devletlerle federasyon kurulabileceği hakkındaki görüşleri gibi maddeler var. 2013 yılında yayınlanacağı belirtiliyor. konu zaten mahkemelik. dikkatle ve ilgiyle bekliyoruz. devlet açıklamıyorsa hükümet açıklamalıdır bu konuyu. bu milletin bu gerçekleri bilmeye hakkı vardır.
  #12966365 :)
 14. 14.
  kenan evren tarafından incelenmiş vasiyettir. kendisine vasiyetin mahiyeti sorulduğunda o mükemmel cevabı vermiştir; " birşey yazmıyordu".

  birçok araştırmacının ortak noktada birleştiği görüş ise vasiyetin ismet inönü ile alakalı olduğu gerçeği. kimilerine göre idamından bahsediyor. çünkü vasiyetin açıklanan kısmında bunu destekleyen bir konu var. ismet inönü' nün çocuklarına devletin sahip çıkması ve bakılması ile ilgili.

  atatürk bu vasiyeti yazdığında ismet inönü yaşıyordu, neden çocuklarına bakılsın ki.. atatürk böyle bir ayrıcalık yapmayacak kadar akıllı bir insan. birde ismet inönü' nün vasiyet sonrası yaptığı panikte cabası. devlet dairelerinden atatürk resimlerini kaldırması ve bunun gibi birçok hadise de inönü' nün atatürk düşmanlığını destekler biçimdedir.
  #12966501 :)
 15. 15.
  bu videoda gizli vasiyet ile ilgili inanılmaz bilgiler yer alıyor. gizli vasiyeti bilen ve açıklanmasını isteyen atatürk'ün istihbarat subayının torunu meriç tumluer'in inanılmaz mücadelesi anlatılıyor. meriç tumluer'in bu vasiyeti hükümete, cumhurbaşkanına verdiğini, ancak akp iktidarının bu vasiyeti açıklamak yerine, bazı kesimlere karşı koz olarak kullandığı söyleniyor. vasiyette esas vurucu nokta atatürk'ün islamiyet ile ilgili dindar görüşleri. açıklanmamasının nedeni esas olarak bence bu. atatürk ile islamiyet kavgalı gösterilecek ki bu masonik düzen yürüsün.

  1. http://www.dailymotion.co...-gyzlenen-vasyyety-1_tech
  2. http://www.dailymotion.co...-gyzlenen-vasyyety-2_tech
  3. http://www.dailymotion.co...-gyzlenen-vasyyety-3_tech
  4. http://www.dailymotion.co...-gyzlenen-vasyyety-4_tech
  5. http://www.dailymotion.co...-gyzlenen-vasyyety-5_tech
  6. http://www.dailymotion.co...-gyzlenen-vasyyety-6_tech
  #12966504 :)
 16. 16.
  atatürk'e biraz gizem katmak, ortalığa puslu bir hava vermek beyhude uğraşlara kapı aralamak yeni durumlar yumurtlamak için gündeme taşınmaya çalışılan zoraki uyduruk vasiyettir. atık bu saatten sonra her şey duru ve net olrak ayan beyan ortada iken pek de ilgi çekemeyecek vasiyettir.
  #12966906 :)
 17. 17.
  harun yahya'nın iddiasına göre, mehdi ve mesih'ten bahsettiği için hâlâ gizlenen vasiyet.
  kenan evren görmüş... "yok millet daha hazır değil" demiş.
  #13602075 :)
 18. 18.
  saçma iddialar barındıran "vasiyet".

  atatürk zaten vasiyetini açıklamış, mal varlığını hangi kurumlara bıraktığını, kimler için ne istediğini söylemiştir.

  ayrıca atatürk niçin "sosyalist" dostluğu istesin? atatürk zamanında zaten sosyalizm en güçlü değil miydi ki atatürk onlardan uzak durdu. "işçi sınıfı güçlü olmayan ülkede sosyalizm yıkım getirir" demedi mi?

  sallamanın da bu kadarı.
  #13602093 :)
 19. 19.
  Açıklanması ertelenen vasiyet.
  #13602311 :)
 20. 20.
  çok enteresandır, açıklanmamış olması vasiyeti iyice efsanevileştirmiştir. belki gayet basit, belkde öngörüsü olmayan insanlar için yeterince imkansız, ütopya olan bir plan olabilir.
  #16401547 :)
 21. 21.
  konjokturden dolayi devlet "buyuklerimizin" aciklamak istemedigi hede.
  #16401591 :)
 22. 22.
  Türkiye halkının açıklanmasına hazır olmadığı düşünülen vasiyet.
  #16401600 :)
 23. 23.
  kasım ayında açıklanacağı söylenen vasiyet.
  #21146097 :)
 24. 24.
  türkiye ne zaman dış politikada bir atılım yapsa ortaya çıkan ve kimileri tarafından piyasaya pompalanan bir meseledir. hilafet hakkındaki gizli bilgiler falan filan... serdar turgut ne zaman yazı yazacak konu bulamasa ısıtıp ısıtıp aynı konuyu ele alır gazetedeki göşesinde. mesel bilinmeyeni bilen söyleyen yazan kimse olmaya çalışmaktır yahut harbiden inanan kişidir.
  #21146247 :)
 25. 25.
  atatürk gibi büyük adamların gizli hiçbir şeyi kalmaz. artık bunlara absürt demek lazım gelir. büyük insanlar her şeyini göstere göstere yapmıştır ki dünyaya mal olsun.
  #21146276 :)

atatürk ün açıklanmayan vasiyeti ile alakalı başlıklar