bugün

su içinde en 2700 liradır. kira harcamız yoktur devlet beleş lojman veriyor, ulaşım derdiniz yok devlet servis koymuş bi de araba alıyorsunuz krediyle oyak var sağolsun. markete gitme derdi de yok kantinler var beleş fiyata. dışarda yemek yiyeceksin buna da orduevine git orda yedi sekiz liraya süper bir yemek sizi bekliyor. çocuğumun okul sorunu var diye düşünme devlet onu da düşünmüş bedava servis ve okul ihtiyaçlarını karşılıyor. öğrenim hayatı boyunca burs da cabası. hasta olursan uzay üssü gibi askeri hastanelerde sıra beklemeden her türlü imkan var hem de katkı payı filan ödemeden. böyle maaşa can kurban...
yurdum insanı siki taşağın denk yatarken, maç izleyip karısını sikerken gecenin dördünde kato dağında operasyon yapan bir astsubay için oldukça azdır. 20.000 tl olsun 50.000 tl olsun azdır.
(bkz: dışı seni yakar içi beni)
borsada kağıt alacak kadar yeterlidir. şırnak ta askerlik yapıyordum birgün hatırlarım astsubay odasına girdim şehzadeler borsada kağıt takip ediyordu. haa kato dağında operasyona çıkan rütbeliler genelde uzman çavuşlardır. astsubay veya subay çok nadir dağa çıkar genelde komuta merkezinde idare ve sevk yaparlar. ben bunları gözümle gördüm atmasyon değil...
zavallı, ezik ruhlu kişilerin garip duygularla yazdığı şeydir. o değil de bir ülkenin(!) başbakanı varmış, ayda 10 bin tl ile geçinemiyormuş. kimdi o başbakan?
(bkz: gerçekten bir halttan haberiniz yok)
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup başlık açmaya sebebiyet verebilecek konu. bi siktir git çay koy, içerken de bu konuyu bir araştır sen. ama dikkat et kaynak götün olmasın.
öyle bir maaştır ki, bu gariban astsubay anca 47-48 yaşlarında ev-araba sahibi olabilmiş, ömrü boyunca borç batağında yüzmüştür ve halen de uçan kuşa borcu vardır, evinden 60km uzakta haftanın 6 günü** çalışmasına rağmen hem de. peki, kim mi bu gariban? dünyanın en iyi babası.
ayda 2000 tl'ye şırnak'ta, hakkari'de, mardin'de oturup pkk ile savaşmak...
"buna kaç kişi razı olur bu sözlükte" diye sormak istediğim maaştır.
denizci astsubayıysa hakikaten kebap işe mis gibi maaştır.

karacıları hele ki jandarmaları katiyetle tenzih ederim.
türkiye cumhuriyeti'nde hiçbir çalışan kesim hakkettiği ücreti alamaz buna askeri çalışanlar dahil olmak üzere. fakat astsubaylar da ülke şartları göz önüne alındığında acınacak durumda falan da değildir. sürekli kato dağlarında gezdiği ifade edilen astsubayların 2000 lira civarı parayı nerde harcadıklarını sorarlar adama. ayrıca 15 ay boyunca günde 4 saat nöbet tutan her türlü çatışmada en önde yer alan erler niçin 2000 lira almamaktadır? yada operasyon anında astsubayların daha önünde yer alan, sürekli çatışma bölgesinde yaşayan üstelik hiçbir sosyal güvencesi olmayan köy koruyucuları niçin 2000 lira almamaktadır? sanırım devletimiz eşitlik ilkesini götünden anlamıştır.
kelle koltukta yaşamanın ne demek olduğunu bilmeyen adamların ayları düşünüp gitmekten kaçtığı asker ocağında ömrünü geçiren adamların maaşıdır.
bedeli ağır olan maaşdır çoğu zaman ama o mesleği para için yapmaz, yapamazsınız zaten. işte tam da bu yüzden ödeyeceğiniz bedelden korkmadan hatta o bedeli onur addederek yaparsınız işinizi.
gecesi gündüzü olmayan, disiplinin yanıbaşında ölümün kol gezdiği meşakatli mesailer sonucu kazanılan helal ama bir o kadar da az olan maaş.
yapılan mesleğin karşılığı parayla ölçülemeyeceğinden, ki gerçekten parayla ölçülemez; gerektiğinde canını feda etmeye yemin etmiş olmak söz konusudur, tartışmak saçmadır.
2000 lira maaş + operasyon parası + yıpranma parası.

doğuda yan gelip yatan binlerce astsubay varken 3-5 tane dağda savaşan astsubayı örnek gösterek aldığı maaşın haklı olduğunu düşünmek hangi ideolojinin işidir acaba.

israilden silah alınacağına adam gibi mühendisleri koruyunda israil'e digen parayla 10.000 lira maaş alsın astsubaylar.
herşey bitti sanırım sıra astsubay maaşına geldi. neden uzman çavuş maaşı yada subay maaşı değil. görünen o ki birileri bu durumdan bayağı bi rahatsız. gidin araştırın ondan sonra yazın. yaptıklara işe göre az bile maaş alıyolar.
not: astsubay değilim,ama bu konuda herkese gereken cevabı verebilirim.
güzel para valla diye karşılanan para. ohh bea.
çok para...

bedava çalışsınlar amk...olur mu?
madem vatanı bu kadar seviyorlar bedava çalışsınlar.

böylece astsubayların maaşlarından kurtulan devletimiz kürtlerin daha çok kaçak elektrik kullanmasına göz yumabilir. elde edilecek yıllık 250 milyar dolar rahatlama(!) ile türkiye'nin çehresi değiştirilebilir, duble yollar yapılır, ucube anıtlar yıkılır yerlerine türbeler inşa edilir.
hayat ne garip vapurlar falan...
14 yaşında bot bağlamış olan ve halen görevine devam eden astsbaylar için çok değildir zaten çoğu sıyrmıştır kafayı, para falan ne onu bilemeyecek durumdadırlar ve alkolik olurlar ama yeni nesil sözleşmeli astsubaylar alındı pezevenkler 6 ay kurs görüyorlar o kadar ve astsubay oluyorlar.. sonra 6 yıl boyunca üst tertipleri tarafından değişik işkencelere maruz kalan * astsubaylarla aynı parayıı alıyorlar bu durumda sözleşmeli astsubayların aldığı para pek d adil olmuyor sanırım.. *
not: astsubaylardan nefret ederim hiçbirini sevmiyorum sadece objektif bakış..
kıçını silmekten aciz bir çok yurdum insanının tuvalete giderken cebindeki çakıl taşlarını boşalttıran adamların çoğu zaman yetmediği için hacizli duruma düşen aylık yövmiyeleri.
su içinde en 2000 liradır- bak doğru yazmış vatandaş 1 yıl önce şimdiki maaşı bilmiş.

kira harcamanız yoktur devlet beleş lojman veriyor--yalanını sikeyim, lojmanlara 300 ila 500 tl yi hayır olsun diye veriyorlar aslında bedava.

ulaşım derdiniz yok devlet servis koymuş bi de araba alıyorsunuz krediyle oyak var sağolsun--oyak babasının hayrına veriyor krediyi, faiz falanda yok amk.

bunları iddaa eden adamın tahsilini çok merak ediyorum. eğer üniversite mezunuysa vay halimize.
çok da güzel olmayan maaştır.
hem astsubay olmak zor bir şey değildir. madem çok güzel maaşı var, git ol. tutan mı var.
astsubaylardan nefret eden biri için (bkz: hakediyor ipneler) denilecek durumdur...

neden ?

zimmet geçirip alt tarafı bir asteğmen olan askerlikten 6 ay sonra ayrılacak olan birini zora soktuğu ve zorla malzeme aldırmaya çalıştığı için... kul hakkı yedikleri için...

daha azını hak ediyorlar...nasılsa bizden çıkarıyorlar...

(bkz: çok kızgınım sözlük)

tam bir aydır , moralim bozuk , olmayan malzemelerin mahkemesini bekleyerek geçiriyorum... reva mı ?
bir öğretmenden ya da doktordan fazla olmasının garip karşılanmaması gereken maaş. öğretmenin de doktorun da mesaisi 6 saati geçmez. haftasonları kesinlikle mesai olmaz. öğretmen dediğinin haftasonları hariç yılda 3 ay tatili vardır (sömestr+yaz+bayramlar) doktor dediğini 3'ten sonra mesaide göremezsin, muayenehanesine gidersen parayı bayılır hizmetini alırsın anca.

çalışma şartları bakımından en ağır meslektir askerlik. bilmeden konuşmayın.
tam 2 yıl önce beraber çalıştığım astsubay kd bçvş 2400 tl maaş alıyordu, herhalde şuan 3000 tl civarı olmuştur, ayrıca lojman bedava değil ama çok ucuz, ücretsiz servis, ucuz yemek hatta bazıları er karavanasından yemek yer yasak olmasına rahmen, ayrıca bu konuda iddalıyım tsk personeli ileri derecede cimri.

edit: vekilleri 2 yılda emekli olup ayda 7-8 bin lira cukka eden bir toplumda çalışan emek veren insanların 2 - 3 bin lira maaş alması çok görülmemeli.
Kıdemli albay maaşınının net 4900 TL oldugunu bizzat görmüşlügüm vardır.