bugün

gozun kirici ortamlarinda ozellikle korneada kirma kusurunun tum meridyenlerde ayni olmayip bazi eksenlerin daha kirici, bazi eksenlerin de daha az kirici olmasi durumudur. sekilleri hafif kirik veya yamuk olarak gormekle sonuclanir.
"n" harfini "ğ" olarak görebilme yetisine sahip olmanızı sağlayan göz rahatsızlığı.
eğer gözünüzde astigmat varsa ve gözlüğünüzü kafanıza göre takıp çıkarıyorsanız gözlerinizin ebesini sikiyorsunuz demektir. takmak gerek evet.
en sikik göz bozukluğudur. renk körlüğü gibi komik tarafı yoktur. her şeyi aptal saptal görmenize neden olur. ya bulanık görürsünüz, ya yamuk yumuk görürsünüz ya da her şeyi birbirine geçmiş gibi görürsünüz. sinir bozma etkisi de vardır. görürken anlarsınız bir mallık olduğunu ama bir türlü de düzeltemezsiniz.
allahın belasıdır direk. ameliyatla falan bile hiç düzelme ihtimali yoktur aksine genetiktir . illaki ileri nesillere aktaracaksınızdır . dünya gözünüze hiç bir zaman gerçekte olduğu gibi görünmeyecektir.
yolda gördüğünüz kişiyi hep tanıdıklarınıza benzetip selam verdirtecek, hatta gidip sarılmanın eşiğinden döndürecek ya da yolda gördüğünüz tanıdığınıza selam verdirtmeyecek ve sonra da o kişileri size darılttırabilecek göz bozukluğudur.
renkli lens de takamaz kişi bu göz bozukluğu yüzünden.
miyop ve hipermetrop gibi uzaklık veya yakınlıkla ilgisi olmayıp bulanık görmeye yol açan hastalıktır.
sanırım charles darwin bir astigmattı. neden diye soracak olursanız bende astigmatım çünkü. akşamları sokak lambasının altından geçen insanların kafasını, ışığı tam olarak algılayamadığım için maymun kafası gibi görüyorum. akşamları hepiniz maymunsunuz bana göre.

(bkz: kurt adamlar)
uzağı görmekte hayli zorlananların muzdarip olduğu göz rahatsızlığı.
kendi içinde, çokça türü olan rahatsızlık.

genelde güneş gözlüğü takınca farkediliyor. etrafı, çukur çukur veyahut, tümsek görüyorsanız gidin annenize babanıza danışın. onlar sizi doktora götürecektir.

gördüklerime de inanmayacaksam neye inanacağım artık sözlük ?
gözün odaklanamaması, odağın kayması, odak noktasının olmaması yani noktasızlık da denilebilir. küçük dereceler gözlükle düzeltilebilirken, daha büyük derecelerde cerrahi müdahale gerektirmektedir. uzaktaki cisimleri yakında, yakındaki cisimleri uzakta; bulanık, içiçe geçmiş şekilde görülebildiği uzun süre gözlüksüz dolaşılması halinde baş ağrısına neden olan, en büyük belirtilerinden biri odağı sağlamak için gözün kısılması olan göz hastalığıdır.
(bkz: allah da seni taş etsin)
(bkz: göz belası)
uzak yazıları görmekte çok zorlandığım, yakındakileri de zaten bulanık gördüğüm pislik rahatsızlık. hem ince hem kalın mercek özelliği gösteren silindirik mercek ile düzeltilir. ve her insanda doğuştan gelen bir parça astigmatlık vardır. * *
askeri lise mülakatlarında son satırdaki 4 harfin 3'ünü "o" die okumama sebep olan göz hastalığı. c'si, d'si, a'sı alayı "o" die okunabilir.
retinada, iki görüntünün oluşmasıdır... ışığın durumuna göre, görme netliği değişir. akşam üzeri ya da bulanık havalarda sizin de görme yetiniz bulanır. bırakın yazıları okumayı, insanların suratlarına bile gözlerinizi kısıp bakarsınız, görüntüyü netleştirmek için... gözlük kullanmaya başladığınız ilk gün, derece düşük olsa da, ''oha! çok net bu'' dersiniz, yani hemen fark ettirir kendini...
50 yaşındaki zayıf bir kadını, 18 yaşında genç kız gibi görüp yürüyüşünüzü değiştirmenize sebep olan hastalık. Bide miyopla ayrılmaz ikilidir bunlar.
gözlüğü ilk taktığımda bu muydu dünya dememe sebep olan göz rahatsızlığı.
ama gözlüğü düzenli kullanmıyorum . *
baş ağrısı falan da çok oluyor ayrıca .
uzak yakın her yeri bulanık görmeye sebep göz rahatsızlığı.

yıllarca farkedilmez ta ki birileriyle görme yarışına girene kadar. herkesin sizin kadar gördüğünü sanırsınız. gözlerinizi kısıp odaklanmazsanız 10 metre ötesinde babanızı tanımazsanız. miyopla süper ikili oluştururlar.

gözlüğü ilk taktığınızda dünya değişir. siyah daha siyah yeşil daha yeşil. mutlu olursunuz lan. duvarlara asılan bütün tabelaları okursunuz okumanız gelişir. detaylara odaklanırsınız. hoşandığınız kızın aslında yüzünde çatlaklar olduğunu görüp başkalarına yönelirsiniz.

ama o gözlük yok mu? ne illet bir şeydir. allah torik lensi icat edene gani gani rahmet eylesin. bide renklisi ucuz olsa tam olacak.

edit: yazım hatası
Hemen hemen bilgisayar ile uğraşan birçok insanda görülen göz kusurudur. Tedavisi günümüz teknolojisi ile yoktur.
bu göz kusurunun tv, bilgisayar kullanımı ya da kitap okuma ile hiçbir ilgisi yoktur tek sebebi kalıtsal yatkınlıktır.
uzağı görememeyle birleşince yazılar, yüzler allah ne verdiyse görmeme engel olan olaydır kendisi. kesinlikle uzun bir mesafeye ihtiyacım da yok görememek için kısa mesafeler de kafi. mesela insanları genel olarak tanıyamam ama bir şekilde yürüyüşlerinden tanıma konusunda uzmanlaştım. kesinlikle allah belamızı vermiş dünyayı net göstermeyerek.
6. sınıfta iken göz doktoruna gittiğimde çıkan rahatsızlık. 0,75 demişti. uyduruk bir gözlük vermişti. aslında pek problemim yoktu, öyle bi gideyim muayene olayım demiştim.

neyse geldim 22 yaşıma, dünya göz hastanesine gittim. sıfırlanmış. *
aslında makineden çıkan sonuçta 0,50 yazıyordu ancak doktor muayenesinde gözlük takınca karşıdaki harfleri okumakta zorlandım. gözlüksüz takır takır okudum.

doktorda şaşırdı biraz, resmen sıfırlanmış astigmat.
aylarca baş ağrısı yapan, okuduğun herşeyi birbirine girmiş gibi görmene neden olan ve takmadığın gözlüğü devamlı takmana vesile olan bir göz hastalığıdır.
sol gözümde 3 numara olarak kendini göstermiş göz rahatsızlığıdır. bir gözünüz sapasağlam görürken diğer gözünüzün dünyayı tamamen bulanık görmesi tarif edilemezdir ve ehliyet alırken sağ gözünüzü kapatıp göz testi esnasında harfleri okurken anlayabilmeniz sonucunu doğurmaktadır.
baş ağrısı, bulanık görme, çift görme, gölgeli görme şeklinde problemler yaratan göz rahatsızlığıdır. doktorlar tarafından korneanın yuvarlak olmayıp elips şeklinde oluşu olarak açıklanır.