bugün

ankara da bulunan yirmidort saat acik lokantadir. yan yana uc tane dizilmistir. lavasa sarilmis doner, soslu patates ve yemekten once gelen cacikla un yapmistir. club cikisi gidilir her zaman doludur.
allah sağlık, para, afiyet, versin, amin seklinde acılımı yapılabilen; nevsehir de, konya da, ankara da ve antalya da rastladığım, zincir mi acep dediğim lokanta.
ankarada bolca bulunan kebapçı serisidir. hepsinin sahibi farklıdır. aspava isminin önüne kendi isimlerini koyarlar, fakat çok göze batmaz bu isimler. meşhur aspava, yıldız aspava, vs aspava gibi. açılımı "Allah sağlık, para, afiyet versin, amin" şeklindedir. ilki ulus'ta açılmıştır. en ünlüleri esat caddesi'ndeki üç tane yanyana olanlardır. bunlar söylendiği gibi 24 saat açık değillerdir. sabah 4'te 5'te kapanır, 9 - 10 gibi açılır. yemekten önce soslu patates kızartması, cacık ve salata; yemekten sonra ise çay, kahve vs. ve uzun marlboro gelir. bunlar tabiki ikramdır.
kıbrıs ta yedidalga 'da çok leziz balık yapabilen, tahtadan hoş iskelesi olan, özellikle geceleri gidilesi, gündüzleri küçük plajında durulası, balık lokantası...
hemen hemen her ilde bulunan hatta kuruldukları yılı da genelde aspava dan sonra belirtilen (aspava 81 var dı mesela kayseri de) esnaf lokantaları. allah sağlık para afiyet versin amin!
(bkz: aspavada kunefe)
birçok yerde şubesi bulunan kebap salonları zinciri.
allah, sağlık,para,aşk versin,amin diyr açılımı olan kelimecik.
ankarada hemen hemen her semtte görülebilecek, bizde ki urfa kebap gibi klon zengini bir kebap ve döner salonudur. hiç gitmedim ama gidenlerin hangi aspavayı bu kadar övdüklerini merak ederim aynı zamanda.
gece yarısı bi anda "haydi lahmacun yemeye gidelim" dememizi sağlan tek mekandır.

suç ortağımı deşifre ediyorum: (bkz: jansery)
allah sağlık para afiyet versin amin şeklinde bir açılıma sahip ankaradaki en ünlü kebapçılardan biri. kebapları gerçekten çok iyidir. adında da geçtiği gibi afiyet ve sağlıkla yenilesidir.
önüne çeşitli önekler alarak her birinin başka şubemiz yoktur ortak cümlesini slogan belleyen ankarada olduğu bilinen lakin diğer şehirlerde varlığı konusunda şüpheler olan kebab evi
didimde saray 24 ün yanında kurulu 24 saat açık pide kebab vb. evi
ankara'da esat caddesi uzerinde, eskiden balikcioglu pasaji'nin oldugu yerde, yanyana bulunan 3 kebab evinin ortak noktasidir. yildirim aspava, meshur aspava ve yildiz aspava.

en leziz ve en temizi meshur aspava'dir.
(bkz: seovi) *
siz yeter ki bir dürüm siparişi verin, gerisini onlara bırakın , dürümden önce ve sonra sizi gıda manyağı yapar bu yer.
önce şöyle şahane bir mevsim salata gelir. sonra cacık gelir ki yaz sıcağında adamı mest eder bu. sonra arkadaşınıza la sen mi söyledin patates kızartmasını derken size koca bir tabakta soslu patates kızartması getirirler. ilk kez gitmişseniz tüm bunları yerken sonra hesap g.tümüzde patlamasın diye içinizden de geçirirsiniz. en nihayetinde dürümünüz gelir. dürüm biter size zorla bardak bardak çay içirirler. çay biter, bir daha doldururlar. la yeter demeye kalmadan bardağınızı yeniden dolmuş görebilirsiniz. yeter lan patlıcam bitsin bu çile dediğiniz anda size bir de sigara tutarlar. teşekkür ederim içmiyorum deseniz de al abi içen birine verirsin derler. şaka lan bu son kısmı salladım ama sigara tuttukları doğrudur.
ve dürüm tutarında hesabınızı ödeyip taksiyle sizi evinize yollarlar. bu son kısmı da salladım ama böyle bir şey olur diye beklemedim de değil.
herifler abarmışlar mına koyyim.
bu adla ilk mekanı açanın çoğu kebabçı, dürümcü gibi güreşçi olduğunu öğrendiğim, hassasın yanında olan özçelik aspavanın en güzeli olduğunu düşündüğüm 7/24, 12/365 hizmet veren başkentin nadir güzelliklerindendir. garsonlardan aldığım malumatlara göre başka şubeler vardır, gizli tutulmaktadır. (bkz: regal)
bir zamanlar, can ataklı sabah gazetesindeyken bu akrostişi yazısının başında kullanırdı.
Ankara'da bulunan, 2 künefe siparişime 2 tane 4 kişilik künefeyle cevap veren ve böylece içime 20 milyonu sokan Restaurant...
antalya kemer'de de aspava ve aspava2 isimleri ile iki tane birden bulunur.
içlerinden en güzeli ankara esat daki özçelik aspava dır.
kebapcılıgı para kazanmak icin degil, esnaflık olsun, zanaatkarlık olsun diye yapan insanların kurdukları lokantalar. gece 4te yagmur altında extra ucret almadan eve servis yaptıkları görülmüstür. sanırsam bunlardan daha iyi kebap, beyti vs yapan yoktur turkiyede.
forza aspava
odtüye her türlü dürüm siparişini maksimum 15 dakikada(cacığı ve patates kızartmasıyla birlikte) getirerek acıkmış bünyeleri mest eden mekan.
ankarada her cadde ve sokakta karşımıza çıkabilecek olan ancak esattaki yıldırım,meşhur ve yıldız aspava dışındaki aspavaların taklidten öteye geçemedikleri meşhur kepabçı.
çakma dürümcü açmak isteyenin sarıldığı tabela isim.
güncel Önemli Başlıklar