bugün

istanbul sarıyer'de de 5 fırında uygulanmaya başlanmış bir dayanışma kampanyası. daha da genişlemesini umuyoruz.
italya'da askıda kahve türüde mevcuttur.
ankara da da uygulanmaya başlanmış gelenek. alkışlanasıdır. *
mensei eskilere 13-15. yy da osmanliya dayanan yardimlasma turu. o vakitler sosyal hayatin merkezi camiler oldugundan, bahcelerinde sadaka taslari olurmus. kimse gormeden birakilan paralar yine gorulmeden, ihtiyaci kadar alinirmis. mis.. mis..hayat guzelmis.. mis.. mis..
toplum gönüllüleri vakfına üye üniversiteli gençlerin manisa da başlattıkları tüm yurtta yayılan son olarak istanbul sarıyerde 8 fırında uygulama alanı bulan sosyal sorumluluk bilinci taşıyan bir nevi imece. mesela ekmek almaya gittiğinizde iki ekmek alıyorsunuz beş ekmek parası veriyorsunuz üç ekmek askıda diyorsunuz.üç ekmek beyaz tahtaya yazılıyor. daha sonra ihtiyacı olan birileri gelip askıdan ekmek dediğinde kimsin necisin demeden ihtiyacı olana ekmek veriliyor. siz de böylece ufak da olsa ihtiyacı olan birilerinin sofrasına katkıda bulunmuş oluyorsunuz.
(bkz: askıda kahve)
antalya ali cetinkaya caddesi uzerinde altaylar ekmek firininda surdurulmekte olan yardim kampanyasi
bizim sokaktaki fırında da uygulanan takdir edilesi kampanya.
yardımın olması gerektiği biçimde sunuluşudur, yardım etmekten öte, bunu uygun biçimde gerçekleştirme özenini teşvik edicidir.
takdir edilesidir, kimin fikri ise helal olsun.
maddi olanakları kısıtlı olan insanlara rencide etmeden yardımcı olmanın önemli olduğu geleneklerimizde, dünden bugüne yeniden canlanmış ve hep canlı kalmasını umut ettiğimiz yardımlaşmadır. ücretini ödediğiniz ekmeği, ihtiyacı olan bir başkası alıyor hepsi bu.
Alanya belediyesinin pazarlarda uygulamaya başladığı, "bu ülkede güzel şeyler de oluyor" dedirten sosyal yardımlaşma biçimi...

http://www.8sutun.com/Ask...-ekmek-modeli_106215.html
istanbul'un da genelinde yayılmasını umduğum harika bir gelenek.
(bkz: çıkma ekmek)
eskiden yapılır olsa da dizi zorlamasıyla vuku bulan gelenek. siz bir ekmeğin parasını veriyorsunuz, ihtiyacı olan kişi de fırıncıdan istiyor. şu diziler de olmasa kim hatır edecek paylaşmayı.*
çoğu fırın ve halk ekmek büfeleri kabul etmektedir.
5 lira versen 5 kişi doyar, ihmal etme.

kimin sıkıntı çekmekte olduğunu bilemezsin.
(bkz: hatırlatma bkz ı)
kimin ne kadar ihtiyacı olduğunu bilemezsin.
gerçek ihtiyaç sahipleri zaten ihtiyaçlarını ortaya vuramayabilirler, asın ekmekleri, pideleri ihtiyacı olan rahat rahat alsın.
Harika bi uygulama .

Kucukken annemin bana verdigi bu parayi harcamistim bi cok kere ama, neyse. Iyidir iyi .
ramazan geldi. pide asılsa daha tatlı olur.
http://i.hizliresim.com/ZD0MGA.jpg
gittiğim her semtte hemen hemen 1 fırında rastladığım uygulama. Halen ekmek parası diye dilenenlerin olması saçma.
bizim buradaki fırın yaptı bu uygulamayı fakat askıda ekmek dolabından kimse ekmek almayınca bitirmek zorunda kaldı.
of'taki fırınlarda var.,sen oradaki kutuya para atıyorsun
fakirler o fırından ekmeği bedava alıyor.
genelde suriye'liler faydalanıyor.
Uygulamayı elestirmiyorum. Sonucta yerden deniz yildizini alip denize geri atan yaşlı adamın dediği doğru o deniz yildizi icin farketti o insanin karni doydu belki bebegi olmekten kurtuldu ama cozum bu değil.

(bkz: nerde kalacak bu insanlar nerde bu devlet)
incitmeden, acıtmadan yardım etmenin hazzını alabileceğiniz bir eylemdir.
Ne Yardım ettiğiniz insanı tanırsınız, ne de o sizi.
Usul usul, zerafetle yapılır.
yaşadığım yerde olmayan yardımlaşma.