bugün

sağlık kontrolüyle ilgili şeyleri tamamladıktan sonra çıkacakken orada benimle birlikte dolaşan bir tiple karşılaştım, n'oldu dedim bugün doktor gelmemiş gelmicekmiş yarına kaldı dedi, baktı öyle, ben az önce doktora imzalattım gidiyorum dedim. o anda o ne düşünmüştür bilmiyorum ama askeriyede beş dakikanın ne kadar önemli olduğunu anladım. sonra askeri hastaneden tekrar askerlik şubesine otomobil ile hız yaparak gittik, oraya vardığımda oradaki bayan saat 15:40 olmasına rağmen çıkmak üzereydik seni bekledik diyerek bana iyilik yaptığını söyledi, ben de o bunalımla ona teşekkür ettim. sanki çıkış saatlerinin üzerinden bir saat geçmiş gibi şaşkınlık verici bir koşturmacayla işimi hallettiler, bu arada arkalarda bekleyen bir asker arkadaşın işi bitince çıkalım dedi. ama sonradan öğrendim ki başka bir şehirdeki arkadaşım 3 gün şubenin kapısında beklemiş. ben durumuma şükrettim. işte askerlik durum belgesi almak bu kadar zor bir iştir.
(bkz: tecil)
konuyla alakalı olarak (bkz: askerlik şubesi)
almak için askerliği tecil etmek ile tamamen aynı işleri yaptığınız belgedir. muayeneye gir, fotoğraf ver sıraya gir...

ayrıca diplomanızın ya da mezuniyet belgenizin ki askerlik durum belgesi almak için neden illa diplomaya ihtiyaç var anlamış değilim, noter onaylı "aslı gibidir" kopyası kabul edilmemekte, illaki orjinali istenmektedir. diplomanızı bir de şube başkanının görmesi gerekiyormuş. sanırım bir bitirme hediyesi verecekler, 50 100 bir şey ateşleyecek agnoya göre.

eğer yüksek lisans için kayıt yaptırmış ve diplomanızı okula vermişseniz hiç sevinmeyin bende aslı gibidir onaylısı var diye. kabul etmiyorlar.
dün itibariyle askerlik düzenleme getirilmiş durumdur.
üniversiteler tarafından kayıt zamanı istenen bir belgedir ancak bu yıl e-devlet sistemi sayesinde düzenleme getirilmiştir. pek çok üniversitenin sitesinde ''e-devlet sisteminde askerlik şubesine başvurunuz yazmayan adaylardan belge istenmeyecektir'' yazmaktadır. merak edilen husus ise şudur;

internette bilgi kirliliği çok fazla olduğundan, bazıları bu haberi doğrularken bazıları da ''89 ve daha büyüklerden istiyorlar'' falan demiş. ama muhtemelen 89 ve daha büyüklerin e-devlet sisteminde zaten ''askerlik şubesine başvurunuz'' yazdığından, doğal olarak bu arkadaşlar da belge için askerlik şubelerine sevkedildiğinden kendi başlarına gelen olayı herkes için geçerli sanıyorlar.

bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olanların öm den ulaşması durumunda müteşekkir olurum.
tam olarak nasıl alınır , önce tecil mi ettirmek gerekiyor askerliği diye yana yakıla araştırdığım durum. bilen birileri bilmeyenlere yardım ederse çok iyi olacaktır.
hiç ama hiç anlayamadığım belge bu belgede yazan tarihlerden hangisi tecil tarihim anlamadım ki arkadaş.

konuya vakıf yazarımız varsa beni aydınlatmasını rica ediyorum.
gerekli bir belge. arkadaşlar bu belgeyi nasıl alabilirim ? almak için gerekli evrak var mı ?
birçok yerin kayıt ve başvuru aşamasında istenen belge. hayır bir de yanına açıklama yapıyorlar: erkek adaylar için diye. *
işe girebilmek için bazı firmalar tarafından aranan belge.sanırsınız sat komandosu arıyor.atarsa 63 dediğimiz şu günlerde geleceği düşündüren önemli bir belge.