askeri inzibat

entry 25 galeri 1 video ses iyilertrends
 1. 1.
  askeri kolluk kuvveti.
  #81670 :)
 2. 2.
  inzibatın hangi kuvvetin personelinden olacağı sanıyorum o şehirdeki en büyük nüfuslu kuvvet tarafından belirlenir.

  Örneğin (bkz: Marmaris) ve (bkz: Yalova)'da (bkz: denizci)ler inzibatken, (bkz: Kütahya)'da (bkz: havacı)lar inzibatı oluşturuyorlardır.
  #852125 :)
 3. 3.
  3 metreye 1 metre kalibinda genel icin konu$muyorum ama gördüğüm kadari ile.. secmece öküzlerden secili olan * asker ici disiplin yardimi sağlayan askerimsi.. bunlar di$arida mal olduklari icin mal mal dola$irlar. dağitim izinine gidcek olan ve di$arida merak ile sigara icip etrafi izleyen askerin ba$ina dikilirler ve olaylar geli$ir *
  -asker izin kağidini görelim...
  +biraz bekleyin valizimde getireyim.
  *
  -nereye dü$mü$ ?
  +ankara ya dü$tüm ya bando komutanliği
  -tamam kaybetme bunu sakin *
  +rahat olsana salakmiyiz ? *
  aradan on dakika geçer otobüs beklenilir ayakta asizlerden uzunu ve armutu geçerken hafiften carpar. ve..
  + önüne baksana lan..

  tarafimdan hiç s*klenmez ve geçeer gider.
  #2380532 :)
 4. 4.
  çarşıya çıkmış erleri denetlemek için volta atarken aynı adımları atan askerlerdir.* programlanmış gibi dururlar. bi de miğferlerinde asiz* yazar.
  #3404387 :)
 5. 5.
  haklı bile olsan derdini bir türlü anlatamayacağın tiplerden ve insan azmanı kişilerden özenle seçilmiş bir nev'i askeri polis, kolluk kuvveti.

  (bkz: as-iz)
  #3404499 :)
 6. 6.
  sokaktaki askerin, askeri disiplini korumasını sağlama görevini yürüten askerlerdir, verilen emirleri uygulamaktadırlar, uygulamazlarsa kabak onların başına patlayacaktır, örneğin inzibat bölüğünün komutanı sokakta sigara içen, girilmesi yasak yerlerde eğlenen askerler gördüğünde bunun hesabını hem o askerden, hem de görevi bunların olmamasını sağlamak olan inzibat erlerden soracaktır. her ne kadar çarşıya çıkmış askerlerin özgürlüğünü kısıtlar gibi davransalar da askeri disiplin gereği çarşıya çıkmış askerin kışladaki disiplini devam ettiriyor olması ve bunu halka karşı da göstermesi gerekir, çünkü çarşıya çıkmış bile olsa asker askerdir. bu yüzden inzibatın üzerlerine çok da gidilmemesi ve kin güdülmemesi gerekir, kötü olanları ve gereksiz karizma gösterisi yapmaya çalışanları yok mudur, elbette vardır, ve hayat onlar için bazen çok sakat olaylara da gebe olabilir, örneğin sokakta cep telefonu ile konuşan ve sigara içen bir teğmeni er sanarak apartmanın girişine sorgusuz sualsiz itip copla dalmaya çalışan inzibatların pazartesi sabahı kırılan telefonun bedelini ödemeleri ardından binbaşının kick box gösterisinde yem olmaları ve revire kaldırılmalarının ardından, diskoya davet edilmeleri, diskodan çıkınca terhislerinin torunları ile beraber olması gibi.
  #3404751 :)
 7. 7.
  savaş sırasında komutanları koruma görevleride vardır bu askerlerimizin.
  ayrıca ilginçtir, inzibattan kaçan bir er yada erbaşın peşinden koşması yasakmış.
  #4253182 :)
 8. 8.
  küçükken asker şapkalarındaki as-iz diye kısaltmasını okuduğumda "atam izindeyiz"in kısa yazılışı olduğunu sandığım kısaltma. * * * *
  #4963470 :)
 9. 9.
  komutanlar arasında "ananı zkerim işimi zorlaştırma" şeklinde bir kısaltmaya sahip olan asker grubu. ben bilmem, bir arkadaş söyledi.
  #5331135 :)
 10. 10.
  kısaca askeri polistir.

  görevleri:
  Önleyici zabıta görevi (çarşıda izinli er-erbaşların kurallara uymasını sağlamak. ki gerçekten işe yarar)
  disko (disiplin koğuşu) içerisindeki er-erbaşların disipline edilmesi.
  trafik kontrolleri (askeri trafik için geçerli. araç kullananların alay içerisinde ve intikal esnasında kurallara uymasını sağlamak)
  saygı nöbeti (anıtkabir, komutanlık önleri, şehitlikler gibi yerlerde tutulan nöbetler)
  enmiyet nöbeti (komutanları korumak için tutulan nöbetler)
  şehit cenazesinin taşınması ve korunması (allah korusun en istenilmeyen görevdir)

  şeklinde sıralanabilir.

  beyaz başlık, kolluk, beyaz bel kemeri, beyaz eldiven gibi ayrıntılar ve hepsinin kalıptan çıkmış gibi aynı şekilde yürüyüp aynı ebatlarda olmasının esas sebebi de "dosta güven düşmana korku" düsturudur. şehit cenazelerinde tören kıtasındaki askerler matem tutmak için silahlarının namlularını aşağıya bakacak şekilde omuzlarına asarak törene katılırlar.

  kaçanların peşinden koşmama gibi bir durum yok. yakalayabileceği mesafede ise yakalar.
  çarşıda gezerlerken hep sizin açıklarınızı aradığını düşünürsünüz ama asker ile sivil (esnaf vs.) arasında ki olaya ilk müdahale eden yine askeri inzibattır. bir üst komutanı gelene kadar askeri koruma görevi onundur.
  *
  #6466195 :)
 11. 11.
  arapça bir kelimedir; zapt etme yetkisine sahip kımse anlamındadır. zapt kelimesinden türer dolayısıyla. türkçe mahiyeti ise arapça kullanımından farklı olarak sıkı düzen anlamı taşır.
  #11852771 :)
 12. 12.
  çarşı iznine çıkan askerlerin disiplinsiz haraketlerde bulunmaması için caydırcı güç olarak görev yaparlar, eğer çarşı izninde uygunsuz bir durumda inzibata yakalanırsanız çok rahat olun ve sizi bırakması için kesinlikle yalvarıp götlerini kaldırmayın çünkü onlarda sizin gibi asker, sadece tek bir cümle söyleyin beni yakaladınız diye size kimse madalya vermez.
  #12216733 :)
 13. 13.
  son gelişmeleri bildiriyorum, artık inzibatın çarş, pazar gezmesi gibi bir yetkisi yok. dışarıda disiplinsiz harekette bulunan askeri personeli polis alıyor ve o bölgeye bakan inzibatın bölüğüne teslim ediyor.

  inzibatın asker firarilerini tek başına gidip alması da yok artık. polis eşliğinde adrese gidiliyor. önce polis alıyor, daha sonra belgelerle inzibata teslim ediyor.
  #16008373 :)
 14. 14.
  doğru kısaltması asiz yerine asin olması gereken askeri kol.
  #17350691 :)
 15. 15.
  ferhan şensoy'u pardon filminde psikoza sokan as. iz. lerdir.
  #17353292 :)
 16. 16.
  askeriyenin dışında hiçbir yerde böyle bir kolluk kuvvetine rastlayamazsınız.
  ama gel gelelim başına "askeri" yi eklerle.
  ha bir de; gördüğünüzde kaçmanızı gerektiren bir durum varsa kaçın, koşmaları yasaktır.
  #17353443 :)
 17. 17.
  "inzibat olayımda zart zurt çarşıya çıkarım canım sıkılmaz" mantığı ile özenilecek şey değildir, bazen sivil bazen normal inzibat kolluğuyla olsada çarşıya çıkıp diğer askerleri denetleme işlerini genellikle üst devre inzibatlar yaparlar diğerleri kışlada otururken biz nerede hata yaptık şeklinde düşünürler.
  #17353549 :)
 18. 18.
  acemi eğitimi türkiye'de sadece bir taburda verilen askeri polis.
  (bkz: askeri inzibat taburu alaşehir manisa)
  #17449542 :)
 19. 19.
  askeriyenin iç polisidir. koşmaları yasak olan birliklerdir. kaçmanız halinde sizi vurma yetkileri vardır.
  #17449556 :)
 20. 20.
  Keyiflidir. Zor yani ise bu sinifin cenaze torenleri duzenlemesidir. Gun icinde bazen 2 veya 3 cenaze toreni duzenlemeleri mumkundur. Sivil olarak devriye gorevleride vardir. Askerden kacanlari ulkenin herhangi bir yerine goturme gorevleride vardir. Kolunda As.iz yazan kolluk olur. Normal yesil kamuflajin disinda gorev elbisesi olan koyu yesil elbise giyerler. Diger askerlere ornek olmasi icin cok disiplinli olmasi gerekmektedir. Idari isler yazicisi olarak gorev aldigim surece casusluk davasi intiharlar ve diger adli olaylarin yazismasini yaptigim ve 12 takdir ile teskere aldigim piyade sinifidir.
  #25278467 :)
 21. 21.
  askerliğimi bitirdiğim sınıf.
  #25278516 :)
 22. 22.
  iri-yarı adamlardır.

  hafta sonları çarşıya çıkan asker çok olduğundan, emniyet ve muhafız takımına yardıma gelirler.
  #34052613 :)
 23. 23.
  insan gibi adam dövmezler.

  Artık şafağın sıkıştırdığı ve bu sebeple disiplini iyice salan hatta adım ileri gidip komutana diklenen yaklaşık 30-35 komandoya 15-20 tane coplu inzibat bitmeyen dayak gösterisi sunmuştur.

  Bir insan bir insanı böyle dövmez dövemez.
  #35407380 :)
 24. 24.
  Algılayışı kıt, muhakeme imkan ve kabiliyeti olmayan iri yarı memleket evlatlarından seçilen müessese.

  Askeri-polis olarak tanımlanıyor ancak değil. Askeri-polis dediğimiz şey esasında tam olarak jandarma. Askeri inzibat ise askerin yalnızca askeri suçlardan ötürü yakalama, gözaltı ve sevk birimi. 2012 yılına kadar inzibatlar asker şahısların diğer suçlarına karşı da sorumluydu. Çarşı pazar yerlerinde çiftli devriyeler halinde kafe-lokanta tarzı yerlerde çarşı iznine çıkmış askerlere kimlik, izin kağıdı soran, üst araması yapan kollarında as-iZ yazan askerleri hatırlarsınız.

  ilginçtir küçükken sırf bu as-iZ yazısından ötürü bunları askeri izbandut sanardım.

  Bir başka ilginç husus ise yakalamakla sorumlu bu birimin firar eden kişinin arkasından 7 metreden fazla koşmayacak olması. Eheheuhehe ne var kaçarım ki demeyin son paragrafı bir daha okuyun.
  #35478948 :)
 25. 25.
  felaket döverler.

  tanım: askeri polis.
  #35756918 :)