bugün

Allah kimseyi boş bırakmasın ya.
lan ben askerde 200 metre atışı yaparken hedefi göremedim, adamlar nelerden bahsediyor...

hedefi göremiyorsun ki eğim hesabı yapasın. derler ki hep gez göz arpacık aynı hizada olacak, hedefin alt orta noktasına nişan alacaksın. ulan kafanı kaldırıyorsun 200 metre uzaklıktaki hedef orada da nişan almaya gelince gez göz arpacığı hizalayayım derken bu sefer hedefi göremiyorsun.

hala neyin hesabı lan bu? hedefi göremiyoruz ki, ya da sorun bende bilemiyorum...
Nişangah ayarı ve sıfırlama atışı yine aynı dünya üzerinde yapıldığı için sorun olmayandır.
Ulan dalyarrak havada eğim ne gezsin. Zannedersin havanlar yere sürtünerek gidiyor. Yahu hiç olmadı şu aya arabayla giderken bakın size ne çağrıştırıyor. Evet
Serbest düşme diye bir şey var. Siz mermiyi attıktan sonra o mermi sürtünme ile karşılaşıyor. Namludan çıktığı anda taşıdığı kinetik enerji sürtünme ile azalıyor ve yerçekimi etkisi ile birlikte yere doğru gitmeye eğilimli hale geliyor.

Kütle çekimi diye bir şey var. Havan mermisi kütle olarak en büyük mermi olan 20 mm muhummattan bile büyük. Mühimmat kuuculdukce ona uygulanan güç etkisi artıyor.

Mermi havada yay çiziyor aslında. Potaya giren basket topu gibi. Siz 2.4 km mesafeye atış yaptığınızda mermi alindan girmiyor kafaya 90 derece acı ile giriyor. Düz olsa yere paralel girerdi.
güncel Önemli Başlıklar