bugün

Acemi birliğindeyken bir erin başına gelmişti. Yarbay Bütün taburu toplayıp aratmıştı. allahtan ki kısa sure icinde bulunmuştu.
Kaybolan silahın depodan çıkması ile rahatlamıştık.
Askeri mahkemede yargılanırsınız.
(bkz: götünegüvenenadam)
Mısır tarlalarında gunler suren aramalar ile devam edebilir.
Kaybolmasından ziyade bir suc olayında kullanılması daha da vahimdir,kep gitti göt gitti derler.
Ilk gün bölük arar. Ikinci gün tabur arar. Üçüncü gün alay arar eger bulunamazsa dayaklari saymiyom dikerler.
(bkz: sikerler kamil hepimizi sikerler)
Götünü ver, sonuçları daha hafif olur, o derece kötü.
(bkz: nasıl anamı siktiler)
acemi birliğinde bizim bölükteki timlerden birisinde bir arkadaş yapmıştı bunu.
Eğitim yerinde unutmuş oradan bulduk. ama nasıl bulduk, olayla en ufak bir alakamız olmamasına rağmen neler neler yaşadık anlatılacak gibi değil.

bir unutkanlık yüzünden almadığımız ceza, yemediğimiz küfür kalmadı. haftasonu çarşı iznimizi de yediler.
kardeş zahmet etme yat sen şöyle yüzükoyun.
adamın götünden kan alırlar.
burada da canlanması gereken efsanler efsanesi olay.

askeriyede şu gerilimden öte tek bir gerilim vardır o da rütbeli birinin silahını kaybetmesi..

eğer silahını kaybeden siz, er iseniz ortaya koyduğunuz bir adet götünüz bulunmakta. geçmiş olsun.

eğer bir subay iseniz siz dahil tüm bölüğün götünü ortaya koydunuz demektir.

eğer alay komutanı olarak bu eylemi gerçekleştirdiyseniz kelimeler kifayetsiz kalıyor. ortada ne göt kalır ne bölük.

ekşi sözlük’te başlığı görmemle tüylerimin diken diken olması bir oldu. şu gerilimi yaşamamış insan evladı inanın yaşayabileceği en büyük streslerden birini daha yaşamamış demektir.

maalesef bu olay dahil bir de mermi kaybetme hadisesi başıma gelmiş bulumakta. ağrı/doğubeyazıt’ta askerliğimi kısa dönem olarak ifâ ediyordum. görevim nöbet tutan askerlerin mühimmatlarını teslim almak ve vermek.....

şu görevden daha stresli bir görev varsa sanırım genelkurmay başkanlığı yapmaktır.

bir adet asker saat gece iki nöbetinde görevi teslim aldı, tutanağı tuttum ve mühimmatı ile nöbet bölgesine sevk ettim. askeriyede işler hep ‘sikerim lan’ şeklinde yürüdüğünden bir süre sonra bu asker; sikerim lan nöbetinizi ben uyuyorum diyerek uyumuş, nöbet yerinde, ağrı/doğubeyazıt’ta...

bu götün alnı olsa da öpsem. bayramda ziyaretine gitsem ama var böyle götü sağlam arkadaşlar. ben görev yerimde hafif uykulu hafif sallantılı görev devrini bekliyorum, gidip yatacağım. askeriyede ‘vurup kafayı’ yatarsın, bunun özlemi ile yaşarsın. derken devre 5dk kaldı kalmadı bir asker geldi.

dedi ki; komtenim uğur silahını nöbet yerinde çerçeveye koymuş, uyumuş.. silah da uçuruma düşürmüş..
............? efendim?????

bu çocuğa vurmadım bile. eksi 30 derecede götünden ter akıyordu, diğerini tahmin edemiyorum. koşa koşa gittim nöbet alanına, bir de ne göreyim. yavşak uğur silahı, telefonun ışığı ile arıyor. uçuruma doğru.. telefon flaşı ile...

üst üste elli tane sıkıntı. emrimdeki askerleri topladım. bizi zaten kuru kuru sikecekler, o silah kesin darbe aldı ama en azından silahın pertini bulalım yağlayarak siksinler, derdimiz o.

tabi ki bulamadık. silah yok oldu gitti. hemen vakit kaybetmeden bölük komutanına haber geçtim. postacı çocuk korkudan midem ağrıyor komtenim falan gibi şeylerle saçmalıyor ama o haber gecenin köründe gidecek, başka çare yok.

yolladık gitti, en fazla 15 dakika sonra tüm bölüğü askerin ve benim götüme sokacaklar. bu beklenti içinde 15 dakikada bir paket sigara içtim.

silahı kaybeden türkü çığırıyor yanık yanık, sen sigara içiyorsun paket paket, bölük arkanda ama çıt çıkmıyor.

komutan geldi, gelir gelmez arkamda duran suçsuz erlerden birine tekme attı. ortamda bir gerginlik bir keskin korku var testere filmi setinde bulamazsın.

bana vurmadı komutan ama bölüğe iki kamyon sopa çekti. ertesi gün komple alan taraması yaptık. silah bulundu, dipçiği kırık.. benim askerliğim iki hafta ileri attı ama erin deyim yerindeyse götüne o dağı enlemesine soktular.

o askeri önce diskoya aldılar sonra yok oldu gitti. kim bilir nerede ne yapıyor şimdi.

mermi kaybeden dua eder bu olayı yaşamamak için, şükreder.

afedersin ama komutanlar bunu yapan adamın makatına atm bağlar her gün 10 lira çeker, şaka değil bu iş.
o ana kadar geçen hayatın bir film şeridi gibi aklından geçer.
Adamın götünü sikerler.
sadece zikseler iyiydi..

- kamu malına zarar vermek.
beyler burası eylenmek için yazıp çizdiğimiz stres attiğimiz bir platform. hadi cinli şeytanli cinayetli konulardan falan yaziyosunuz biz de trolldür ergendir falan diye idare ediyoruz da lakin böyle konular... olmaz yani.
lütfen!
Mahkemeye verirler mahkeme de size para cezası verir ve askerliğiniz uzar. Başka da bir halt olmaz, ha bir de komutandan iki küfür yersin, komutan döven birisiyse de 2 döver sonra cezai işlem yapar.
Ilk gün tüm bölük arar
ikinci gün tüm tabur arar
üçüncü gün tüm alay arar
dördüncü günün safagin da doguya bakin orada koskoca yarak tüm alaya girmek için bekliyor olacak.
Yanasik duzende tufegi rahatta bile yere dusurun bakin ne oluyor , bu bile yeter .
G3 un kasaturasini acemi birliginde daha yemin bile etmemis aceminin biri kaybetmisti , -15 te 228 kisi olan boluk gece 2 ye kadar egitim alani dahil tum bolugun etrafini arattirdilar komutan bisey demese bile 227 kisi yeteri kadar kufur kiyamet kaydi cocuga sonunsa bulundu ki rahat bi ohh cekti herkes , silah Kaybetmeyi dusunemiyorum bile ,herhalde komple bolugu lağvetmek le kalmaz emir komuta zincirinde mahvederler .
biz askere gittiğimizde, bölüğün son on kişisine silah kalmamıştı. Silahlı arkadaşlarımızı biraz kıskandık. bir gün bir arkadaş bana silahını teslim etti. silah git gide ağırlaştı. Allah'ım bu ne belamış. sabahtan akşama kadar onu yanında taşımak... silahı geri verdikten sonra ne kadar rahat olduğumu düşündüm.
içtimalarda bile silah düşürüldüğünde şınav, sürünme gibi cezaları yiyorken varın siz gerisini düşünün. hatırlıyorum gece nöbetine giden askerlerden biri mermiyi düşürmüş şarjörün içinden. doldur boşaltta duran astsubay fark etmemiş bunu. durum sabah fark ediliyor ve sonrasında astsubay yiyeceği lafları yiyor onun dışında gece boyunca nöbet tutan askerlerle nöbet yerindeki uzman toplanıp o nöbet yerine giden yolda her yeri ararlar ve anca bulurlar. hani mermi kolayca alınıp yerine konabilir ama o halde bile bir ton laf yenip insanlar gün boyu aradı iki mermiyi.

konu silah olunca zaten mahkeme garanti onun dışında dayak da garanti zaten ama bulunamazsa başta asker olmak üzere komutanları dahil en sonunda da alaysa alay tugaysa tugay cezayı yer ve o tugay kapatılır askerler başka yerlere dağıtılır. bir de benim yaptığım yerde hem taburum hem de bölüğüm başka nedenlerden dolayı ceza yemiş yerlerdi bizden çok önce tabi. o yüzden tarifi olmayan bir durum bu.
önce sizi mikerler
askeri hapishane vs dayakta cabası

sonra nöbetçi astsubay
nöbetçi subay vs onları mikerler

bu iş bölük komutanına kadar uzanır.

siz siz olun kendinizi kaybedin silahı kaybetmeyin

amaaaan koca devlet bir silahi mi muhtaç demeyin ..
başıma gelen hadisedir. camiye girdik abdesthane de kenara koymuştum. tam kıldım kışlaya gidicem baktım silah yok. bir koşu gittim yerinde değildi. bulamadım döndüm. en rutbeli askerlerden biriyim birde benden üst bi kaç kişi var onlarda babacan tavırlı bişey demiyor. tabi bulunamadı yeni bir g3 aldık mecbur.
güncel Önemli Başlıklar